Reklama

Peregrynacja w świetle Katechizmu Kościoła Katolickiego (6)

Miłosierdzie owocem miłości

„Owocami miłości są radość, pokój i miłosierdzie” (KKK 1829).

W mowie potocznej miłosierdzie utożsamia się ze współczuciem i przebaczeniem, biblijny zaś sens zawiera jeszcze wierność. Jest to pełna czułości miłość, wyrażająca się na zewnątrz w konkretnych aktach współczucia, rodzącego się wskutek jakiejś tragicznej sytuacji (Ps 106, 45). To wzajemna relacja do siebie dwóch osób, oparta na obopólnej wierności. Tak rozumiejąc termin miłosierdzia łatwiej możemy zrozumieć biblijną prawdę o „Bogu, bogatym w miłosierdzie” (Ef 2, 4) oraz polecenie: „Jedni dla drugich bądźcie miłosierni” (Ef 4, 32). Ojciec Niebieski objawia swoją wrażliwość na ludzką nędzę; człowiek zaś ze swej strony, naśladując swego Stwórcę, powinien okazywać miłosierdzie swoim bliźnim (por. Łk 6, 36).
Spoglądając na życie wiernych częstochowskiej archidiecezji, abp Stanisław Nowak jako nasz pasterz nieustannie przypomina o potrzebie świadczenia miłosierdzia. Tego miłosierdzia, o którym Katechizm naucza, że jest owocem miłości. W liście na sierpień br. pytał nas: „W większości doznaliśmy już łaski miłosierdzia Bożego. Czy odbiło się to we wrażliwości na potrzeby drugich? Tyle wokół nas biedy, a nawet nędzy. Bezrobocie też nie maleje. Niech się ożywi nasza wyobraźnia miłosierdzia”. Prosił nas także wówczas, byśmy pamiętali o wzruszającym apelu Papieża o miłosierdziu wobec siebie nawzajem i stawaniu się jeszcze bliższymi i bardziej zaradzającymi potrzebom drugich. Wcześniej, w słowie wielkanocnym, przypominał, że „Jezus zmartwychwstały daje nam miłość, pyta nas o miłość i o nią prosi. Prosi o miłość społeczną, miłość Kościoła, miłość Ojczyzny i świata, o konkretną miłość do człowieka w potrzebie. On wciąż się objawia wobec nas zarówno w sytuacji, gdy jesteśmy przy Jego stole z chlebem, jak i wtedy, gdy do nas przychodzi ubogi człowiek i prosi o wsparcie. Czy wolno nam wobec tego być obojętnymi?”.
Jako ci, którym dzięki peregrynacji dane jest zgłębiać bogactwo Bożego miłosierdzia, słuchajmy z uwagą nauczania Kościoła, zawartego w Katechizmie i słowach Pasterzy. Nie zasmucajmy Chrystusa brakiem miłości, bo właśnie my powinniśmy umieć kochać i zdobywać się na współczucie, mieć dużo życzliwości w swoim sercu. Odnosi się to do wszystkich sytuacji, do wszystkich ludzi. Miłość nie dopuszcza żadnych wyjątków. Przy spotkaniach z ludzką biedą mamy być naśladowcami Chrystusa. Nauka Chrystusa, której słuchamy i którą wyznajemy, jest najlepszym lekarstwem na ludzkie braki. Pozwala ona wiele z nich przezwyciężyć lub cierpliwie je znosić. Nie możemy zamykać swego wnętrza przed bratem, który jest w potrzebie: miłość Boża mieszka tylko w tych, którzy praktykują miłosierdzie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Ormianie zwiedzają Polskę

2021-07-29 15:42

[ TEMATY ]

wakacje

Ormianie

Armenian Foundation

Maciej Orman/Niedziela

Na zaproszenie Fundacji Armenian Foundation i przy współpracy z Business Education Partnership Foundation z Armenii na wakacje do Polski przyleciała grupa 20 dzieci ormiańskich.

– Gdybyśmy się spotkali tydzień wcześniej, byłyby to zupełnie inne dzieci. Atrakcje, które zostały dla nich przygotowane i które udało nam się zrealizować, spowodowały, że zaczęły żyć jak normalne polskie nastolatki, które po prostu są na wakacjach – powiedziała „Niedzieli” Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezes fundacji Armenian Foundation, podczas wizyty w siedzibie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję