Reklama

Wyższe Seminarium Duchowne

Nowy rok akademicki

Niedziela częstochowska 45/2003

Ślubowanie alumnów I roku

Ślubowanie alumnów I roku

7 października, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w atmosferze obchodów 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II miała miejsce inauguracja roku akademickiego 2003/2004. Uroczystość rozpoczęła Eucharystia, którą celebrował abp Stanisław Nowak. W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że na początku nowego roku akademickiego winniśmy wyznać prawdę: „Chcemy czerpać światło od Boga, chcemy być nim oświeceni - święci. Chcemy istnieć w Chrystusie”, przyjąć postawę Maryi, która otworzyła się na Boga w pokorze i mądrości. Arcypasterz wezwał nas do ustawicznego studium i modlitwy, przypominając słowa bp. Jana Pietraszki: „Tak łatwo połknąć Jezusa”. Troskliwe i mozolne poznawanie prawdy to podstawowe zadanie kleryka. Należy pamiętać, że nie wystarczy tylko poznawać, trzeba też się głęboko modlić. Ciągła modlitwa wprowadza Boże światło w życie.
Druga cześć uroczystości odbyła się w Auli im. Jana Pawła II. Rocznicowe obchody papieskie przypominała piękna dekoracja nawiązująca do wydarzeń z 16 października 1978 r. Jej hasłem przewodnim były słowa z ostatniej adhortacji Jana Pawła II Ecclesia in Europa: Maryjo, Matko nadziei,... naucz nas głosić Boga żywego; pomóż nam dawać świadectwo Jezusowi, Jedynemu Zbawcy.
Rektor Seminarium - ks. dr Włodzimierz Kowalik serdecznie przywitał zaproszonych gości: abp. Stanisława Nowaka, księży infułatów, kapituły wraz z ich prepozytami, rektorów i dziekanów wyższych uczelni, duchowieństwo, przedstawicieli instytucji świeckich i kościelnych, przedstawicieli Kurii Metropolitalnej oraz wszystkich przybyłych.
Witając kleryków I roku, Ksiądz Rektor wyznaczył im zadanie i cel:, „Aby Chrystus się w was ukształtował”. Potem przedstawił sprawozdanie z poprzedniego roku akademickiego. Rok ten był czasem formacji pastoralnej, ludzkiej, duchowej i intelektualnej.
W nowym roku akademickim funkcję prefekta w Seminarium objął ks. mgr Jacek Zieliński, prefektem studiów został ks. dr Sławomir Zabraniak. Zmiany dokonały się również w kadrze wykładowców oraz sióstr honoratek posługujących w naszym Seminarium.
Następnie głos zabrał wiceprezydent Częstochowy Bogumił Sobuś, który mówił o tym, że tytuł miasta maryjnego jest dla jego mieszkańców zobowiązujący. W imieniu wszystkich częstochowian życzył nam satysfakcji z pracy naukowej, aby Seminarium słynęło z wiedzy absolwentów.
Kolejnym mówcą był dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie ks. prof. Jan Szczurek. W krótkim przemówieniu zwrócił uwagę, że tajemnica Trójcy Świętej jest odpowiedzią na współczesną teologię. Bóg jest miłością, a ta wyraża się we wzajemnym oddaniu Osób. Życzył nam fascynacji Bogiem Trójjedynym.
Później przemawiał dziekan alumnów dk. Michał Pabiańczyk. Życzył, byśmy w „domu ziarna”, jakim jest Seminarium, spotykali się z Chrystusem w kościele, sali wykładowej i w drugim człowieku.
Po przemówieniach i życzeniach nastąpiła immatrykulacja alumnów roku pierwszego. Złożyli ślubowanie, decydując się na pracę nad rozwojem duchowym i intelektualnym, na szukanie i zgłębianie obiektywnej prawdy naturalnej i objawionej oraz kształtowanie swojej osobowości pod wpływem łaski Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa wypraszanej przez Matkę Bożą, Panią Jasnogórską. Celem ich wysiłków jest przygotowanie się do posługiwania Ludowi Bożemu w prawdzie i miłości, na chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Indeksy klerykom pierwszego roku wręczył abp Stanisław Nowak.
Następnym punktem programu uroczystości był wykład inauguracyjny pt.: Maryjna szkoła formacji kapłańskiej w nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Wygłosił go ks. prał. dr Teofil Siudy - przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Wykład składał się z trzech części i traktował o potrzebie istnienia Szkoły Maryjnej, gdzie Maryja, najlepiej znająca Chrystusa, stałaby się nauczycielką wiary. Winniśmy ją naśladować w drodze do kapłaństwa i tak jak Ona poświęcić wszystko Bogu. Powinniśmy formować się do kapłaństwa służebnego w pokorze, ofiarując się innym, jak to zrobiła najlepsza Matka. Mamy zabrać Maryję do siebie, wprowadzić Ją w formację do kapłaństwa, tak jak czynił to umiłowany uczeń Jezusa - Jan Apostoł i jak uczynił to obecny następca św. Piotra - papież Jan Paweł II.
Słowo końcowe wygłosił abp Stanisław Nowak, kierując naszą uwagę na trzy znaki: Krzyż, Matkę Bożą i Ojca Świętego. Zachęcał, aby każdy z nas patrząc na te znaki, z gorącym pragnieniem i entuzjazmem szedł na spotkanie z Prawdą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

Imiona rodziców Maryi i zarazem dziadków Jezusa są nam dobrze znane. Wynika to z faktu, że ich kult w Polsce jest dość rozpowszechniony. Zapewne powodem tego jest nasze, pełne sentymentu, podejście do kobiecej części rodu Jezusa. Kochamy mocno Najświętszą Maryję Pannę i swą miłość przelewamy również na Jej matkę - św. Annę. Dlatego liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima cieszy się u nas tak dużymi względami.
Współcześnie czcimy rodziców Maryi wspólnie, choć początkowo przeważał kult św. Anny. Przywędrował on do Polski już w XIV wieku, kiedy Stolica Apostolska ustaliła datę święta na 26 lipca. Zawsze wyjątkową czcią otaczano babcię Jezusa na Śląsku. Do dziś największej czci doznaje ona na Górze św. Anny k. Opola, gdzie znajduje się cudowna figura tej Świętej. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i Jezusa, dlatego powszechnie jest nazywana Świętą Anną Samotrzecią - co można tłumaczyć „we troje razem”.
O św. Joachimie i św. Annie nie wiemy jednak za dużo. Pismo Święte o nich nie wspomina. Trochę więcej światła na te postaci rzuca jeden z apokryfów - Protoewangelia Jakuba z końca II wieku. Z niego właśnie dowiadujemy się o imionach dziadków Jezusa. Wiemy też, że byli oni długo bezdzietni. Dopiero wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić córkę jako „radość ziemi”.
Zapewne św. Joachim i św. Anna byli dobrymi rodzicami, czego bezdyskusyjnym przykładem jest Maryja. Właśnie Ona przyjęła w pokorze Boże wybranie, spełniając Jego wolę wobec siebie. Podkreślił to sługa Boży Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. właśnie na Górze św. Anny, kiedy powiedział, że: „Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką”.
W wielkiej mierze Maryja mogła stać się Matką Zbawiciela dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym. Warto więc postawić pytanie: Czy my potrafimy wyciągnąć z tego właściwe wnioski dla nas samych? Trzeba nam pytać o styl wychowywania naszych pociech. Z niego wynika ich stosunek do sacrum, do świata Bożych planów wobec każdego z naszych dzieci.
Św. Joachim i św. Anna na pewno mieli świadomość tego, że ich obowiązkiem jest dobre przygotowanie Maryi do wypełnienia zadań, które Bóg przed Nią postawił.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

By pobyć ze sobą

2021-07-26 22:25

Norbert Polak

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

    W kościele św. Mikołaja w Krakowie 25 lipca po Mszy św. odbył się festyn parafialny ku czci drugiej patronki parafii - św. Anny.

    W homilii ksiądz Dominik Sujecki wyjaśnił, czemu Eucharystia jest centralnym punktem każdego wydarzenia: - Chcemy więc dzisiaj, kiedy będziemy przystępować do Komunii Świętej, prawdziwie otworzyć nasze serca, aby nasycić się tym chlebem w pełni, aby z wiarą przyjąć to, co Jezus dla nas przynosi. Bardzo często skupiamy się tylko na tym chlebie codziennym, który wdrażamy przez naszą pracę, przez zarobek. Każdy z nas, kto chce jeść, musi pracować. To jest podstawa naszego życia, ale tego fizycznego. Ale jest coś więcej — życie duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję