Reklama

Spotkania w auli „Niedzieli”

Koncert oratoryjny dla Ojca Świętego

25 października br. Orkiestra i Chór Zespołu Częstochowskich Szkół Muzycznych pod dyrekcją Krzysztofa Pośpiecha w Auli redakcji Niedzieli wykonali Stabat Mater G. B. Pergolesiego oraz I część Koncertu fortepianowego f-moll J. S. Bacha. Partie solowe w Stabat Mater śpiewały studentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Hanna Kwiatkowska - sopran oraz Angelika Roch - alt. Solistą w koncercie fortepianowym J. S. Bacha był 13-letni Kacper Nowak - uczeń szkoły muzycznej w Częstochowie z klasy prof. Iwony Czarny. W historię wykonywanych utworów wprowadziła nas Beata Młynarczyk.
Obowiązki gospodarza pełnił ks. dr Paweł Maciaszek, zastępujący w tej roli nieobecnego ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Niedzieli. Witając gości podkreślił, że koncert ten odbywa się w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, zorganizowanych dla uczczenia 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Przypomniał również, że ks. Ireneusz Skubiś na początku lat 80. wspólnie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Duszpasterstwem Akademickim organizował Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie. Były to co prawda inne czasy, ale historia pokazała, jak ważne okazało się dla naszego narodu wsparcie, jakiego udzielał Kościół artystom i twórcom pragnącym zachować niezależność.
Wybrany na tę szczególną okazję Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu utwór Stabat Mater G. B. Pergolesiego jest muzyczną modlitwą przepełnioną ogromną żarliwością i współczuciem dla stojącej pod krzyżem Matki Bożej. Chociaż jest trudny wykonawczo, okazało się, że uczniowie częstochowskich szkół oraz solistki poradzili sobie z nim znakomicie. „Powierzając moim uczniom ten utwór, nie dawałem im żadnej taryfy ulgowej - powiedział Krzysztof Pośpiech. - To, co usłyszeliśmy, było efektem ich ogromnej pracy i zaangażowania”.
Za spotkanie w redakcyjnej Auli i wspaniały koncert podziękował ks. dr Paweł Maciaszek, który powiedział: „Świętując Jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, czynimy to w różny sposób, ale zawsze z ogromnym zaangażowaniem. W ostatnich tygodniach modliliśmy się wiele w jego intencji podczas Mszy św. i procesji. Warto również przypomnieć pielgrzymkę pracowników redakcji Niedzieli do Ojca Świętego, której przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś. Dzisiejszy koncert pozwolił nam dalej cieszyć się Jubileuszem 25-lecia służby naszego Wielkiego Rodaka na Stolicy Apostolskiej. Koncert ten na długo pozostanie w naszej pamięci dzięki pięknej muzyce, świetnemu wykonaniu, radości i spontaniczności, z jaką młodzi muzycy dzielili się z nami swoją sztuką”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

Imiona rodziców Maryi i zarazem dziadków Jezusa są nam dobrze znane. Wynika to z faktu, że ich kult w Polsce jest dość rozpowszechniony. Zapewne powodem tego jest nasze, pełne sentymentu, podejście do kobiecej części rodu Jezusa. Kochamy mocno Najświętszą Maryję Pannę i swą miłość przelewamy również na Jej matkę - św. Annę. Dlatego liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima cieszy się u nas tak dużymi względami.
Współcześnie czcimy rodziców Maryi wspólnie, choć początkowo przeważał kult św. Anny. Przywędrował on do Polski już w XIV wieku, kiedy Stolica Apostolska ustaliła datę święta na 26 lipca. Zawsze wyjątkową czcią otaczano babcię Jezusa na Śląsku. Do dziś największej czci doznaje ona na Górze św. Anny k. Opola, gdzie znajduje się cudowna figura tej Świętej. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i Jezusa, dlatego powszechnie jest nazywana Świętą Anną Samotrzecią - co można tłumaczyć „we troje razem”.
O św. Joachimie i św. Annie nie wiemy jednak za dużo. Pismo Święte o nich nie wspomina. Trochę więcej światła na te postaci rzuca jeden z apokryfów - Protoewangelia Jakuba z końca II wieku. Z niego właśnie dowiadujemy się o imionach dziadków Jezusa. Wiemy też, że byli oni długo bezdzietni. Dopiero wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić córkę jako „radość ziemi”.
Zapewne św. Joachim i św. Anna byli dobrymi rodzicami, czego bezdyskusyjnym przykładem jest Maryja. Właśnie Ona przyjęła w pokorze Boże wybranie, spełniając Jego wolę wobec siebie. Podkreślił to sługa Boży Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. właśnie na Górze św. Anny, kiedy powiedział, że: „Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką”.
W wielkiej mierze Maryja mogła stać się Matką Zbawiciela dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym. Warto więc postawić pytanie: Czy my potrafimy wyciągnąć z tego właściwe wnioski dla nas samych? Trzeba nam pytać o styl wychowywania naszych pociech. Z niego wynika ich stosunek do sacrum, do świata Bożych planów wobec każdego z naszych dzieci.
Św. Joachim i św. Anna na pewno mieli świadomość tego, że ich obowiązkiem jest dobre przygotowanie Maryi do wypełnienia zadań, które Bóg przed Nią postawił.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję