Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Ks. Waldemar Wesołowski
Edycja legnicka 41/2003

23 września. Mówi się, że na różańcu modlą się tylko ludzie starsi. Organizatorzy Sympozjum poświęconego tej właśnie modlitwie chcą przekonać, że tak nie jest. 2 października do Legnicy przyjechali znani teologowie, bibliści oraz autorzy książek poświęconych Różańcowi świętemu. Sympozjum rozpoczął wykład Biskupa Radomskiego o teologii różańca. Natomiast o 19.00 odbyło się nabożeństwo tajemnic światła i procesja ze świecami wokół katedry. Piątek 3 października był dniem wykładów powięconych Różańcowi. Odbyły się one w auli Legnickiego Seminarium Duchownego. Natomiast zakończenie diecezjalnego Kongresu odbyło się w Krzeszowie. W sobotę 3 października przyjechali tam członkowie parafialnych kół Żywego Różańca.

23 września. „Różaniec wpleciony w codzienne życie katechety” - to hasło przewodnie tegorocznej pielgrzymki nauczycieli do Krzeszowa. W sobotę katecheci oraz nauczyciele innych przedmiotów spotkali się, by m.in. podzielić się własnymi doświadczeniami i pomysłami dotyczącymi metod nauczania. Pielgrzymkę rozpoczęła o 11.00 Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rybaka. Później zaplanowano wykład poświęcony roli nauczyciela w jednoczącej się Europie. Był także czas na pytania nurtujące katechetów. W diecezji legnickiej lekcje religii prowadzi ponad tysiąc katechetów, siedmiuset z nich to osoby świeckie.

24 września. Legnicka Kuria Biskupia nagrodzona w Warszawie. Wyróżnienie otrzymała w kategorii „Najlepsza modernizacja budynków zabytkowych”. Statuetkę oraz dyplom od Prezydenta Rzeczpospolitej odebrał kanclerz Kurii ks. Józef Lisowski. Nagrodę przyznano za przywrócenie do dawnej świetności Domu Opata w Zespole Cysterskim w Krzeszowie. Modernizacja trwała 5 lat. W tym czasie został przeprowadzony generalny remont, gdyż obiekt był bardzo zdewastowany. Obiekt będzie służył wielorakim celom. Będą tam przyjmowani goście z kraju i z zagranicy, będą odbywały się wystawy. Jak dodaje kanclerz ks. Józef Lisowski, pieniądze na remont Domu Opata w Krzeszowie przekazali m.in. KGHM Polska Miedź S.A. oraz sponsorzy z kraju i zagranicy.

24 września. W tajemniczych okolicznościach zniknęły krzyże z sal lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzicach. Kto je zdjął, bada Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Dyrekcja szkoły zaprzecza, aby krzyże kiedykolwiek wisiały w klasach. Z kolei były dyrektor szkoły twierdzi, że krzyże tam były. Sprawa stała się głośna po tym, jak część rodziców zauważyła zniknięcie krzyża ze szkolnego holu. Rozpoczęła się dyskusja o tym, co stało się z pozostałymi krzyżami. Były dyrektor twierdzi, że krzyży było więcej. Obecna Dyrekcja szkoły, że były tylko dwa krzyże. Jeden z nich zdjęto, ponieważ odbywało się malowanie w holu. Dyrektor zapewnia, że brakujący krzyż wróci na swoje miejsce. Czy pozostałe krzyże rzeczywiście wisiały w klasach i teraz zniknęły? Sprawę tę bada Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Na razie nie chce komentować całej sprawy.

26 września. Joanna Adamska, Katarzyna Szymonowicz oraz Adrian Uchman to młodzi jaworscy artyści. Ich prace malarskie można ogladać w kaplicy św. Barbary w Jaworze. Wystawę zorganizował Jaworski Ośrodek Kultury i parafia pw. św. Marcina. Wystawa nie ma tytułu, ale wszystkie prace są związane z sacrum. Wszyscy artyści mają nadzieję, że ich prace spodobają się jaworzanom.

Ostanie pożegnanie diakona Mateusza Niemca

2019-09-10 07:17

Ks. Wojciech Kania

W kościele św. Jana Chrzciciela w Nisku odbyło się ostatnie pożegnanie diakona Mateusza Niemca. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Ks. Wojciech Kania

Uroczystości pogrzebowe diakona Mateusza Niemca rozpoczęły się 8 września w kościele św. Michała Archanioła w Sandomierzu. Mszy św. żałobnej przewodniczył bp pomocniczy senior Edward Frankowski. Wraz z nim Eucharystię sprawowali: ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium wraz z księżmi wychowawcami i profesorami oraz duże grono kapłanów. We Mszy św. uczestniczyli alumni, siostry zakonne, pracownicy świeccy sandomierskiej uczelni oraz rodzina zmarłego diakona. Homilię wygłosił ks. Szymon Brodowski, ojciec duchowny seminarium. Po Mszy św. odbyło się czuwanie modlitewne za śp. diakona Mateusza zakończone wspólną modlitwą różańcową oraz Apelem Jasnogórskim.  

Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku z której pochodził diakon Mateusza. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali profesorowie seminarium duchownego oraz grono kapłanów. W modlitwie żałobnej uczestniczyli licznie zebrani parafianie z parafii rodzinnej oraz parafii w Kocudzy, gdzie posługiwał diakon Mateusz na praktyce duszpasterskiej.

Zobacz zdjęcia: Uroczystości pogrzebowe diakona Mateusza Niemca

Rozpoczynając liturgię pogrzebową, bp Nitkiewicz podziękował rodzicom śp. diakona Mateusza za syna i złożył wyrazy współczucia całej rodzinie. - Podobnie jak w momencie wstąpienia Mateusza do Seminarium Duchownego ofiarowaliście go Chrystusowi, miejcie siłę, aby uczynić to teraz po raz drugi. On i wy znajdziecie w ten sposób pokój ponieważ Chrystus jest pokojem - powiedział biskup.

Homilie wygłosił ks. Rafał Kułaga rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Oczywiście gromadzi nas na tej uroczystości smutek, ból i żal. Bo żegnamy diakona, który był nam bliski, z którym przeżyliśmy wiele wspólnych chwil, który – po ludzku sądząc nie tylko mógł, ale powinien jeszcze cieszyć się życiem. Miał przecież tylko 25 lat. I choć wielu wydawać się może, że człowiek potrafi bardzo dużo, to jednak staje bezradny wobec nadchodzącej nieuchronnie śmierci. Na nią trzeba być gotowym w każdej chwili, do niej przygotować się trzeba, bo nasze życie jest kruche i ułomne. Wobec śmierci wszyscy stajemy bezradni. Możemy tylko na nią czekać, ale czekać aktywnie, czyniąc jak najwięcej dobra – powiedział ks. rektor Rafał Kułaga.

Po Mszy św. kondukt żałobny wyruszył na cmentarz w Nisku, gdzie zostało złożone ciało diakona Mateusza.

Diakon Mateusz Niemiec zmarł w szpitalu w Lublinie w wieku 25 lat. Niedługo przed święceniami kapłańskimi, które miał przyjąć tego roku uległ poważnemu wypadkowi. Od tego czasu przebywał w śpiączce w szpitalu. Miał zapewnioną troskliwą opiekę szpitalną oraz otoczony był w całej diecezji modlitwą. Lekarze mimo ciągłych starań nie dali rady uratować jego życia. Zmarł 5 września. Cechowała go pogoda ducha, życzliwość i chęć niesienia pomocy innym. Był zaangażowany w duszpasterstwo osób niesłyszących. Wśród wychowawców seminarium duchownego oraz kolegów cieszył się bardzo dobrą opinią jako człowiek pracowity i odpowiedzialny. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Diakon Mateusz Niemiec urodził się 26 kwietnia 1994 r. w Stalowej Woli. Należał do parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku zaczął uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli. W 2013 r., po zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Parafia w Mokrsku darem od Boga

2019-09-16 13:51

Niedziela 15 września 2019 r. to szczególny dzień w historii zarówno parafii, jak i całej gminy Mokrsko. Tego dnia bowiem wierni, wraz ze swoim proboszczem ks. Zbigniewem Bigajem świętowali 700-lecie parafii oraz 500-lecie parafialnego kościoła. Mszy św przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo, w koncelebrze z księżmi, związanymi z miejscową parafią, wśród nich był m.in. biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk.

Damian Krawczykowski /Niedziela
Zobacz zdjęcia: Mokrsko świętuje

W kościele, który zaliczany jest do zabytków sztuki sakralnej, pojawiło się także wielu dostojnych gości, m.in. przedstawicieli władz parlamentarnych oraz samorządowych. Po zakończeniu Eucharystii odczytany został list, który Premier Mateusz Morawiecki skierował do parafii z okazji jubileuszy.

Ksiądz proboszcz już na samym początku prosił wiernych o gorącą modlitwę w intencji całej społeczności parafialnej, która tego dnia przybyła na uroczystość bardzo licznie i licznie przystąpiła do Komunii św – co pochwalił abp Wacław Depo. Metropolita podziękował także wiernym za troskę o swoją świątynię, jako dar od Boga. Jak powiedział dla „Niedzieli” ks. Bigaj - Ważne dla nas jest nie tylko dbałość o kościół, jako zewnętrzny znak, ale i o wnętrze czyli ten żywy Kościół jakim są ludzie.

Podczas homilii abp Depo przypomniał historię Polski i jej burzliwe losy, które dotknęły także ziemię wieluńską, na której znajduje się parafia. Zaznaczał, że również dziś potrzeba obrony naszej Ojczyzny i ta obrona zaczyna się w pojedynczym sercu. Przekonywał do odpowiedzialności za siebie i za całą społeczność – przez realizowanie zasad Ewangelii w codzienności. Bóg cieszy się z każdego grzesznika. Miłość Chrystusa, która jest większa od grzechu - przypominał metropolita. Przytoczył także przykład problemu walki z katechezą w szkole. Jeśli nie będzie religii to kogo wychowamy? Kościoły staną się muzeami, a religia historycznym przekazem! - stwierdził abp. Depo. Na koniec motywował parafian do trwania przy sakramentach, aby piękna historia parafii w Mokrsku nadal trwała, aby wspólnie obronić to pokolenie, tak bardzo zagrożone powątpiewaniem w Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem