Reklama

Watykan

Watykan w OBWE o nadużyciu imienia Boga i ośmieszaniu wiary

Również w naszych czasach liczne ludzkie serca pełne są nienawiści. Z jednej strony spotykamy się z „nadużywaniem imienia Bożego dla usprawiedliwienia absurdalnej przemocy kierowanej przeciwko niewinnym ludziom, a z drugiej z cynizmem, który okazuje pogardę dla Boga i ośmiesza wiarę w Niego” – zauważył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

„Przemawiając w Wiedniu 21 stycznia na 1086. posiedzeniu jej stałej rady ks. Janusz Urbańczyk nawiązał do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonego przez ONZ w rocznicę wyzwolenia 27 stycznia 1945 r. obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Reklama

Z głębokim wzruszeniem myślimy o niezliczonych ofiarach ślepej nienawiści z powodu rasy czy religii” – powiedział papieski dyplomata. Zwrócił uwagę, że pamięć o zagładzie Żydów, jak też o systematycznej eksterminacji Cyganów i innych grup ludzi wzywa do powszechnego i coraz głębszego poszanowania godności każdej osoby ludzkiej. Jest przestrogą, by nie ustępować ideologiom usprawiedliwiającym pogardę dla ludzkiej godności. Stanowi okazję, by uczcić wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci, którzy również dzisiaj cierpią z rąk ludzi kierujących się nienawiścią.

„Wrodzona godność każdego człowieka wymaga, aby żadnemu reżimowi czy ideologii nie pozwolić traktować ludzi tak, jakby nie byli równi sobie, obdarzeni przez Stwórcę niezbywalnymi prawami i godnością” – stwierdził ks. Urbańczyk na posiedzeniu OBWE w Wiedniu. Watykański przedstawiciel przypomniał też potępienie przez Kościół holokaustu i wszelkiego antysemityzmu.

2016-01-23 17:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: międzynarodowa konferencja nt. osób dotkniętych autyzmem

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

autyzm

Graziako

Wzmacniać i, tam gdzie to konieczne, ożywiać nadzieję u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w ich rodzinach i u wszystkich tych, którzy się nimi opiekują - taka jest myśl przewodnia XXIX Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, która odbędzie się w dniach 20-22 listopada w Nowej Auli Synodalnej w Watykanie. W konferencji „Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: ożywiać nadzieję”, wezmą udział światowej klasy eksperci w dziedzinie autyzmu.

- Nasza konferencja została zorganizowana po to, aby lepiej sprostać wyzwaniom, jakie duszpasterstwu służby zdrowia, a także nauce, medycynie, rodzinie, placówkom oświatowym i opiece społecznej oraz generalnie społeczeństwu i rządowi stawia autyzm. Wzorem poprzednich konferencji zaproszono specjalistów reprezentujących różne dziedziny społeczno-kulturowe i religijne, aby wspólnie mogli przedstawić najlepsze osiągnięcia w dziedzinie badań, diagnostyki i leczenia, a także w zakresie wspierania zarówno tych, którzy cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzmu jak i tych, którzy się nimi opiekują - mówi abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady.

CZYTAJ DALEJ

Od hrabianki do franciszkanki

Zamieniła hrabiowski pałac na ubogą celę zakonną. 12 września zostanie beatyfikowana z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim, z którym połączyło ją Dzieło Lasek.

Niewidoma Róża Czacka swoje kalectwo odczytała jako dar Boży, który pozwolił jej odkryć powołanie i odnaleźć szczęście w służbie niewidzącym. Nic jednak nie zapowiadało, że z płaczliwego i nadwrażliwego dziecka wyrośnie „niewiasta dzielna”, której „wartość przewyższa perły” (Prz 31, 10). Od dzieciństwa, zagrożona utratą wzroku, była wyobcowana ze środowiska rówieśników.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję