Reklama

Kowal

Maryja nie zawiedzie!

Jadwiga Janicka
Edycja włocławska 39/2003

W uroczystość Pani Jasnogórskiej, kiedy w kościele pw. św. Urszuli w Kowalu dziękowano za plony, zamykał się pewien okres dziejów parafii, miasta Kowala i jego okolic. Ks. prał. Henryk Ambroziak - proboszcz parafii, gorący czciciel Matki Bożej Częstochowskiej, zakończył posługę duszpasterską w Kowalu. Biskup włocławski Wiesław Mering mianował go proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy.
Choć fakt ten zasmucił wspólnotę wiernych z Kowala, której losy ks. H. Ambroziak dzielił przez blisko trzy dekady: najpierw jako wikariusz, a następnie proboszcz i dziekan, uroczystość pożegnalna odbyła się w pogodnym nastroju. Przyczyniła się do tego postawa Księdza Henryka, który przed rozpoczęciem Mszy św. podkreślił, że wynosząc z rodzinnego domu głęboką cześć do Maryi, zawierzył Jej swe życie i nigdy się nie zawiódł.
Rzesza parafian uczestniczyła w Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. prał. H. Ambroziaka. W koncelebrze byli wikariusze ks. Janusz Kęsicki i ks. Krzysztof Kujawa, były wikariusz parafii - ks. Jacek Buda oraz rodak kowalski - ks. mjr Marek Strzelecki.
W homilii Ksiądz Proboszcz wspominał rodzinne pielgrzymowanie do tronu Polski Królowej, w którym często uczestniczył. Prosząc o modlitwę różańcową, zachęcał do zaufania Matce Bożej. Zapewne radowało się serce odchodzącego Duszpasterza, kiedy widział licznych parafian przystępujących do Komunii św. Wcześniej rozdzielono wśród nich chleb, który przedstawiciele różnych grup parafialnych złożyli Bogu w darze za plony.
Po Mszy św. burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski dziękował Księdzu Proboszczowi za dobro wyświadczone parafii i miastu. Przypomniał jego zasługi dla duchowego rozwoju ludzi i mówił z uznaniem o trudzie związanym z utrzymaniem w świetności kościoła materialnego oraz budową innych obiektów służących parafianom. Ksiądz Proboszcz został obdarowany kwiatami i upominkami. Specjalną formą podziękowania władz samorządowych Kowala była decyzja Rady Miasta o nadaniu ks. prał. H. Ambroziakowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kowala.
Pożegnaniu powszechnie lubianego Duszpasterza towarzyszyły mowy okolicznościowe, w których wysoko oceniano postawę kapłańską ks. prał. H. Ambroziaka. Podkreślano jego pobożność, troskę o wiernych, przypomniano fakt licznych powołań kapłańskich w parafii w czasie jego duszpasterzowania.
Podniosłą atmosferę panującą w kościele potęgowała muzyka w wykonaniu miejscowej orkiestry dętej OSP, śpiew oraz recytacja poezji.
Na koniec przemówił Ksiądz Proboszcz. Podziękował wszystkim za współpracę i życzliwość, nie krył, że za najpiękniejszy okres swojej pracy uważa posługę w Kowalu.
Trzeba jeszcze wspomnieć pożegnanie ks. prał. H. Ambroziaka - kapelana miejscowego Domu Pomocy Społecznej - z jego mieszkańcami, które nastąpiło 23 sierpnia po Mszy św. w kaplicy pw. św. Faustyny. Ksiądz Kapelan przekazał apostolskie błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II na ręce Jadwigi Rosiak - dyrektorki DPS. Mieszkańcom i pracownikom „Domu pod Serduszkiem” bardzo będzie brakowało ich Kapelana. Powstanie DPS jest w dużej mierze jego zasługą.
Postać ks. prał. Henryka Ambroziaka na trwałe zapisała się w historii parafii i ludzkich sercach. Podczas rozstania prosił on wiernych o życzliwe przyjęcie nowego Proboszcza.

Reklama

Wielka Brytania: lekarze chcą odłączyć 5-letnie dziecko od aparatury podtrzymującej życie

2019-07-19 12:34

rk (KAI/LifeSiteNews.com) / Londyn

O losach 5-letniej dziewczynki, którą brytyjscy medycy chcą odłączyć od urządzeń podtrzymujących życie, rozstrzygnie sąd. Choć dziecko zgodził się przyjąć włoski szpital pediatryczny w Genui, londyńska placówka medyczna sprzeciwia się temu, by rodzice zorganizowali i opłacili transport córki. Komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali – Charlie Gard i Alfie Evans – zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury utrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

AR

Tafida Raqeeb, córka imigrantów z Bangladeszu, straciła przytomność kilka miesięcy temu na skutek pęknięcia naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Mimo operacji, pięcioletnie dziecko nie odzyskało przytomności, a lekarze Royal London Hospital zwrócili się do sądu, by ten pozwolił na odłączenie pacjentki od aparatury, która zapewnia jej życie w stanie półprzytomności. Tafida reaguje na ból, daje niekiedy oznaki życia.

Rodzice Shalina i Mohammed poprosili o pomoc włoskich pediatrów z Instytutu im. Gianniny Gaslini w Genui – szpitala o światowej renomie. Ci, po zapoznaniu się z dokumentacją i konsultacji z brytyjskimi lekarzami, zgodzili się interweniować. Rodzice mają jedynie zorganizować i opłacić transport. O losach dziecka ma ostatecznie zdecydować brytyjski wymiar sprawiedliwości.

Włoscy komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury podtrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

W lipcu 2017 roku w londyńskim hospicjum dla dzieci zmarł liczący niespełna rok Charlie Gard, cierpiący od urodzenia na rzadką chorobę genetyczną. Wcześniej Trybunał Europejski polecił odłączyć wszystkie aparaty zapewniające życie małego pacjenta. Szpital dziecięcy pw. Dzieciątka Jezus w Rzymie był gotów zaopiekować się chłopcem.

W ubiegłym roku na polecenie sądu i wbrew woli jego rodziców został odłączony od aparatury Alfie Evans. Nastąpiło to na 11 dni przed drugą rocznicą urodzin dziecka, cierpiącego na niedobór transaminazy GABA. Jego rodzice bezskutecznie walczyli o przetransportowanie syna do watykańskiego szpitala pediatrycznego. Pomoc w tej sprawie oferował także prezbiteriański szpital pediatryczny w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: o patriotyzmie na barce

2019-07-19 13:27

Łukasz Gołaś SAC

Jak być patriotą we współczesnych czasach? To temat sierpniowej ewangelizacji na barce, która odbędzie się 14 sierpnia (środa) 2019 r. o godz. 19.00 na statku NIMFA pod Wawelem obok Mostu Grunwaldzkiego. Spotkanie poprowadzą uczestnicy Rejsu Niepodległości. Zapraszamy na niezwykły rejs Wisłą. Koszty związane z organizacją spotkania to 10 zł. Rejestracja na stronie www.pallotti.fm

Pallotti.fm
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem