Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (18)

Dekanat rembertowski

Dekanat rembertowski został utworzony w archidiecezji warszawskiej przez kard. Augusta Hlonda 15 listopada 1947 r. Początkowo liczył dziesięć parafii, później, w latach siedemdziesiątych, nawet siedemnaście. Kilkakrotnie jego granice ulegały zmianom. W 1992 r. wszedł w skład nowej diecezji warszawsko-praskiej. Ostatnia jego reorganizacja nastąpiła 25 marca 2003 r.

Niedziela warszawska 40/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prał. Edward Żmijewski, dziekan dekanatu rembertowskiego, urodził się 21 marca 1942 r. w Godach (par. Czerwin w diecezji łomżyńskiej). Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1965 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest magistrem teologii (KUL - teologia pastoralna). Był wikariuszem w parafiach: Kołbiel, Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie, Matki Bożej Loretańskiej na Pradze, rektorem i budowniczym kościoła w Górkach Kampinoskich. W latach 1976-79 dyrekor Domu Księży Emerytów, następnie do 1987 r. referent Wydziału Gospodarczo-Budowlanego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, najbliższy współpracownik bp. Jerzego Modzelewskiego. W latach 1992-97 sekretarz Komisji Episkopatu ds. Budowy Kościołów. Funkcję proboszcza pełnił w parafiach Pyry, Jabłonna, a od 10 lat jest proboszczem parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie. Jest duszpasterzem środowisk pracy. Kanonik honorowy Kapituły Katedralnej, kapelan honorowy Jego Świątobliwości.

Parafie i kościoły

Reklama

Aktualnie dekanat rembertowski liczy osiem parafii:
1. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej
2. Św. Hieronima w Starej Miłosnej
3. Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie
4. Św. Łucji Dziewicy i Męczennicy w Rembertowie
5. Św. Wacława w Warszawie na Gocławiu
6. Św. Feliksa z Cantalicjo w Marysinie Wawerskim
7. Opatrzności Bożej w Wesołej
8. Św. Brata Alberta w Wesołej-Zielonej
Ponadto na terenie dekanatu znajdują się dwie parafie personalne (garnizonowe): św. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie (AON) i św. Andrzeja Boboli w Wesołej.
Najstarsza w dekanacie jest parafia dziekańska Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie, erygowana w 1928 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Miejscowy kościół jest wotum parafian za Cud nad Wisłą. W sierpniu parafia uroczyście obchodziła swoje 75-lecie. Najmłodsza jest parafia św. Hieronima w Starej Miłosnej, erygowana 18 września 2002 r.
Siedem parafii ma już swoje kościoły parafialne, jedynie w parafii św. Hieronima jest na razie tymczasowa kaplica, a proboszcz ks. Stanisław Popis wraz z miejscową wspólnotą parafialną przygotowuje się do rozpoczęcia budowy świątyni. Jej projekt jest już zatwierdzony przez władze kościelne. 30 września, w liturgiczne wspomnienie św. Hieronima, poświęcona została tam figura Pana Jezusa oraz obraz przedstawiający patrona parafii.
Również do poważnych inwestycji przygotowuje się parafia św. Wacława. Miejscowy kościółek św. Wacława - jak na potrzeby liczącej ponad 6 tys. wiernych parafii - jest zbyt mały. Dlatego jest już projekt jego rozbudowy. Niedawno zakończyła się w tej parafii budowa plebanii.
Z kolei parafia w Wesołej-Zielonej przygotowuje się do konsekracji kościoła.
Największe pod względem liczby wiernych są parafie w Marysinie Wawerskim (10 tys.) i Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie (7 tys.). Najmniejsza jest parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej (2,5 tys.) mieszkańców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W mury kościoła św. Łucji w Rembertowie wmurowane są kamienie węgielne z Grobu Pańskiego i grobu św. Łucji z Syrakuz.
W kościele św. Brata Alberta w Wesołej-Zielonej jest kamień węgielny wyjęty z kościoła Sióstr Albertynek w Krakowie, poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 r.

Duchowieństwo dekanalne

Reklama

Dziekanem dekanatu rembertowskiego jest ks. prał. Edward Żmijewski, proboszcz parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie. Funkcję ojca duchownego pełni ks. prał. Józef Urcus. W parafiach na terenie dekanatu posługę kapłańską pełni 8 księży proboszczów, 11 wikariuszy i 5 rezydentów. Średnia wieku proboszczów wynosi 51 lat, a księży wikariuszy 37.
Najdłużej w dekanacie jako proboszcz (od 1989 r.) pełni swą posługę ks. prał. Józef Skarpetowski z Wesołej-Zielonej. Natomiast najkrócej proboszczem jest ks. dr Bernard Czerwiński z Marysina Wawerskiego, który objął swą funkcję 1 września 2003 r. Jest on też najmłodszym proboszczem w stolicy (ur. 1964 r.).
W parafii św. Wacława mieszka jako rezydent ks. prał. Wacław Karłowicz, najstarszy kapłan diecezji warszawsko-praskiej (ur. 1907 r., wyświęcony 1932 r.), opiekun miejsca uświęconego krwią bohaterów walczących pod Olszynkę Grochowską.
Na terenie dekanatu są żeńskie zgromadzenia zakonne. W Marysinie Wawerskim Siostry Felicjanki mają swój dom prowincjalny. Prowadzą dwa zespoły szkół oraz dwa przedszkola. W Rembertowie są Siostry Loretanki (prowadzą działalność wydawniczą oraz mają własną drukarnię), Siostry Imienia Jezus, Siostry Wynagrodzicielki Najświętszego Oblicza oraz Misjonarki Klaretynki. W Starej Miłosnej pracują Siostry Jadwiżanki. Na terenie warszawskiej parafii św. Wacława swoje domy mają Siostry Sercanki, Siostry Obliczanki oraz panie z Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła.

Życie religijne

W każdej parafii działają ruchy religijne. Wszędzie są koła Żywego Różańca, które w Roku Różańca bardzo ożywiły swoją działalność. Np. w parafii dziekańskiej działa 14 kół skupiających osoby dorosłe (w tym jedno koło męskie) i 3 koła dziecięce. Księżom zależy też na istnieniu przy parafiach Legionu Maryi. - Ludzie zrzeszeni w Legionie Maryi dobrze czują Kościół, wspaniale wspomagają księży proboszczów - podkreśla ks. prał. Żmijewski. Głównym ośrodkiem kultu maryjnego jest parafia dziekańska. Tu też 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odpust - obok miejscowych wiernych - gromadzi wojsko, przedstawicieli władz, wojskowy korpus dyplomatyczny akredytowany w stolicy.
We wszystkich parafiach jest nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Czczeni są również święci. W parafii św. Wacława jest żywy kult patrona, a świątynia posiada jego relikwie ofiarowane w 1956 r. przez inż. Wacława Tarnowskiego z Anina, który przywiózł je z Włoch. W Wesołej-Zielonej bardzo czczony jest św. Brat Albert. Jego podobizna znajduje się na pięknym obrazie, uroczyście obchodzony jest doroczny odpust. Św. Faustyna Kowalska, apostołka Miłosierdzia Bożego, czczona jest w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie. Można ją uczcić w relikwiarzu wystawianym w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Z ruchów działających na terenie dekanatu widoczny jest neokatechument w Marysinie Wawerskim. W parafii Opatrzności Bożej w Wesołej działa Instytut Chemin Neuf. U św. Łucji w Rembertowie jest młodzieżowa grupa teatralna, która działa pod kierunkiem Sióstr Klaretynek.
Dwie parafie posiadają swoje chóry (dziekańska i w Zielonej), wszystkie parafie mają zespoły młodzieżowe i dziecięce. Na wyróżnienie zasługuje dziecięcy chór w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej, który śpiewał m.in. Ojcu Świętemu w Watykanie. Najbardziej znana jest oczywiście działająca w parafii dziekańskiej Orkiestra Koncertowa Victoria odnosząca wspaniałe sukcesy w kraju i zagranicą.
Dziekan ks. Edward Żmijewski zamierza założyć Klub Inteligencji Katolickiej. W jego parafii samych rodzin wojskowych mieszka blisko 500. Wielu z nich to wykładowcy uczelni wojskowych. Klub byłby wolny od jakichkolwiek powiązań z partiami politycznymi.
Radością Księdza Dziekana jest dobra współpraca parafii ze szkołami. Wszędzie udaje się utrzymać 2 godziny katechizacji tygodniowo. Współpraca układa się dobrze nie tylko na płaszczyźnie katechizacji. Kiedy gmina ociągała się z wyposażeniem szkół w komputery, ks. Żmijewski ufundował dwa zestawy. W ten sposób przyspieszył decyzję i szkoła szybko otrzymała sprzęt komputerowy.

Być blisko księży

- Jako dziekan chciałbym być blisko każdego księdza - mówi Dziekan rembertowski.
- W kwietniu 2003 r., zaraz po nominacji, wystosowałem list do wszystkich kapłanów w dekanacie. Napisałem im, że ze wszystkich czynności, które lubię, spotkania z ludźmi należą do najprzyjemniejszych. Zaprosiłem księży na spotkanie. Przyszli wszyscy, nawet ci, którzy nie są zaangażowani w bezpośrednią pracę duszpasterską, ale mieszkają na terenie dekanatu. Niedawno mieliśmy miłe spotkanie z okazji dziesięciolecia mojej obecności w Rembertowie. Ważne być blisko wszystkich ważnych spraw duszpasterskich - podkreśla ks. prał. Żmijewski.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Polsce będzie miał 206 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2025-06-18 11:50

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

księża

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi katolickiemu w Polsce przybędzie w tym roku 206 nowych księży, z czego 139 diecezjalnych a 67 zakonnych. To łącznie o 29 kapłanów mniej niż w ubiegłym roku. Wzrastać zaczyna liczba diecezji, w których nie pojawi się żaden nowy kapłan.

KAI zebrała informacje o święceniach z różnych źródeł kościelnych: kurii diecezjalnych, rektoratów i od rektorów seminariów duchownych oraz na stronach poszczególnych diecezji, a także z danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM).
CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Chrostowski: Boże Ciało przypomina, że Chrystus nas nie opuścił

Boże Ciało przypomina, że Jezus Chrystus, choć zmartwychwstał i wstąpił do nieba, nie opuścił nas, ale pozostał z nami w sakramencie Eucharystii. Naszym obowiązkiem jest publicznie dać temu świadectwo - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista, tłumacz Pisma Świętego, wykładowca teologii. W czwartek 19 czerwca katolicy w Polsce i na świecie obchodzą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (święto Bożego Ciała), któremu tradycyjnie towarzyszą procesje ulicami miast i wsi.

Uroczystość Bożego Ciała w pewnym sensie zamyka i podsumowuje cały rok liturgiczny - wyjaśnia ks. prof. Chrostowski. - Zaczynamy od Adwentu, kiedy Kościół przeżywa oczekiwanie na przyjście Zbawiciela i wspomina dzieje zbawienia zawarte w Starym Testamencie. Potem obchodzimy Boże Narodzenie, krótką część okresu zwykłego, a następnie Wielki Post - czas męki i śmierci Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Projekt RESET – wakacyjne rekolekcje dla chłopaków

2025-06-18 16:28

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

wsd świdnica

Materiały organizatorów

Inspiracją rekolekcji są postacie św. Tomasza, Nikodema i Samarytanki – ludzie, których słabość stała się drogą do spotkania z Bogiem.

Inspiracją rekolekcji są postacie św. Tomasza, Nikodema i Samarytanki – ludzie, których słabość stała się drogą do spotkania z Bogiem.

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale i szansa na coś więcej – na zatrzymanie się i złapanie duchowego oddechu. Jeśli zdałeś do 8 klasy i masz do 25 lat i jesteś gotów na małą przygodę z Bogiem, drugim człowiekiem i... samym sobą – to Świdnickie Seminarium Duchowne zaprasza Cię na rekolekcje inne niż wszystkie.

Od 7 do 11 lipca w murach seminarium odbędzie się wyjątkowy czas pod hasłem „Reset – nowy start”. To propozycja dla tych, którzy chcą czegoś więcej niż scrollowania telefonu. Chcesz sprawdzić, kim jesteś, kiedy wyłączysz autopilota? Chcesz usłyszeć, że nie musisz być ideałem, by zacząć iść za Tym, który zna twoje serce? Ta propozycja jest dla Ciebie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję