Reklama

Franciszek

Franciszek leci do Meksyku

W dniach 12-17 lutego Franciszek udaje się z wizytą apostolską do Meksyku. W ciągu sześciu dni papież odwiedzi sześć miast: Miasto Meksyk, Ecatepec, Tuxtlę Gutiérrez, San Cristóbal de Las Casas, Morelię i Ciudad Juárez. Do Rzymu powróci 18 lutego. Program papieskiej podróży obejmuje także spotkanie ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą moskiewskim i Całej Rusi, Cyrylem w Hawanie na Kubie 12 lutego. Będzie to dwunasta zagraniczna podróż Franciszka i czwarta na kontynent amerykański. Jej hasłem są słowa: „Misjonarz miłosierdzia i pokoju”

[ TEMATY ]

Franciszek w Meksyku

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 12 lutego po południu Franciszek przyleci na międzynarodowe lotnisko im. José Martí w Hawanie. Tam powitają go m.in. prezydent Raul Castro, nuncjusz apostolski, abp Giorgio Lingua oraz kubańscy biskupi: arcybiskup Hawany, kard. Jaime Ortega y Alamino oraz arcybiskup Santiago de Cuba, Dionisio García Ibánez. Papieżowi i patriarsze towarzyszyć będą kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. W saloniku stołecznego lotniska odbędzie się dwugodzinne prywatne spotkanie z Cyrylem. Po nim zostanie podpisana wspólna deklaracja. Patriarcha Cyryl i Franciszek wygłoszą przemówienia. Po ceremonii pożegnania Franciszek wraz z 20-osobowym orszakiem odleci do Meksyku.

Podczas swej 12. zagranicznej podróży apostolskiej Franciszek po raz kolejny odwiedzi w Meksyku "peryferie świata" i środowiska ludzi zepchniętych na margines, bastiony przemocy i przestępstw związanych z handlem narkotykami. Choć wizyta ma głównie charakter duszpasterski, to w tym drugim co do liczby katolików kraju świata papież poruszy wiele społecznych problemów dotyczących rodzimego kontynentu papieża z Argentyny. Wskazują na to m.in. miejsca, które odwiedzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do stolicy Meksyku papież przyleci późnym wieczorem 12 lutego. Na lotnisku powitają go m.in. prezydent Enrique Pena Nieto z małżonką, przedstawiciele rządu i episkopatu kraju. Następnego dnia, 13 lutego, w Pałacu Narodowym odbędzie się oficjalna ceremonia powitania oraz spotkanie z władzami, społeczeństwem cywilnym i korpusem dyplomatycznym. Na głównym placu Miasta Meksyk, Zocalo, w obecności ok. 80 tys. ludzi papież otrzyma z rąk burmistrza Miguela Angel Mancera klucze do miasta. Przy dźwiękach dzwonów papież uda się do położonej przy placu katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie spotka się z biskupami 93 diecezji kraju.

Reklama

Najważniejszym punktem drugiego dnia wizyty będzie Msza św. w bazylice Matki Bożej z Guadalupe, centrum życia religijnego kraju i największego sanktuarium maryjnego świata odwiedzanego rocznie przez 20 mln pielgrzymów. Same obchody jej liturgicznego święta, 12 grudnia, gromadzą co najmniej 5 mln ludzi. Papież ofiaruje koronę dla wizerunku Matki Bożej z Guadalupe. Wszystko zaczęło się w 1531 r. na dzisiejszych przedmieściach Miasta Meksyk, gdy Indianinowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin czterokrotnie ukazała się Matka Boża i pozostawiła mu na płaszczu swój wizerunek, który do dziś można oglądać w bazylice w Guadalupe. W miejscu objawień stoi dziś potężna bazylika, wzniesiona w latach 1974-1976, uważana za największy kościół świata (ma 22 tys. miejsc). W 1895 r. Matka Boża z Guadalupe została ogłoszona przez Leona XIII patronką Ameryki Łacińskiej, a w 1945 r. Pius XII powierzył jej patronat nad całą Ameryką. Kilkakrotnie odwiedzał sanktuarium Maryi z Guadalupe Jan Paweł II, w latach: 1979, 1990, 1999 i 2002. Jan Paweł II w ramach podróży do Meksyku 31 lipca 2002 r. kanonizował Juana Diego – pierwszego świętego Indianina w dziejach Kościoła.

Organizatorzy spodziewają się, że na wszystkie spotkania z papieżem wybiera się ok. 15 mln osób. Niestety liczba kart wstępu jest mocno ograniczona dlatego proponuje się, aby pielgrzymi witali papieża na trasach przejazdu papamobile. W samej stolicy oczekuje się ok. 2,5 mln osób. Jak się oblicza podczas pobytu w Meksyku papież przemierzy w papamobile ok. 200 km. Trasy przejazdu zostały wyasfaltowane i oczyszczone, co meksykańskie media już nazwały "papieskim cudem".

W niedzielę 14 lutego Franciszek uda się do położonego niedaleko od stolicy Meksyku Ecatepec, gdzie na terenie Ośrodka Studiów z udziałem 3 tys. księży i 300 tys. wiernych odprawi Mszę św. Połowa z 1,7 mln mieszkańców miasta żyje w skrajnym ubóstwie. Po Eucharystii i modlitwie Anioł Pański papież zje obiad w seminarium diecezjalnym i powróci do Miasta Meksyk, gdzie po południu złoży wizytę w szpitalu pediatrycznym im. Federica Gómeza. Leczone są w nim dzieci dotknięte chorobami nowotworowymi, układu krążenia, neurologicznymi, cukrzycą i otyłością. Szpital jest jednym z najlepszych klinik w Ameryce Łacińskiej i przede wszystkim leczy dzieci z ubogich rodzin.

Reklama

W poniedziałek, 15 lutego, papież przejdzie do stanu Chiapas, który jest znany z wysokiego odsetka ludności tubylczej. Ten tropikalny region w południowo-wschodniej części Meksyku jest również uważany za najbiedniejszy w kraju, w którym 76 proc. mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Ze względu na swoje położenie na granicy z Gwatemalą boryka się też z napływem rzesz migrantów z Ameryki Środkowej i Południowej. Na lotnisku w Tuxtla Gutierrez Franciszek spotka się m.in. z dziećmi z zespołem Downa, które zagrają na typowych dla tego regionu instrumentach marimba.

Potem przeleci helikopterem do San Cristóbal de Las Casas, gdzie z udziałem 100 tys. osób odprawi Mszę św. dla Indian w miejskim ośrodku sportowym. Franciszek otrzyma od nich egzemplarz Biblii przetłumaczonej na język tzotzil, którym posługuje się około 350 tys. potomków Majów oraz pastorał z wyrzeźbionymi na nim tzw. różami św. Juana Diego. Czytania, pieśni i modlitwy odmawiane będą we wszystkich dziewięciu językach urzędowych Chiapas. Oprawę muzyczną zapewni 300 osobowy zespół złożony z muzyków typowych meksykańskich orkiestr tzw. mariachi oraz chór dziecięcy ludu Misteków ze stanu Oaxaca.

Po Eucharystii papież zje obiad z przedstawicielami Indian i uda się do miejscowej katedry, gdzie spotka się z chorymi i seniorami. Będzie się tam modlił przy grobie zmarłego w 2011 r. bp. Samuela Ruiza Garcíi – obrońcy Indian, który przez 40 lat był ordynariuszem diecezji San Cristóbal de Las Casas. Gdy na początku 1994 r. Narodowa Armia Wyzwolenia im. Emiliano Zapaty, złożona głównie z Indian, wywołała powstanie antyrządowe w stanie Chiapas, bp Ruiz podjął się misji pośrednika. Poprzez swoją bezkompromisową postawę obrońcy praw Indian bp Ruiz jest uważany za następcę biskupa Bartolomeo de Las Casas (1474-1566), legendarnego biskupa obrońcy Indian w czasach konkwisty. Na jego cześć wybito medal, który burmistrz San Cristóbal chce wręczyć Franciszkowi za jego wkład w obronę praw człowieka, a w szczególności rdzennej ludności.

Reklama

Po spotkaniu w katedrze papież poleci helikopterem do Tuxtla Gutiérrez, gdzie na stadionie im. Victora Manuela Reyny spotka się z rodzinami. Spodziewanych jest ok. 220 tys. osób. Papież wysłucha tam świadectw rodzin żyjących w różnych sytuacjach, m.in. rodziny składającej się z ojca, matki i dziecka, matki samotnie wychowującej dzieci, rodziny, której rodzice byli rozwiedzeni w pierwszych małżeństwach, a także rodziców, których syn cierpi na porażenie mięśni. Po spotkaniu papież odleci do stolicy Meksyku.

We wtorek 16 lutego Franciszek uda się do położonego w północno zachodniej części kraju miasta Morelia, stolicy stanu Michoacán, o którym od kilku lat jest głośno w związku z przemocą narkotykową. Tylko w ciągu trzech ostatnich miesięcy w walkach między kartelami La Familia Michoacana, Caballeros Templarios oraz Cártel de Jalisco Nueva Generación zamordowanych zostało sto osób. Papież odprawi Mszę św. dla ok. 20 tys. kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów a po południu złoży wizytę w katedrze i spotka się z młodzieżą na stadionie im. José Maríi Morelosa y Pavóna. Weźmie w nim udział ok. 28. tys. młodych ludzi. W sumie podczas pobytu w tym mieście oczekiwanych jest ok. 2 mln ludzi.

W ostatnim dniu wizyty w Meksyku, w środę 17 lutego papież uda się do położonego najbardziej na północy kraju Ciudad Juárez, miasta naznaczonego piętnem przemocy, porwań i zabójstw. Franciszek odwiedzi tam m.in. największe w tym kraju więzienie z 2,7 tys. osadzonych, gdzie spotka się z grupą ok. 700 więźniów. Będzie wśród nich 110 kobiet, z których kilka chce opowiedzieć papieżowi historię swojego życia. Więzienna orkiestra "Libres de Musica" pragnie zagrać papieżowi m.in. argentyńskie tango i włoskie piosenki. Potem Franciszek uda się na spotkanie ze światem pracy w kolegium Bachilleres stanu Chihuahua. Tam czekać na niego będzie 3650 przedstawicieli świata pracy, w tym 500 robotników fabryk i 400 przemysłowców. Małżeństwo przedstawi papieżowi wyzwania, jakie stoją przed tym granicznym regionem.

Reklama

Następnie, w odległości 80 m od granicy ze Stanami Zjednoczonymi Franciszek odprawi Mszę. Prócz ok. 300 tys. uczestników tej Eucharystii na terenie Meksyku oczekuje się, że z drugiej strony granicznych zasieków weźmie w niej udział także 50 tys. mieszkańców USA. Po Eucharystii papież ma podejść do brzegu granicznej rzeki Rio Bravo, by tam chwilę pomodlić się za ludzi, którzy zginęli podczas próby przekroczenia granicy i złożyć wiązankę kwiatów.

Ponadto Franciszek spotka się z rodzicami 43 zaginionych studentów z Ayotzinapa. 6 września 2014 r. 43 studentów z centrum kształcenia nauczycieli "Raul Isidro Burgos" w Ayotzinapa zaginęło po starciach z siłami policyjnymi. Tego samego dnia w sąsiedniej miejscowości Iguala zamieszki spowodowały śmierć 6 osób i zranienie 25. Według świadków studenci zostali uprowadzeni. Podejrzewa się, że zostali zamordowani, a ich ciała ukryte. Do dziś jednak ich nie odnaleziono.

Ceremonia pożegnania na międzynarodowym lotnisku w Ciudad Juárez odbędzie się późnym wieczorem, po czym papież odleci do Rzymu. Na rzymskim lotnisku Ciampino papieski samolot jest oczekiwany 18 lutego o godz. 14.45.

Wizyta papieża Franciszka w Meksyku spotkała się z wielkim zainteresowaniem mediów. Relacjonować ją będzie 3500 dziennikarzy. Z odmową spotkało się kolejnych 1100 zainteresowanych, ponieważ organizatorzy nie mogli już zapewnić im miejsca.

2016-02-11 19:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czwarty dzień wizyty Franciszka w Meksyku

[ TEMATY ]

Franciszek w Meksyku

Catholic News Service/facebook.com

Msza św. z udziałem 100 tys. meksykańskich Indian w miejskim ośrodku sportowym w San Cristóbal de Las Casas, wizyta i spotkanie z chorymi w katedrze tego miasta oraz spotkanie z rodzinami na stadionie “Victor Manuel Reyna” w Tuxtla Gutiérrez, stolicy stanu Chiapas złożyły się na czwarty dzień (15 lutego) wizyty apostolskiej Franciszka w Meksyku. Pielgrzymka pod hasłem „Misjonarz miłosierdzia i pokoju” potrwa do 17 lutego.

W San Cristóbal de Las Casas Franciszek papież z mocą podkreślił, że świat dzisiejszy, ograbiony przez kulturę odrzucenia, potrzebuje Indian Meksyku. Przypomniał, że na przestrzeni wieków ludy indiańskie były w sposób systematyczny i strukturalny niezrozumiane oraz wykluczane ze społeczeństwa. Wezwał do rachunku sumienia i przeproszenia za pozbawianie ich ziem i wyniszczanie. Podkreślił też, że w kwestii ochrony środowiska naturalnego wiele możemy nauczyć się od Indian, którzy potrafią utrzymywać zgodne relacje z przyrodą. - Świat dzisiejszy, ogarnięty pragmatyzmem, potrzebuje nauczenia się na nowo wartości bezinteresowności! - wołał biskup Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: sensem Eucharystii jest spotkanie z miłością

2024-03-28 20:44

[ TEMATY ]

Kraków

Wielki Czwartek

bp Damian Muskus

diecezja.pl

- Przy jednym stole spotykają się z Jezusem biedacy, grzesznicy, słabi i poranieni ludzie. To nie jest uczta w nagrodę za dobre sprawowanie, uroczysta kolacja dla wybrańców, którzy zasłużyli na zaproszenie - mówił w Wielki Czwartek o Eucharystii bp Damian Muskus OFM. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

- Bóg, który pokornie schyla się do ziemi, by umyć nogi człowiekowi, nie wywołuje entuzjazmu. Ten osobisty i czuły gest budzi sprzeciw i zgorszenie wielu - mówił bp Muskus, zauważając, że obraz Boga, który obmywa nogi uczniom, kojarzy się z upokorzeniem. - Paradoksalnie łatwiej przyjąć fakt, że Jezus cierpiał i poniósł śmierć na krzyżu, niż zaakceptować Boga, który z miłości obmywa ludzkie stopy - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję