Reklama

Duszpasterstwa akademickie zapraszają

Tradycyjnie na początku października swoją pracę rozpoczynają duszpasterstwa akademickie. W Warszawie na szczęście ośrodków DA nie brakuje, chociaż dla prawie 200 tys. studentów mogłoby być ich więcej. Poniżej podajemy wybrane propozycje.

Niedziela warszawska 40/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralny Ośrodek DA

Największe DA w Warszawie działa od 1928 r. przy akademickim kościele św. Anny. Pracują tam księża diecezjalni. Ośrodek proponuje studentom w każdym tygodniu kilkadziesiąt spotkań. Odbywają się konwersatoria, spotkania grup modlitewnych, ruchów i stowarzyszeń, dyskusje i debaty z zaproszonymi gośćmi itp. W programie przewidziano także tradycyjne rekolekcje adwentowe i wielkopostne, codzienne Msze św. akademickie i wyjazdy duszpasterskie.

Oto niektóre propozycje:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poniedziałek:
18.30 - Msza św. i spotkanie grupy Odnowy w Duchu Świętym (ks. Andrzej Krynicki).
19.30 - Konwersatorium: Najsłynniejsze procesy w Biblii (ks. Franciszek Longchamps de Berier).
19.30 - Spotkanie przygotowujące do udziału w Europejskich Spotkaniach Taizé (ks. Andrzej Krynicki).

Wtorek:
19.15 - Msza św. i spotkanie dla członków SKMA (ks. Bogdan Bartołd).
19.30 - Przygotowanie dorosłych do przyjęcia chrztu św. (ks. Franciszek Longchamps de Berier).
19.30 - Spotkanie wspólnoty neokatechumenalnej (ks. Andrzej Krynicki).

Środa:
7.00 - Msza św. akademicka i potem wspólne śniadanie.
18.30 - Msza św. i spotkanie wspólnoty Ruchu Światło-Życie (ks. Robert Skrzypczak).
19.30 - Konwersatorium: Jak żyć, by być szczęśliwym? (ks. Bogdan Bartołd).
19.30 - Spotkanie Wspólnoty Młodych Małżeństw (ks. Andrzej Krynicki).
19.30 - Spotkanie wspólnoty neokatechumenalnej (ks. Robert Skrzypczak).

Czwartek:
18.30 - Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania (ks. Robert Skrzypczak).
19.30 - Spotkanie ze znanymi postaciami życia publicznego - co drugi czwartek (ks. Franciszek Longchamps de Berier).
19.30 - Spotkanie odpowiedzialnych Akademickiej Wspólnoty Rodzin (ks. Bogdan Bartołd).

Piątek:
19.00 - Wieczory dla zakochanych (ks. Andrzej Krynicki).
20.00 - Domowe spotkania Akademickiej Wspólnoty Rodzin (ks. Bogdan Bartołd).

Reklama

Sobota:
11.00 - Msza św. z konferencją dla narzeczonych (ks. Franciszek Longchamps de Berier).

I niedziela miesiąca:
17.30 - Spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza (ks. Franciszek Lonchamps de Berier).

II niedziela miesiąca:
17.00 - Msza św. dla rejonu warszawskiego Ruchu Wiara i Światło (ks. Andrzej Krynicki).

III niedziela miesiąca:
11.00 - Konwersatorium dla członków Chóru Międzyuczelnianego (ks. Franciszek Longchamps de Berier).
16.00 - Msza św. oraz prelekcja dla Akademickiej Wspólnoty Rodzin (ks. Bogdan Bartołd).

IV niedziela miesiąca:
10.00 - Msza św. dla członków SKMA i spotkanie z zaproszonymi gośćmi (ks. Bogdan Bartołd).
16.00 - Spotkanie grupy pielgrzymkowej biało-zielonej (ks. Andrzej Krynicki i ks. Robert Skrzypczak).

- Do naszego ośrodka przychodzi tygodniowo ok. 1000 osób. Głównym problemem, który nie pozwala na rozwinięcie duszpasterstwa, jest brak pomieszczeń. Dysponujemy tylko kilkoma salkami, w których studenci mieszczą się z wielkim trudem. Poszczególne grupy dosłownie walczą o wolną salkę. Dlatego chcemy odzyskać na potrzeby DA dawne pomieszczenia klasztorne bernardynów, które obecnie zajmuje Centralna Biblioteka Rolnicza. Mam nadzieję, że z Bożą pomocą to się uda - mówi ks. Bartołd.
Niedzielne Msze św. w kościele akademickim św. Anny odprawiane są o godz.: 8.30, 10.00, 12.00, 15.00, 19.00 i 21.00. Adres do ośrodka: Centralny Osrodek DA, ul. Krakowskie Przedmieście 68. Duszpasterz: ks. Bogdan Bartołd, tel. 826-99-77, e-mail: bartold@swanna.waw.pl

DA „Arka”

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej głównym ośrodkiem akademickim jest diecezjalne DA „Arka”. Działa z przerwami od 36 lat. W niezbyt dalekiej przeszłości był to jeden z największych ośrodków DA w Warszawie, gdzie na zajęciach prowadzonych równolegle przez trzech duszpasterzy gromadziło się codziennie po kilkadziesiąt osób i to mimo że wszyscy księża pracowali całkowicie bezinteresownie.
Dziś to duszpasterstwo przeżywa kryzys. Diecezjalny duszpasterz akademicki - ks. dr Marek Sędek nadzieję na reaktywację duszpasterstwa już w ubiegłym roku wiązał z planowaną przeprowadzką do parafii Nawrócenia św. Pawła przy ul. Kobielskiej. W tym roku plany się ziściły. Duszpasterz zapewnia, że jakieś propozycje dla studentów na pewno będą. Podlegają mu mieszkańcy dwóch akademików przy ul. Kickiego i jednego przy ul. Grenadierów, oraz miejscowi studenci z prawobrzeżnej Warszawy.
Adres do ośrodka: DA Diecezji Warszawsko-Praskiej „Arka”, ul. Kobielska 10. Duszpasterz: ks. Marek Sędek.

Reklama

Duszpasterstwa dominikańskie

Dużą popularnością wśród warszawskich studentów cieszą się dominikańskie DA na Freta i na Służewie. W nowomiejskim kościele św. Jacka DA powstało 4 lata temu, dzięki decyzji prowincjała o. Macieja Zięby. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Na akademickich Mszach św., a szczególnie na rekolekcjach, kościół pęka w szwach. Dużo ludzi przychodzi również na codzienne spotkania formacyjne.
Podobnie jest w drugim warszawskim klasztorze dominikańskim na Służewie. Tamtejsze DA rozwinął szczególnie o. Jarosław Głodek OP, obecnie dyrektor wydawnictwa W drodze. Aktualnie duszpasterzem akademickim jest o. Mirosław Pilśniak OP. Pytany, z czego wynika siła i skuteczność akademickiego duszpasterstwa dominikańskiego, odpowiada: - Myślę, że ludzie korzystający z naszej posługi czują się przede wszystkim wysłuchani, a nie pouczani.
Na Służewiu głównym punktem programu zajęć duszpasterskich w DA jest niedzielna Msza św. odprawiana o godz. 20.15. W ciągu tygodnia duszpasterstwo zaprasza na spotkania formacyjne, modlitewne oraz sportowe. W planach również ciekawe wyjazdy. Start ostry DA na Służewiu nastąpi 5 października, a od 10 do 12 października odbędą się inauguracyjne rekolekcje „na dobry początek”. Poprowadzi je o. Mirosław Pilśniak, ale gościem honorowym rekolekcji będzie profesor Marian Grabowski, fizyk. Początek 10 października o godz. 19.30.
Adresy do ośrodków dominikańskich:
DA Dominikanów na Służewie, ul. Dominikańska 2. Duszpasterz: o. Mirosław Pilśniak OP, tel. 843-62-11, e-mail: pilsniak@dominikanie.pl
DA Dominikanów, ul. Freta 10. Duszpasterz: o. Piotr Kołacz OP, tel. 635-47-00.

Reklama

U Jakuba i Zbawiciela

Bardzo prężnie działa duszpasterstwo akademickie przy parafii św. Jakuba na Ochocie. Na terenie parafii jest wiele akademików, stąd i studentów w DA nie brakuje. W sumie na wszystkie spotkania uczęszcza tygodniowo kilkaset osób. Głównym punktem programu DA na Ochocie jest niedzielna Msza św. akademicka o godz. 19.00. Potem wszyscy zaproszeni są na herbatę do przykościelnej kawiarenki. W czwartki o godz. 20.00 również odprawiana jest Msza św. akademicka.
Studenci grupują się przede wszystkim w dwóch wspólnotach: Ruchu Światło-Życie (spotkanie w poniedziałki o 20.00) i wspólnocie ewangelizacyjnej Woda Życia (spotkanie we wtorki o 20.00). Uroczysta inauguracja zajęć w duszpasterstwie nastąpi 12 października na Mszy św. o godz. 19.00.
Adres do ośrodka: DA przy kościele św. Jakuba, ul. Grójecka 38. Duszpasterz: ks. Grzegorz Michalczyk, tel. 823-94-91, e-mail: g.michalczyk@onet.pl
Duszpasterstwo akademickie działa również przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Sródmieściu. Niedzielna Msza św. akademicka odprawiana jest tam o godz. 18.30. Natomiast w środy o 19.30 odbywają się spotkania formacyjne.
Adres do ośrodka: DA przy kościele Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37. Duszpasterz: ks. Krzysztof Woźniak, tel. 825-26-03, e-mail: kwozniak@warszawa.opoka.org.pl

Reklama

DA Misjonarzy

Studentów zaprasza również DA przy kościele Świętego Krzyża, tuż obok Uniwersytetu Warszawskiego. W niedziele o 9.00 w dolnym kościele odmawiana jest jutrznia, a o 9.30 odprawia się Mszę św. akademicką. W ciągu tygodnia odbywają się konwersatoria, spotkania modlitewne, wieczory dla zakochanych, próby diakonii muzycznej.
Adres do ośrodka: DA przy kościele Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3. Duszpasterz: ks. Robert Berdychowski CM, tel. 826-89-10.

Pozostałe ośrodki

A oto adresy i telefony do pozostałych ośrodków akademickich w Warszawie:
DA „Studnia”, ul. Skaryszewska 12. Duszpasterz: ks. Krzysztof Gajos SAC, tel. 818- 63-69.
DA Jezuitów, ul. Rakowiecka 61. Duszpasterz: o. Tomasz Ortmann SJ, tel. 542-87-10.
DA Jezuitów, ul. Narbutta 21. Duszpasterz: o. Krzysztof Fijałkowski SJ, tel. 848-22-79.
DA Redemptorystów, ul. Karolkowa 49. Duszpasterz: o. Witold Kawecki CSsR, tel. 635-36-14.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Spotkanie biskupów z Polski i Niemiec

2024-04-25 10:21

Tomasz Koryszko/ KUL

Arcybiskup Stanisław Budzik jest gospodarzem spotkania grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję