Reklama

Polska

Nowy człowiek w Chrystusie

To hasło piątej debaty z cyklu Raport Jasnogórski 2016, która odbyła się 24 stycznia br. na Jasnej Górze w Sali Rycerskiej. Cykliczne dysputy mają jak najlepiej przygotować Polaków do przeżycia 1050. rocznicy chrztu przez refleksję nad przesłaniem Jasnogórskich Ślubów Narodu z roku 1956.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Podczas tej odsłony Raportu Jasnogórskiego 2016 - „Nowy człowiek w Chrystusie” - dyskutantami byli: abp Wacław Depo - metropolita częstochowski oraz przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski; s. Anna Bałchan - siostra Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej oraz działaczka społeczna, która zajmuje się pomocą kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętych przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji, a także ich rodzinom; Marek Kamiński - polarnik i podróżnik, zdobywca obu biegunów Ziemi, autor książek, wykładowca, założyciel fundacji koordynującej programy edukacyjne i pomagającej osobom niepełnosprawnym, który przeszedł historyczną Drogą św. Jakuba z Kaliningradu do Santiago de Compostela w Hiszpanii w ciągu 119 dni, pokonując 4130 km; Michał Lorenc - jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, który napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych i jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Totus 2011 w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej; prof. Adam Regiewicz - dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, kierownik Zakładu Teorii Literatury i kierownik Pracowni Komparatystyki Kulturowej. Debacie przewodniczył Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta. Nim jednak do niej doszło, wcześniej w Kaplicy Cudownego Obraz została odprawiona koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów. Na początku Eucharystii O. Mariusz Tabulski, definitor generalny Ojców Paulinów, powitał zebranych, przypominając idee Jasnogórskiej Nowenny przed zawierzeniem Ojczyzny 3 maja br. podczas jubileuszowych uroczystości rocznicy chrztu Polski, jakie będą wtedy miały miejsce na Jasnej Górze.



Generał Zakonu Paulinów w wygłoszonej zaś homilii nawiązał do Liturgii Słowa trzeciej niedzieli zwykłej. Mówił m.in. o tym, Biblia uczy nas wiary i prowadzi do narodzenia się nowego człowieka. – Misja Pana Jezusa prowadzi do pełnego wyzwolenia człowieka. On szuka człowieka, by dać mu nowe życie. Ewangelia to nie tylko historia. Owo „dziś” z Ewangelii według św. Łukasza trwa – powiedział o. Chrapkowski i dodał: - Radosna Nowina jest przesłaniem wyzwolenia. To program wyzwolenia człowieka. To ma być wyzwolenie całkowite, a największym bohaterem jest ten, kto zwycięża nad sobą. Nawiązując natomiast do słów sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, wskazał, że „trzeba czynić dobro, zdobywać cnoty, a zdrowie narodu zależy od ilości dobra, które musi przewyższać zło”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ku nowemu człowiekowi

Reklama

Debata zgromadziła na Sali Rycerskiej wielką rzeszą słuchaczy. Praktycznie nie było żadnego wolnego krzesła. Wielu po prostu stało. Dysputa tym razem odnosiła się do tej części Jasnogórskich Ślubów Narodu z 26 sierpnia 1956 r., w których jest mowa o wadach narodowych Polaków oraz przyrzeczeniach zdobywania cnót, by stali się faktycznie nowymi ludźmi w Chrystusie: „Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości. Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej”.

Abp Wacław Depo w swoich wypowiedziach odwoływał się m.in. do tekstów Ewangelii, Listów św. Pawła Apostoła, a także słów Prymasa Tysiąclecia oraz św. Jana Pawła II. Mówił, że prawdziwej przemiany człowieka może dokonać tylko Jezus Chrystus. – Słowo, które stało się ciałem jest pośrednikiem wszystkiego, co jest. Pan jest Pierworodnym wszelkiego stworzenia, Pierworodny spośród umarłych. Chrystus jest Alfą i Omegą. To w Nim jesteśmy naprawdę wolni – mówił Metropolita Częstochowski. Podkreślił, że bez „uprzedzającej miłości Pana Boga” i „pomocy Ducha Świętego nie poznamy prawdy o sobie”. Zaznaczył także w kontekście Jasnogórskich Ślubów Narodu, że ich przesłanie „wynikało z łaski chrztu św., który przyjęliśmy jako naród 1050 lat temu”. – Jesteśmy dziś kolejnym dziedzicem tej całej historii – zaakcentował. Przypomniał, że milionowa rzesza wiernych ślubująca przed Maryją 60 lat temu nie była anonimowa. – Każdy w tłumie ma swoją własna historię, bo ma swoje imię, które otrzymał na chrzcie św. – uwypuklił. Dodał też, że na Jasnej Górze „zawsze byliśmy wolni”, bo taki jest charyzmat tego miejsca, gdzie właśnie Bóg wybiera Maryję.

Reklama

S. Anna Bałchan bardzo barwnie i osobiście, wręcz w gawędziarskim stylu, wypowiadała się o tym, że „poruszamy się w przestrzeni zbawienia”. Podkreślała, że ludzie nie powinni myśleć o „sobie w kontekście ofiary”, że nic im w życiu nie wyjdzie, nic im się nie uda. – U Pana Boga nie ma ludzi na marginesie – mówiła. Dała o sobie samej świadectwo w kontekście posługi, jakiej na co dzień się podejmuje: – Jestem żebraczką miłości. Zwróciła uwagę, że XXI wiek to stulecie, w którym jest „najwięcej niewolnictwa i używania ludzi”. – Nikt nie ma prawa używać człowieka – zaapelowała. – Człowiekowi trzeba towarzyszyć i mądrze pomagać. Trzeba patrzeć na siebie z miłością. Nie można uwierzyć w to, że jest się niczym – zaznaczyła. Mówiła o tym, by wierzyć w Boże miłosierdzie oraz o tym, że „cud nawrócenia dokonuje się w sakramencie pokuty i pojednania”, jak to było przed laty w jej wypadku właśnie na Jasnej Górze. Żartobliwie nadmieniała również o naszym „narodowym wirusie”, który nosi nazwę „misie”. – Cierpimy na ostre zapalenie „misia” – „mi się nie chce, mi się należy”.

Jeśli chodzi o Marka Kamińskiego, to sporo mówił o swoich podróżach i nawróceniu oraz tym, że rozpiera go duma z bycia Polakiem. – Zasadniczo nie różnimy się od innych narodów, jeśli chodzi o wady. Mówił wiele o pokorze, pokonywaniu własnych słabości, podążaniu za głosem intuicji, dzieleniu się sobą z innymi. – Droga, którą odbyłem na bieguny nie ma znaczenia, jeśli nie jest to droga do odkrywania siebie, drugiego człowieka i Pana Boga – skonstatował.

Zarówno Michał Lorenc, jak i Adam Regiewicz wyakcentowali rolę drogi neokatechumenalnej w ich nawróceniu ku Bogu, które jako proces ma odbywać się nieustannie. – Osobiste doświadczenie wiary jest najważniejsze. Trzeba uczyć się pokory wiary – mówił ten pierwszy. Drugi zaś zwrócił uwagę m.in. na fakt, że „istota wad pozostaje taka sama, bo mamy głęboko zranione serce z powodu grzechu”. – Jeśli się oderwiemy od Boga, to rodzi się potrzeba zapychania serca byle czym – powiedział prof. Regiewicz. – Pan Bóg przychodzi indywidualnie do każdego, ale daje też wspólnotę, bo w pojedynkę nie da się być chrześcijaninem – odnotował.

Podczas debaty odtworzono też wypowiedź o. Józefa Płatka, byłego generała Zakonu Paulinów, który mówił m.in. o posłudze w konfesjonale. – Sakrament pokuty i pojednania pozwala pozbyć się swoich wad, walczyć z nimi – powiedział. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo abp. Wacława Depo, który przewodniczył też Apelowi Jasnogórskiemu.

Zaproszenia na kolejne dysputy

Debaty odbędą się jeszcze 20 marca, 17 kwietnia i 1 maja. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. Za realizację telewizyjną odpowiada studio telewizyjne „Niedzieli”, która też jest głównym medialnym patronem jasnogórskich spotkań. Organizatorami natomiast cyklu debat z ramienia Jasnej Góry są: wspomniany już o. Mariusz Tabulski i o. Michał Legan, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Więcej na: www.raport.jasnagora.pl.

2016-01-24 21:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dary Trójjedynego

Niedziela częstochowska 25/2020, str. V

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

Myszków

Michał Służałek

Kościół to doświadczenie wspólnoty

Kościół to doświadczenie wspólnoty

– Młodzież powinna odważnie opowiadać się po stronie Chrystusa – mówił abp Wacław Depo, który w uroczystość Trójcy Przenajświętszej w parafii w Myszkowie-Nowej Wsi udzielił sakramentu bierzmowania 36 młodym osobom.

Metropolita częstochowski poświęcił również kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu. Parafia przeżywała także uroczystość odpustową.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konklawe

zmiany

procedura

wybór papieża

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Jan Paweł II przywiązywał ogromną wagę do zachowania tajemnicy obrad. Kardynałowie uczestniczący w konklawe składają uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy dokonywania wyboru Biskupa Rzymu pod sankcją kary ekskomuniki. Odcięci od świata zewnętrznego, nie mają dostępu do mediów, telefonów, internetu ani żadnych form komunikacji. W dniu rozpoczęcia konklawe biorą udział w uroczystej Mszy św. Pro eligendo Papa w Bazylice św. Piotra, a następnie, w godzinach popołudniowych, procesyjnie przechodzą do Kaplicy Sykstyńskiej przy dźwiękach hymnu Veni Creator.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję