Reklama

W czym może pomóc Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została powołana do życia mocą ustawy sejmowej z 29 grudnia 1993 r. Działająca od stycznia następnego roku jest instytucją podległą Ministerstwu Rolnictwa, a jej prezes jest powoływany przez premiera na wniosek ministra tego resortu. Nadzór nad Agencją w zakresie gospodarki finansowej i gospodarowania środkami unijnymi pełni minister finansów.

Niedziela lubelska 45/2003

Działania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

Dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych i dostosowawczych.

Nieoprocentowane pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy w obszarach wiejskich.

Pomoc finansowa na przedsięwzięcia mające na celu zmianę lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych mieszkańców wsi.

Udzielanie gwarancji i poręczeń kredytowych.

Pomoc w tworzeniu i administrowaniu grup producenckich.

Wypłaty pieniężne będące ekwiwalentem z tytułu zalesień.

Pomoc zakładom utylizacyjnym.

Pomoc w uzyskaniu pomocy płynącej z programu przedakcesyjnego SAPARD (przez zakłady branży: mleczarskiej, mięsnej i owocowo-warzywnej oraz przez samorządy gminne i powiatowe na polepszenie stanu dróg, wodociągów, kanalizacji, składowisk odpadów stałych oraz energetyki).

Po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej, czyli prawdopodobnie po 1 maja 2004 r. ARiMR przejmie następujące zadania: Program Dopłat Bezpośrednich DB, prace Sektora Programu Operacyjnego SOP oraz działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW.
W ramach Programu Dopłat Bezpośrednich ARiMR od połowy października prowadzi odpowiednie szkolenia rolników, mające na celu przygotowanie odpowiednich wniosków, które muszą być złożone w terminie od 15 kwietnia do 4 maja 2004 r. Do udziału w dopłatach bezpośrednich powołani są wszyscy użytkownicy gruntów rolnych. W czasie tych spotkań szkoleniowych bezpłatnie będzie udostępniona ewidencja gruntów rolnych. Po rozpatrzeniu wniosków ARiMR będzie wypłacała dopłaty bezpośrednie w terminie od 1 grudnia 2004 r. do 30 kwietnia 2005 r.
Sektor Programu Operacyjnego SOP dotyczy restrukturyzacji i modernizacji sektora produkcji rolniczej i ma na celu pomoc:

w scalaniu gruntów rolnych;

w gospodarowaniu rolniczymi zasobami wodnymi;

w tworzeniu nowego obrazu wsi, zachowaniu i ochronie dziedzictwa kulturowego;

w tworzeniu nowych inwestycji w gospodarstwach rolnych;

w ułatwianiu startu młodym i początkującym rolnikom;

w tworzeniu i ulepszaniu przemysłu przetwarzającego produkty rolne i rynków zbytu;

w różnicowaniu działalności rolniczej;

w rozwoju i ulepszaniu infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem.

Reklama

Działania te prowadzone będą wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Wszystkie dotacje płatnicze będą przechodziły przez ARiMR.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zajmuje się następującymi dziedzinami życia:

przyznawanie rent strukturalnych;

wsparcie finansowe dla gospodarstw niskotowarowych, aby mogły być miejscem pracy i godziwego życia;

finansowe wsparcie gospodarstw rolnych usytuowanych w niekorzystnych warunkach (dotyczy to przede wszystkim terenów górzystych, słabej jakościowo gleby, czy też braku wody);

wspieranie programów rolno-środowiskowych tworzonych przede wszystkim przez gminy;

zalesianie gruntów rolnych;

wspieranie grup producenckich;

pomoc mająca na celu dostosowanie się wsi do wymogów unijnego prawa rolniczego (chodzi tutaj o tak zwany dobrostan zwierząt, ochronę środowiska i standardy zoochigieniczne).

W ramach pomocy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nie wymaga się wkładu finansowego rolnika, albo pewnej wspólnoty, występującej jako zorganizowana grupa.
Dotacja lub refundacja jest w pełni pokryta przez ten Program. Działania Restrukturyzacji i Modernizacji w zakresie Sektora Programu Operacyjnego SOP i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozpoczną się w styczniu 2004 r. Tymczasem potrzebą dni jest złożenie wniosku o przyznanie płatności obszarowych na rok 2004. Dla ułatwienia do Niedzieli Lubelskiej załączamy instrukcję wypełnienia wniosku o przyznanie płatności obszarowych na rok 2004 oraz przykład wypełnienia takiego dokumentu.

Opracowali:

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polscy siatkarze wygrali z Włochami!

2021-07-26 09:10

[ TEMATY ]

Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze pokonali Włochów 3:0 (25:20, 26:24, 25:20) w swoim drugim meczu grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To pierwsze zwycięstwo biało-czerwonych na igrzyskach.

W pierwszym spotkaniu Polacy przegrali z Iranem 2:3, Włosi z kolei pokonali Kanadę 3:2.

CZYTAJ DALEJ

Sportowe wyzwanie na pomoc niepełnosprawnym chłopcom

2021-07-27 11:25

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

challenge

wyzwanie

Fundacja Zostań Aniołem

Chłopcy czekają na naszą pomoc.

Chłopcy czekają na naszą pomoc.

Trwa sportowe wyzwanie, dzięki któremu można pomóc niepełnosprawnym chłopcom ze Strumienia.

Fundacja „Zostań Aniołem” ze Strumienia organizuje akcję #artsportfunchallenge2 (malowanie poprzez bieganie), która wspomoże mieszkańców tutejszego Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję