Reklama

Polska

Międzynarodowa konferencja na temat idei Światowych Dni Młodzieży

„Światowe Dni Młodzieży. Źródła i rozwój idei” - pod takim tytułem odbędzie się międzynarodowa konferencja z udziałem duchownych i naukowców, którzy będą rozmawiać na temat źródeł powstania, przebiegu oraz idei tego wydarzenia. Spotkanie odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w Krakowie.

[ TEMATY ]

konferencja

Semilla Luz / Foter / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpocznie się wystąpieniem ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prof. dr. hab. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta miasta Krakowa oraz abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Podczas spotkania kard. Stanisław Dziwisz będzie mówił na temat początków Światowych Dni Młodzieży, a kard. Stanisław Ryłko opowie o ŚDM z perspektywy Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszą sesję zatytułowaną „rozwój idei” poprowadzi prof. dr hab. Bogdan Szlachta z UJ.

W jej trakcie prof. Yago de la Cierva Alvarez de Sotomayor wygłosi wykład pt. „Komunikacja w wielkich wydarzeniach Kościoła: dziewięć wskazówek dla Krakowa”.

Z kolei dr Mimmo Muolo będzie mówił o elementach kontynuacji i innowacji w ŚDM, a ks. prof. dr hab. Jan Machniak opowie o duchowym wymiarze ŚDM.

Podczas wydarzenie odbędzie się również panel dyskusyjny, który poprowadzi dr Krzysztof Strzałka z UJ. Wprowadzenie do dyskusji rozpocznie dr Marcello Bedeschi z włoskiej Fundacji Jana Pawła II dla młodzieży. Kolejną dyskusję poprowadzi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Weźmie w niej udział m.in. bp Damian Muskus, koordynator generalny ŚDM w Krakowie.

Drugi dzień konferencji odbędzie się pod hasłem „ŚDM jako przedmiot refleksji naukowej”.

Reklama

Prelegenci będą rozmawiać na temat Światowych Dni Młodzieży w świetle doświadczeń na świecie. W dyskusji udział weźmie m.in. prof. dr hab. Antoni Jackowski z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następnie dr hab. Elżbieta Osewska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie wygłosi wykład pt. „Wyznanie wiary w niegościnnym świecie”, a dr Elżbieta Tkocz z Uniwersytetu Śląskiego będzie mówić o św. Janie Pawła II i modelu formacji młodzieży w treściach i strukturze ŚDM.

Z kolei ks. dr hab. Andrzej Draguła wygłosi wykład pt. „Karnawalizacja wiary? ŚDM jako festiwal religijny”, a dr Anna Sugier–Szerega z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przybliży temat Światowych Dni Młodzieży jako współczesnej odpowiedzi na potrzebę świętowania.

Patronat honorowy nad konferencją sprawują: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor UPJP2 w Krakowie oraz prof. dr hab. Wojciech Nowak, rektor UJ w Krakowie.

Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gołębiej 4 w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26 lipca-31 lipca w Krakowie. Organizatorzy szacują, że w spotkaniu z papieżem Franciszkiem weźmie udział ok. 2,5 mln młodych z całego świata.

2016-03-03 09:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z Rodziną

Niedziela sandomierska 41/2018, str. V

[ TEMATY ]

rodzina

konferencja

Ks. Adam Stachowicz

Wśród uczestników spotkania był bp Edward Frankowski

Wśród uczestników spotkania był bp Edward Frankowski

Pod koniec września podczas kolejnej konferencji z cyklu „Solidarni z Rodziną” pochylano się nad zagadnieniem wychowania patriotycznego w rodzinie i w szkole. Była to również okazja do wdzięczności za życie i długoletnią posługę na rzecz rodzin śp. Aliny Kowalskiej

Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Spotkanie odbyło się w Domu Katolickim im. św. Józefa w Sandomierzu.
CZYTAJ DALEJ

Małżeństwa i rodziny pielgrzymowały na Jasną Górę

2025-09-28 16:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Pielgrzymi nadziei” – pod takim hasłem 27 i 28 września na Jasnej Górze odbyła się 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. „Ta Pielgrzymka buduje naszą wiarę – buduje wiarę w to, że droga powołania do świętości idzie przez małżeństwo i rodzinę” – podkreślił biskup płocki Szymon Stułkowski w homilii podczas Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim na zakończenie Pielgrzymki.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. w intencji rodzin z zawierzeniem ich Królowej Polski i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, sprawowana w niedzielę 28 września na Szczycie Jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. Eucharystię koncelebrowali: abp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, oraz bp Józef Wróbel, biskup pomocniczy diecezji lubelskiej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski o edukacji zdrowotnej: jeśli grozi deprawacja, mówimy „nie”

2025-09-28 19:27

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

edukacja zdrowotna

PAP/Waldemar Deska

Biskup płocki Szymon Stułkowski

Biskup płocki Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski z diecezji płockiej w niedzielę na Jasnej Górze dziękował za podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla religii i etyki w szkole” i wezwał do modlitwy za dalsze prace nad projektem w komisjach. - Jak chodzi o edukację zdrowotną, jeśli grozi deprawacja dzieci i młodzieży, mówimy: nie - powiedział.

Nawiązując do odczytanych w niedzielę fragmentów Pisma Świętego, biskup podkreślił z nich wezwanie do mądrego życia. - Bóg krytykuje tych, którzy żyją lekkomyślnie - przestrzegł. - Celem ma być to mądre życie: dążenie do świętości na drodze powołania. (...) Mądre życie, to życie, które daje doświadczenie szczęścia, bo to jest pójście przez życie w oparciu o mądrość Boga, który jest źródłem mądrości - stwierdził hierarcha. Jak podkreślił, Kościół i państwo mogą wspierać mądre życie małżeńskie i rodzinne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję