Reklama

Polska

Łowicz: święcenia biskupa pomocniczego

Uroczysta sakra biskupa Wojciecha Osiala odbyła się 4 lutego 2016 r. w bazylice katedralnej w Łowiczu. We Mszy św. uczestniczyło liczne grono biskupów, w tym abp Celestino Migliore oraz duchowni i wierni Kościoła łowickiego.

[ TEMATY ]

biskup

ks. Łukasz Antczak/diecezja.lowicz.pl

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Liturgii święceń biskupich, na którą przybyło ponad dwudziestu przedstawicieli episkopatu, przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, który wygłosił także homilię. W swoim słowie kaznodzieja nawiązał m.in. do tajemnicy powołania. Biskup Łowicki był też głównym konsekratorem w tej uroczystości, natomiast współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Na zakończenie Mszy św. biskup pomocniczy skierował do wiernych słowa podziękowania, w którym zauważył, że w tej katedrze, w której niegdyś przyjął sakrament kapłaństwa, dziś udzielono mu święceń biskupich. Warto podkreślić, że w tej świątyni bp Wojciech przyjął wszystkie sakramenty. Nowowyświęcony odebrał także życzenia od poszczególnych grup wiernych.

Informacja o nominacji księdza Tomasz Osiala na biskupa pomocniczego diecezji łowickiej została ogłoszona 24 grudnia 2015 roku.

2016-02-04 20:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zbigniew Kiernikowski – nowy ordynariusz legnicki

[ TEMATY ]

biskup

Przemysław Goławski/pl.wikipedia.org

Bp Zbigniew Kiernikowski, dotychczasowy biskup siedlecki, został 16 kwietnia mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem legnickim. Zastąpi bp Stefana Cichego, który odchodzi na emeryturę w związku ukończeniem 75. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję