Reklama

20. rocznica śmierci bp. Mariana Rechowicza

Adam Łazar
Edycja zamojsko-lubaczowska 39/2003

Na Sylwestra, kiedy żegnaliśmy Stary Rok 1973, papież Paweł VI mianował na biskupa osieroconej archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie ks. prof. Mariana Rechowicza. Tę wiadomość przekazał mu Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. W stosownym piśmie napisał: „Mam zaszczyt podać do wiadomości, że Ojciec Święty Paweł VI powołał Księdza Prałata do godności biskupiej, powierzając jednocześnie obowiązki administratora apostolskiego «ad nutum Sanctae Sedis», z uprawnieniami biskupa rezydencjalnego w Lubaczowie. Natomiast, po wyrażeniu zgody kanonicznej, może przyjąć konsekrację biskupią i wejść w urzędowanie, nie czekając na odpowiednie dokumenty papieskie. (...) Pragnę całym sercem przekazać Nominatowi życzenia Jego Świątobliwości i błogosławieństwa na owocną pracę pasterską. Ze swojej strony daję wyraz swej radości, że Najdostojniejszy Biskup Nominat, który ma za sobą już wybitne zasługi na stanowisku rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - obecnie dzięki Łaskawości Stolicy Apostolskiej - rozpocznie swoją służbę Ludowi Bożemu Świętego Kościoła Archidiecezjalnego, tak przecież drogiego Jego sercu. Wspierając Waszą Ekscelencję modlitwami do Matki Bożej Łaskawej i Królowej Polski - witam Go w gronie Episkopatu Polski”.
Bp Marian Rechowicz urodził się 4 września 1910 r. w Husiatynie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne i Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie i otrzymał święcenia kapłańskie w 1933 r z rąk abp. Bolesława Twardowskiego, metropolity lwowskiego. Na terenie archidiecezji pracował jako kapłan w Strusowie, Tarnopolu i we Lwowie, w którym w czasie okupacji kierował tajnym nauczaniem i zdobył doktorat. Wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym najpierw we Lwowie, a po jego przeniesieniu do Kalwarii Zebrzydowskiej, również tam. Przez trzy kadencje był rektorem KUL, reformatorem tej uczelni, która po jego rządami zyskała międzynarodowy autorytet.
Sakrę biskupią Ksiądz Profesor otrzymał 3 marca 1974 r. z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dzięki Matce Bożej Łaskawej, której cudowny obraz powrócił do czci w lubaczowskiej prokatedrze, powrócił i bp Rechowicz do rodzinnej archidiecezji.
Jako ordynariusz lubaczowski przeorganizował sieć dekanatów i parafii. Utworzył cztery dekanaty: w Narolu, Tarnoszynie, Lubaczowie i Cieszanowie. Troszczył się o budowę nowych kościołów i kaplic, plebanii, punktów katechetycznych. W Lubaczowie wybudowano nową prokatedrę i duży dom biskupi, w którym znalazły pomieszczenia: kaplica, archiwum archidiecezjalne, biblioteka, biuro, mieszkania dla pracowników Kurii, izba pamiątek wywiezionych ze Wschodu do Polski. Dzięki jego staraniom otrzymano pozwolenie na budowę i rozbudowę kościołów i kaplic m.in. w Łukawicy, Lubyczy Królewskiej, Lipinie, Borowej Górze, Starym Siole, Zalesiu, Nowym Olchówku, kaplicy zdrojowej w Horyńcu, plebanii w Cieszanowie, Oleszycach, Machnowie, Załużu, Ulchówku, domu oazowego w Werchracie. Wiele z tych obiektów bp Rechowicz pozostawił w stanie zaawansowanej budowy, a nawet zakończonej.
Troszczył się o nowe powołania kapłańskie. Kierował kleryków na studia do Lublina, Przemyśla, Płocka, a na dalsze do Rzymu. To z jego rąk święcenia kapłańskie otrzymał nasz biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński czy biskup pomocniczy archidiecezji we Lwowie Marian Buczek i tacy znani kapłani, jak: Józef Dudek, Stanisław Bachor, Stanisław Dec, Józef Klim, Wiesław Banaś, Mieczysław Szynal, Józef Mazurkiewicz i inni.
Bp M. Rechowicz był przyjacielem Papieża Jana Pawła II.
Wraz całym Episkopatem brał udział w uroczystościach objęcia przez niego władzy nad całym Kościołem. Prawie co roku był na audiencji u Ojca Świętego. Po kard. Karolu Wojtyle od 1979 r. był przewodniczącym Rady Naukowej Episkopatu Polski, wiceprzewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Nauki, członkiem Komisji ds. KUL. W 1983 r. na Jasnej Górze Ojciec Święty koronował lubaczowski cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej. Bp Rechowicz przyczynił się też do przyśpieszenia beatyfikacji abp. Józefa Bilczewskiego, którego urna z sercem została odsłonięta w 1975 r. w lubaczowskiej prokatedrze.
W tym czasie Lubaczów był świadkiem wielu wydarzeń religijnych. W marcu 1977 r. przebywał w Lubaczowie abp Luigi Poggi, nuncjusz apostolski do specjalnych poruczeń i kierownik Zespołu Stolicy Apostolskiej ds. Stałych Kontaktów Roboczych z Rządem PRL. W czerwcu 1982 r. lubaczowską prokatedrę nawiedziła kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a rządca archidiecezji powierzył lud Boży Jej opiece. W listopadzie 1981 r. biskup wprowadził Dni Kultury Chrześcijańskiej, które odbywały się nie tylko w Lubaczowie, ale i Lipsku, Oleszycach, Lubyczy Królewskiej.
Bp M. Rechowicz wspierał na Ziemi Lubaczowskiej NSZZ „Solidarność”. W listopadzie 1980 r. odprawił Mszę św. w intencji związkowców i poświęcił krzyże, które zostały wniesione do szkół, biur, zakładów pracy. Gdy wprowadzono stan wojenny, Biskup odwiedził internowanych w Uhercach 7 lutego 1982 r.
Praktyką bp. M. Rechowicza były coroczne spotkania z młodzieżą przed maturą. Zwykle przewodniczył uroczystym Liturgiom i nabożeństwom. W lubaczowskiej prokatedrze miało miejsce nabożeństwo po śmierci papieża Pawła VI czy Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Były także uroczystości radosne, jak 50-lecie kapłaństwa bp. Rechowicza.
To intensywne życie i działalność przerwała śmierć 28 września 1983 r. Bp M. Rechowicz zmarł na zawał serca w klinice w Lublinie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Lublinie 29 września i 1 października w Lubaczowie. Przewodniczył im przyjaciel zmarłego, metropolita wrocławski abp Henryk Gulbinowicz wraz z 10 biskupami, Senatem KUL i delegacjami innych uczelni katolickich w kraju. Kondukt pogrzebowy na cmentarz komunalny w Lubaczowie poprowadził abp Bronisław Dąbrowski, sekretarz Episkopatu Polski. Prymas Polski kard. Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski i inni biskupi, którzy w tym czasie uczestniczyli w synodzie w Rzymie, przysłali telegramy kondolencyjne. Papież Jan Paweł II w depeszy napisał: „Łączę się z całym Kościołem w Lubaczowie, pogrążonym w żałobie po śmierci Biskupa Mariana Rechowicza, wielkiego uczonego, zasłużonego rektora KUL, wieloletniego wychowawcy całych pokoleń kapłanów i ludzi nauki, gorliwego Pasterza. Proszę Boga o wieczny pokój dla Niego i obfite owoce Jego posługi i świadectwa osieroconej archidiecezji. Kapitule, Duchowieństwu i wszystkim, których ta śmierć napełniła smutkiem, z serca błogosławię”. 11 października 1992 r. trumna z ciałem bp. Mariana Rechowicza została przeniesiona do krypty w podziemiach lubaczowskiej prokatedry.
Bp Rechowicz odszedł, ale pozostawił swoje czyny, myśli, dobroć, życzliwość, miłość. To wszystko nas kształtowało, uczyło, zbliżało do Boga. Pozostał w naszych sercach i modlitwie.

Reklama

Tuplice: Ks. Jerzy Loch zakończył wieloletnią posługę w parafii

2019-07-21 23:05

Kamil Krasowski

„Wystarczyła ci sutanna uboga” – takim utworem zakończył się uroczysty koncert jakim 21 lipca parafianie i władze samorządowe podziękowały swojemu proboszczowi za ponad 30-letnią posługę duszpasterską w parafii Chrystusa Króla w Tuplicach.

Karolina Krasowska
Parafianie podziękowali proboszczowi za wieloletnią posługę w Tuplicach

Ks. Jerzy Loch po 32 latach będzie odtąd rezydował w zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zobacz zdjęcia: Koncert z okazji zakończenia 32-letniej posługi ks. Jerzego Locha w Tuplicach

Rodzina i przyjaciele ks. Jerzego wysłuchali i zobaczyli koncert przeplatany wspomnieniami z życia i posługi swojego proboszcza. Zespół złożony z parafian skupionych wokół wójt Katarzyny Kromp zaprezentował kilka utworów m.in. "Świecie nasz" Marka Grechuty, "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej, czy "Wiem, że jesteś sam" Anny Wyszkoni oraz "Barkę" i Hymn ŚDM 2016 "Błogosławieni miłosierni".

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katedra polowa WP: Msza św. w intencji poległych policjantów

2019-07-23 19:39

kos / Warszawa (KAI)

Biskup Józef Guzdek sprawował w katedrze polowej WP Mszę św. w intencji poległych na służbie policjantów oraz ich rodzin. W homilii bp Guzdek, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. duszpasterstwa Policji, przypomniał, że służba policjanta ma charakter rodzinny. – Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Gagorski/pl.wikipedia.org

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Komendy Głównej Policji. Liturgię słowa oraz asystę liturgiczną przygotowali funkcjonariusze i pracownicy policji.

W homilii bp Guzdek, podkreślał, że częścią życia każdej rodziny policyjnej jest oczekiwanie na powrót męża i ojca, żony i matki. – Stąd rozstania zawsze łączą się z niepokojem, obawami i ostatecznie nadzieją na szczęśliwy powrót do domu po zakończeniu służby. Należy ponadto podkreślić, że policjantem jest się zawsze, także poza służbą, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia – powiedział bp Guzdek. Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Policji przypomniał, że wielu policjantów zapłaciło za próby ratowania innych najwyższą cenę. – Misja policjanta ma charakter rodzinny. Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka „dźwiganie krzyża samotności po stracie męża i ojca, żony i matki domaga się niezwykłej odwagi”. Wyraził wdzięczność członkom Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, za dwadzieścia lat służby wobec potrzebujących. – Z pełnym uznaniem i wdzięcznością odnoszę się do tego, co przez ponad dwadzieścia lat czyni Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Budujące są wsparcie i pomoc, o jakie zabiegają Komenda Głowna Policji oraz poszczególne garnizony rozsiane w naszym kraju. Jestem wdzięczny kolejnym Komendantom Głównym Policji za każdy gest pomocy i zrozumienia, za serdeczną bliskość i modlitwę – powiedział.

Zwracając się do wdów po poległych policjantach życzył im sił i odwagi. – Wychowujcie wasze dzieci w poszanowaniu wartości, którym służył i za które oddał życie wasz mąż. Jesteśmy z Wami. W miarę naszych możliwości chcemy Wam towarzyszyć i wspierać Was na różne sposoby w dźwiganiu krzyża cierpienia po stracie najbliższej osoby. Chcemy wlewać w Wasze serca nadzieję, że Bóg docenił i nagrodził niebem ich poświęcenie w służbie drugiemu człowiekowi – powiedział. Słowa pociechy skierował także do dzieci. – Życzę Wam, abyście przez naukę i pracę pomnażali swoje talenty. Pamiętajcie, że życie ludzkie ma o tyle sens, o ile jest służbą Bogu i bliźnim. Niech Wam Bóg błogosławi – zakończył.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego i ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego oraz kapelan Policji ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.

We Mszy św. uczestniczyli funkcjonariusze Policji, pracownicy formacji, członkowie i podopieczni Fundacji. Obecna była Irena Zając, prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w stanie spoczynku Władysław Padło.

Przed błogosławieństwem bp Guzdek odznaczył gen. insp. Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionym z okazji setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem