„Nie ma w Kościele najświętszego i najważniejszego zadania jak głoszenie Chrystusa i Jego Ewangelii” – powiedział na początku Mszy św. ks. Jacek Gancarek - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej.
W homilii abp Depo odnosząc się m. in. do tajemnicy miłosierdzia podkreślił, że słowa „Błogosławieni miłosierni” to jest nasza tajemnica”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując do tekstu Ewangelii abp Depo zaznaczył, że „Łódź Kościoła miotana różnymi falami i wiatrami” - Żyjemy w czasach zmagań o tajemnicę Kościoła. Tej tajemnicy uczymy się od naszego pojawienia się na świecie. Od naszego wejścia w życie samego Jezusa, od sakramentu Chrztu – przypomniał abp Depo.
„Świat pyta: „Kościele kim jesteś?”. – kontynuował metropolita częstochowski i za św. Janem Pawłem II przypomniał, że „Kościół to nie jest instytucja, która zdobywa ludzi dla swoich celów. Kościół to przede wszystkim jest On, Chrystus”. - Nie dajmy się odpodmiotowić i być bez imienia, bo każdy z nas ma imię wobec Boga – zaapelował arcybiskup.
Abp Depo omawiając tajemnicę Kościoła wskazał na słowo „misterium” - W Kościele dokonuje się tajemnica wezwania nas po imieniu i odkupienia – podkreślił arcybiskup.
Metropolita częstochowski wskazał na wymiar wspólnotowy Kościoła - Wspólnota to nie jest suma interesów i idei. Wspólnota to jest suma poświęceń.
Reklama
Natalia wchodzi w tajemnicę Kościoła swoim oddaniem i poświęceniem. We wspólnocie bardzo ważne jest obdarowanie obecnością, czasem, ofiarą – dodał metropolita częstochowski.
„Nie ma większego w świecie obdarowania Bogiem i ludźmi między sobą jak Eucharystia” – przypomniał arcybiskup i wskazał na kolejny wymiar tajemnicy Kościoła, na „missio”, posłanie.
Ks. Mariusz Frukacz

„Owocność tego posłania opiera się na słowie Chrystusa: „Jestem z Tobą, z wami, po wszystkie dni”. To „Jestem” Chrystusa jest podstawowym obdarowaniem i skarbem” – podsumował abp Depo.
Podczas Mszy św. Natalia Piórkowska złożyła na ręce arcybiskupa przyrzeczenia misyjne. Jako znak posłania na misje otrzymała różaniec i specjalne błogosławieństwo. Posłaniu misyjnemu towarzyszyła również modlitwa św. Franciszka z Asyżu „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”.
Na Mszy św. obecni byli m.in. rodzice Natalii Piórkowskiej, studenci i przyjaciele wolontariuszki.
Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. Jacek Gancarek dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Rafał Grzesiak, duszpasterz akademicki i proboszcz Personalnej Parafii Akademickiej pw. św. Ireneusza w Częstochowie, ks. Remigiusz Lota, moderator Wspólnoty Bożego Ojcostwa, ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie otwarte na temat misji w Domu Serca.
Reklama
Natalia Piórkowska, urodzona 26 sierpnia 1982 r. w Dusznikach Zdroju, ukończyła filologię hiszpańską w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi i filologię angielską w Akademii Polonijnej w Częstochowie i w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Opolu. Pracowała m. in. jako nauczycielka języka hiszpańskiego i angielskiego w częstochowskich szkołach Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz jako tłumacz z języka hiszpańskiego w Edycji Świętego Pawła w Częstochowie. Związana ze Wspólnotą Bożego Ojcostwa. Działała w Archidiecezjalnym Biurze Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Częstochowskiej, Duszpasterstwie Akademickim „Emaus” w Częstochowie oraz jako wolontariuszka w świetlicy socjoterapeutycznej w Jezuickim Ośrodku Formacji i Kultury „Xaverianum” w Opolu i w świetlicy środowiskowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu.
Aktualnie na misjach pracuje 51 osób z archidiecezji częstochowskiej: 10 kapłanów, 21 sióstr zakonnych, 15 zakonników, 4 osoby świeckie i 1 wolontariusz misyjna.
Domy Serca - Points Cour to międzynarodowa, katolicka organizacja pozarządowa, która została założona 4 stycznia 1990 r. we Francji, a której charyzmatem jest współczucie i pocieszenie wobec osamotnionych, ubogich i cierpiących na całym świecie. Domy Serca służą obecnie ludziom w 24 krajach, na 5 kontynentach.
W Polsce Domy Serca powstały w 2012 r. i ich celem jest m. in. przygotowanie i posłanie młodych ludzi na roczny lub dwuletni wolontariat misyjny w najbiedniejszych rejonach świata. Domy Serca opierają swoje życie na trzech filarach: modlitwie, życiu wspólnotowym i służbie.