Reklama

Modlitewna łączność ze zmarłymi

Różne są sposoby komunikowania się żyjących. Pierwszym i podstawowym jest wymiana słów. Mowa należy do tych cech, które charakteryzują istoty wolne i myślące. Inną metodą porozumiewania się jest wzrok i dotyk. Szczególnie widać to w relacji małego dziecka do rodziców. Nie zna ono jeszcze słów, bądź nie umie jeszcze ich formułować. Jego związek z osobami najbliższymi jest tak silny, że gdy odejdzie od niego matka, od razu to odczuwa i niejednokrotnie zaczyna płakać.
Ważną rolę w porozumiewaniu się z ludźmi odgrywa pismo. Tak wielu ludzi pisze do siebie listy i kartki z pozdrowieniami. Są różne formy komunikowania się przez pismo: oficjalne dokumenty, podania, zawiadomienia, listy dotyczące interesów, korespondencja rodzinna czy też prywatna. Łączność listowa ma swoją wymowę. Jest dokumentem, który zostaje w archiwum prywatnym. Często może być też upubliczniony.
Każdy z nas odczuwał kiedyś pragnienie otrzymania długiego listu bądź krótkiej wiadomości od osób bliskich. Także wiele razy odczuwaliśmy też pragnienie podzielenia się z kimś wiadomościami o naszym życiu w formie listu. Mógł być on pisany tak od razu, może zabieraliśmy się do niego wiele tygodni lub też pisaliśmy list etapami, zaznaczając dokładnie dzień i godzinę.
Inną formą komunikowania jest rozmowa telefoniczna bądź też krótka wymiana myśli poprzez Sms-y. Można powiedzieć, że przestrzeń przestała być przeszkodą. Człowiek, posiadając wiele sposobów komunikowania, ciągle poszukuje nowych i udoskonala już istniejące.
Gdy ktoś odchodzi z tego świata, to ludzkie sposoby porozumiewania ustają. Wydaje się, że komunikacja nie istnieje. Możemy mówić do zmarłego - nie uzyskamy od niego informacji zwrotnej. Jest to doświadczenie na wskroś bolesne. Tak bowiem pragnęlibyśmy dokonać wymiany informacji, a w zamian otrzymujemy milczenie.
Istnieje jednak sposób porozumiewania się ze zmarłymi. Jest to modlitwa. Łączy ona rzeczywistość ziemską z rzeczywistością królestwa Bożego.
Modlitwa, jako kontakt ze zmarłymi, jest w pierwszej kolejności kontaktem z Bogiem. Modlimy się do Niego za naszych zmarłych. To On przez swoją miłość kontaktuje nas ze zmarłymi. Płaszczyzna modlitwy za zmarłych jest płaszczyzną miłości Bożej ukierunkowanej na każdego człowieka. To Bóg poprzez wiarę łączy nas z tymi, którzy od nas odeszli, których „kochaliśmy lub też kochaliśmy zbyt mało”. To poprzez pamięć modlitewną Bóg ogarnia zmarłego swoją miłością. Jego miłość zawiera także i nasze ludzkie przywiązanie.
Listopad jest szczególnym czasem modlitewny za zmarłych. Niech on nas zmobilizuje do codziennej pamięci przed Bogiem, za tych, którzy przekroczyli, bądź przekraczają „próg nadziei”. Najwspanialszą modlitwą za zmarłych jest Eucharystia. Jest to bowiem Chrystusowa ofiara miłości. Zawiera ona także i nasz trud, naszą pamięć, miłość i tęsknotę za tymi, którzy nas uprzedzili w drodze do niebieskiej ojczyzny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Msza św. w Roblox” - komentarz rzecznika archidiecezji gnieźnieńskiej

2023-01-25 16:54

[ TEMATY ]

Msza św.

Andrzej Hrechorowicz

„Archidiecezja gnieźnieńska nie jest twórcą, ani nie moderuje społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox” - informuje ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej w odpowiedzi na pojawiające się pytania i niegasnące zainteresowanie mediów grą internetową, w której dzieci symulują odprawianie Mszy świętej.

„Użycie nazwy archidiecezji gnieźnieńskiej i herbu Kapituły Prymasowskiej przez twórców gry może być mylące, dlatego chciałbym jeszcze raz podkreślić, że archidiecezja gnieźnieńska nie ma udziału w tworzeniu i moderacji społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox. Przyznam, że nagrania Mszy św. «odprawianych» przez dzieci w wirtualnym wnętrzu katedry gnieźnieńskiej zaskoczyły nas tak samo, jak niemal wszystkich” - mówił w rozmowie z KAI rzecznik Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Remigiusz Malewicz.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję