Reklama

Spotkanie na Świętej Górze

Zdzisław Wójcik
Edycja przemyska 41/2003

6 września 2003 r. z całego Podkarpacia przybyło do Kalwarii Pacławskiej do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej 650 osób. Czynnie uczestniczyli w II Podkarpackiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi (HDK), która rozpoczęła się Drogą Krzyżową. Rozważania prowadził ks. Wacław Partyka, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu wraz z klerykami: Damianem Napieraczem, prezesem Klubu HDK PCK działającego od stycznia br. przy tej uczelni oraz Wojciechem Szpylmanem.
Uroczystej Mszy św. w intencji wszystkich uczestników pielgrzymki, krwiodawców i ich rodzin przewodniczył bp Adam Szal, który w okolicznościowej homilii powiedział: „Serce Maryi szczególnie należy do ludzi, którzy żyją według Słowa Bożego. Chcemy, aby Maryja uczyła nas patrzeć na świat sercem otwartym na każdego. Takie serca mają Ci, którzy dzielą się z bliźnim swoją krwią”.
Jako dary ofiarne delegacje poszczególnych klubów złożyły: kosz kwiatów z emblematem PCK - klub im. Ziemi Przemyskiej przy Zarządzie Rejonowym PCK w Przemyślu, świece i wino - Podkarpacki Zarząd Okręgowy PCK i Klub Zelmer w Rzeszowie, statuetkę w kształcie serca - ZR PCK w Krośnie, dar finansowy - Rejonowa Rada HDK PCK w Jarosławiu.
W pielgrzymce zorganizowanej przez Klub HDK im. Ziemi Przemyskiej, Rejonową Radę HDK PCK w tym mieście oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej wzięli udział m.in.: honorowi krwiodawcy z Narola, Jarosławia, Rzeszowa, Strzyżowa, Mielca, Przemyśla, Radymna, Krosna, Sanoka. Pięć pocztów sztandarowych wystawił Klub HDK PCK Płomyk działający od 16 lat przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu.
Nad naszym bezpieczeństwem czuwali ratownicy z Grupy Ratowników PCK przy przemyskim Zarządzie Rejonowym. Warto wspomnieć, że najmłodszy pielgrzym liczył 3 lata, a najstarszy „grubo” ponad 70. Na to piękne spotkanie przybyły także siostry Serafitki ze Strzyżowa: Ewelina Turko i Wincenta Wojtowicz.
Pogoda dopisała, zarówno podczas pielgrzymki, jak i spotkania przy pieczonej kiełbasce nad rzeką Wiar. Piękno okolicy tak urzekły przybyłych, że wspomnieniom nie było końca. Podczas rozmowy z Janem Przybylskim, prezesem klubu HDK PCK przy Kirchhoff Polska w Mielcu (wcześniej przez 20 lat „prezesował” klubowi dawców krwi przy WSK PZL w tym mieście), dowiedziałem się, że jego klub, obecnie organizuje m.in.: zawody wędkarskie, strzeleckie, zawody Darta (rzut lotką do celu). Członkowie klubu uczestniczą również w turniejach np. piłki nożnej. W rozegranym we wrześniu 2002 r. w Attendorn (Niemcy) turnieju piłki nożnej wywalczyli I miejsce. Krwiodawcy z tego klubu utrzymują kontakty z wieloma podobnymi klubami m.in. z Wrocławia, Polkowic, Dębicy. Warszawy, Bytomia. Dewizą pana Jana jest wychodzenie do ludzi przez organizację różnego rodzaju turniejów, zawodów, spotkań. Zapytany o wrażenia z tej pielgrzymki odpowiada: „Przyjechaliśmy tu po raz pierwszy. Wszystko bardzo nam się podobało. Krwiodawcy stanowimy jedną wielką rodzinę, której wspólnym celem jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi”. Pan Jan, który oddal już 30 litrów krwi, obiecuje, że przyjedzie tu na drugi rok z jeszcze liczniejsza grupą.
Przeglądając pięknie prowadzoną kronikę klubową zwróciłem uwagę na sporą ilość fotografii. Nie brakowało także artykułów informujących o działalności klubu. Pan Jan podkreślał bardzo dobrze układającą się współpracę z dyrekcją Kirchhoff Polska, która wspiera klub nie tylko duchowo, ale i finansowo.
Pielgrzymi głęboko przeżyli rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej oraz Mszę św. przed Cudownym Obrazem, co było m.in. tematem rozmów prowadzonych nad Wiarem.

Zmarł diakon Mateusz Niemiec

2019-09-06 20:25

Ks. Wojciech Kania

Diakon Mateusz Niemiec urodził się 26 kwietnia 1994 r. w Stalowej Woli. Pochodził z parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku zaczął uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli. W 2013 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Ks. Wojciech Kania
diakon Mateusz Niemiec z diacezji sandomierskiej

W czerwcu, tuż przed święceniami kapłańskimi, które miał przyjąć tego roku uległ poważnemu wypadkowi. Od tego czasu przebywał w śpiączce w szpitalu. Miał zapewnioną troskliwą opiekę szpitalną oraz otoczony był w całej diecezji modlitwą. Lekarzom mimo ciągłych starań nie udało się uratować jego życia. Zmarł 5 września.

Cechowała go pogoda ducha, życzliwość i chęć niesienia pomocy innym. Był zaangażowany w duszpasterstwo osób niesłyszących. Wśród wychowawców seminarium duchownego oraz kolegów cieszył się bardzo dobrą opinią jako człowiek pracowity i odpowiedzialny.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 8 września 2019 r. (niedziela) w Kościele św. Michała Archanioła w Sandomierzu o godz. 17.00. Po Mszy nastąpi czuwanie do godz. 21.00.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 9 września 2019 r. (poniedziałek) w Kościele św. Jana Chrzciciela w Nisku o godz. 11.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa o godz. 10.00.

Po Mszy świętej nastąpi złożenie ciała na cmentarzu w Nisku.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem