Reklama

10-lecie Spotkań Małżeńskich

Jubileusz dialogu

Magdalena Kozieł
Edycja zielonogórsko-gorzowska 41/2003

21 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu jubileusz 10-lecia istnienia w diecezji świętował ośrodek Spotkań Małżeńskich.

Niedzielne uroczystości poprzedziły trwające w Paradyżu od 19 września „Dialogi pogłębiające”, w których wzięły udział 22 pary małżeńskie z różnych stron diecezji oraz dwóch kapłanów i siostra zakonna. Każde z małżeństw miało okazję do tego, by wejść głębiej w rozeznanie swych uczuć, potrzeb i wartości. Piątkowej Mszy św. dla uczestników weekendu przewodniczył bp Edward Dajczak, który w homilii podkreślał potrzebę dzieła Spotkań Małżeńskich w diecezji.
Na niedzielnej jubileuszowej Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Eugeniusza Stelmacha, który wziął udział w pierwszym w diecezji weekendzie rekolekcyjnym, oraz przez ks. Darka Orłowskiego - duszpasterza rodzin i ks. Andrzeja Nowakowskiego, spotkało się ponad 50 małżeństw, które kiedykolwiek brały udział w Spotkaniach Małżeńskich.
„Spotkania Małżeńskie są ruchem, który pomaga odnaleźć małżeństwu metody zaradcze ułatwiające odnowienie i pogłębienie w małżonkach wzoru miłości. Ruch ten próbuje chronić małżeństwo przed rozpadem i umacniać jego więzi - mówił w czasie homilii ks. Dariusz Orłowski - Wszystkim będącym w związku małżeńskim Spotkania Małżeńskie proponują cztery stałe zasady dialogu: pierwszeństwo słuchania przed mówieniem, rozumienia przed ocenianiem, dzielenia się przed dyskutowaniem, a przede wszystkim umiejętność przebaczania. (...) Charyzmat ruchu jest wciąż poszerzany i rozpoznawany. Dialog, który jest tu podstawą, musi stać się naszym stylem życia”.
Jeszcze tego samego dnia uczestnicy jubileuszu mogli skorzystać z propozycji dialogu, a wieczorem w czasie agapy porozmawiać z Ireną i Jerzym Grzybowskimi, animatorami krajowymi Spotkań Małżeńskich.
Ten ruch rekolekcyjny ma na celu pogłębienie więzi małżeńskiej, pomoc w lepszym i głębszym zrozumieniu się męża i żony oraz pełniejsze doświadczenie sakramentalnego wymiaru ich związku. Propozycje Spotkań Małżeńskich są adresowane do ludzi w różnym wieku i o różnym stażu małżeńskim. Na weekendy rekolekcyjne mogą przyjeżdżać małżeństwa, które przeżywają kryzys związku, jak i te, które cieszą się jego rozkwitem. Spotkania Małżeńskie otwarte są także na formację par oczekujących adopcji i dla małżeństw niesakramentalnych. W programie ośrodka są także wieczory dla zakochanych, przeznaczone dla osób pragnących zawrzeć sakramentalny związek małżeński.
Spotkania Małżeńskie są obecne w Polsce już od 25 lat. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej działalność ośrodka rozpoczęli Mariola i Piotr Narowscy. Bazą dla diecezjalnego ośrodka jest 10 par animatorskich, dwóch kapłanów i siostra zakonna. Od 1993 r., kiedy to ośrodek zaczął działać w diecezji, z propozycji weekendowych spotkań skorzystało 350 małżeństw. Kolejne „Dialogi we dwoje” odbędą się w dniach od 24 do 26 października w Rokitnie, a weekendowe rekolekcje „Wieczorów dla zakochanych” od 21 do 23 listopada w Głogowie. Kontakt: Mariola i Piotr Narowscy, tel. (0-68) 453-77-40.

Reklama

Kard. Ranjith: zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania

2019-04-22 15:36

vaticannews / Kolombo (KAI)

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych komentuje arcybiskup Kolombo. Kard. Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

wikipedia.org

Lankijski hierarcha odwiedził stołeczne kościoły, w których dokonano zamachów. Wyznaje, że jest zszokowany tym, co widział. „Ginęły całe rodziny – rodzice razem z małymi dziećmi. Przyszyli przecież wspólnie do kościoła, by świętować Niedzielę Zmartwychwstania i wspólnie się modlić” – podkreśla kard. Ranjith.

"Jesteśmy zaskoczeni zamachami, ponieważ przez ostatnie 10 lat sytuacja w kraju była w miarę spokojna. Zaczęli wracać turyści, ruszyła gospodarka. Były dobre relacje międzyreligijne – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ranjith. – Wśród ludzi, także wśród katolików panuje duży strach. Mówi się o możliwości kolejnych araków. Jako pierwszy odwiedziłem kościół, w którym zamachowiec-samobójca zabił ponad 50 osób. Ludzie mówili mi o smutku i lęku o przyszłość. W atakach zginęły całe rodziny – rodzice razem z dziećmi. To jest przerażające. Kolejny kościół praktycznie przestał istnieć. Zginęło w nim ponad 120 osób, które przyszły na modlitwę. Policja i służby bezpieczeństwa podjęły zdecydowane działania. Miejmy nadzieję, że prawdziwi sprawcy szybko zostaną zidentyfikowani".

Kard. Ranjith odwiedził również szpitale, w których przebywają ofiary. Ustawiają się przed nimi kolejki ludzi chcących oddać krew. Arcybiskup Kolombo wyznaje, że stan wielu ofiar jest ciężki i ostateczny bilans tragedii może jeszcze ulec zmianie. Hierarcha odwołał wszystkie wielkanocne Msze w dystrykcie Kolombo. Władze poinformowały, że w całym kraju do środy pozostaną zamknięte wszystkie szkoły.

W sumie dokonano ośmiu samobójczych ataków na kościoły i hotele. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta.

Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł. Policja poinformowała o zatrzymaniu 24 osób w związku z zamachami. Wiadomo, że stoją za nimi islamiści, jednak jak dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia. Według doniesień medialnych 10 dni wcześniej lankijska policja ostrzegana była o możliwości tego typu ataków na kościoły.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina, że od lat Wielkanoc szczególnie naznaczona jest antychrześcijańską przemocą, która przekracza wszelkie granice. W ubiegłym roku doszło do krwawych zamachów w Egipcie, a rok wcześniej w Pakistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem