Reklama

Modlitewna łączność ze zmarłymi

Ks. Jan Okuła
Edycja łomżyńska 44/2003

Różne są sposoby komunikowania się żyjących. Pierwszym i podstawowym jest wymiana słów. Mowa należy do tych cech, które charakteryzują istoty wolne i myślące. Inną metodą porozumiewania się jest wzrok i dotyk. Szczególnie widać to w relacji małego dziecka do rodziców. Nie zna ono jeszcze słów, bądź nie umie jeszcze ich formułować. Jego związek z osobami najbliższymi jest tak silny, że gdy odejdzie od niego matka, od razu to odczuwa i niejednokrotnie zaczyna płakać.
Ważną rolę w porozumiewaniu się z ludźmi odgrywa pismo. Tak wielu ludzi pisze do siebie listy i kartki z pozdrowieniami. Są różne formy komunikowania się przez pismo: oficjalne dokumenty, podania, zawiadomienia, listy dotyczące interesów, korespondencja rodzinna czy też prywatna. Łączność listowa ma swoją wymowę. Jest dokumentem, który zostaje w archiwum prywatnym. Często może być też upubliczniony.
Każdy z nas odczuwał kiedyś pragnienie otrzymania długiego listu bądź krótkiej wiadomości od osób bliskich. Także wiele razy odczuwaliśmy też pragnienie podzielenia się z kimś wiadomościami o naszym życiu w formie listu. Mógł być on pisany tak od razu, może zabieraliśmy się do niego wiele tygodni lub też pisaliśmy list etapami, zaznaczając dokładnie dzień i godzinę.
Inną formą komunikowania jest rozmowa telefoniczna bądź też krótka wymiana myśli poprzez Sms-y. Można powiedzieć, że przestrzeń przestała być przeszkodą. Człowiek, posiadając wiele sposobów komunikowania, ciągle poszukuje nowych i udoskonala już istniejące.
Gdy ktoś odchodzi z tego świata, to ludzkie sposoby porozumiewania ustają. Wydaje się, że komunikacja nie istnieje. Możemy mówić do zmarłego - nie uzyskamy od niego informacji zwrotnej. Jest to doświadczenie na wskroś bolesne. Tak bowiem pragnęlibyśmy dokonać wymiany informacji, a w zamian otrzymujemy milczenie.
Istnieje jednak sposób porozumiewania się ze zmarłymi. Jest to modlitwa. Łączy ona rzeczywistość ziemską z rzeczywistością królestwa Bożego.
Modlitwa, jako kontakt ze zmarłymi, jest w pierwszej kolejności kontaktem z Bogiem. Modlimy się do Niego za naszych zmarłych. To On przez swoją miłość kontaktuje nas ze zmarłymi. Płaszczyzna modlitwy za zmarłych jest płaszczyzną miłości Bożej ukierunkowanej na każdego człowieka. To Bóg poprzez wiarę łączy nas z tymi, którzy od nas odeszli, których „kochaliśmy lub też kochaliśmy zbyt mało”. To poprzez pamięć modlitewną Bóg ogarnia zmarłego swoją miłością. Jego miłość zawiera także i nasze ludzkie przywiązanie.
Listopad jest szczególnym czasem modlitewny za zmarłych. Niech on nas zmobilizuje do codziennej pamięci przed Bogiem, za tych, którzy przekroczyli, bądź przekraczają „próg nadziei”. Najwspanialszą modlitwą za zmarłych jest Eucharystia. Jest to bowiem Chrystusowa ofiara miłości. Zawiera ona także i nasz trud, naszą pamięć, miłość i tęsknotę za tymi, którzy nas uprzedzili w drodze do niebieskiej ojczyzny.

Reklama

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko ma zostać udostępniona wiernym

2019-07-16 16:26

Informacja prasowa

W Parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu znajdują się bezcenne przedmioty będące świadkami dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 35 lat. Sutanna, którą w dniu śmierci miał na sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty, dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej poddane zostały konserwacji. Na 35. Rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu, będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym.

Informacja prasowa

Przedmioty, o których mowa noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Przedmioty te po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego zostały ostatecznie przekazane Archidiecezji Warszawskiej i dziś znajdują się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w Parafii Świętego Stanisława Kostki. Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu. Działanie to przeprowadziła konserwatorka Joanna Sielska, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy badając tkaniny napotykałam na ślady dramatu, zdawałam sobie sprawę, z jak niezwykłymi przedmiotami mam kontakt. Była to trudna praca – powiedziała specjalistka. Są to relikwie a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem – powiedział ksiądz Marcin Brzeziński, proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki.

Specjalistyczne gabloty będą odporne na uszkodzenia fizyczne, niepalne oraz regulujące temperaturę i wilgotność. Koszt ich wykonania to 60 tys. zł. Z założenia nie chcemy aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne – projekt zostanie ukończony – powiedział Paweł Kęska z działającego w Sanktuarium i Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki.

Więcej informacji o projekcie na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem