Reklama

Jak uzyskać pomoc ze środków Unii Europejskiej?

Niedziela lubelska 45/2003

Wydaje się, że w czasie poreferendalnym trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby urząd gminy stał się przyjazny jej mieszkańcom. Nowoczesna i przyjazna praca tego podstawowego urzędu administracji państwowej powinna polegać przede wszystkim na realizowaniu potrzeb mieszkańców, oczywiście w ramach uwarunkowań powiatowych, regionalnych i państwowych. Pracownicy urzędów gminnych powinni świadczyć nie tylko usługi dla ludności, ale winni wykazywać się przedsiębiorczością, czyli aktywizowaniem sektora publicznego, prywatnego i społecznego. Jest to ważne stwierdzenie. Dotyczy bowiem nowych zadań, które stają już dzisiaj przed urzędami gminnymi, a które mają na celu przede wszystkim udział w programach pomocowych oferowanych przez Unię Europejską. Dotacje pieniężne, przeznaczone na rozwój szeroko rozumianej infrastruktury wiejskiej, będą otrzymywały tylko te gminy, które przedstawią najlepsze projekty ich zagospodarowania. Od urzędów gminnych zależy zatem w dużej mierze pomoc, z której skorzystają jej mieszkańcy.
Polską wieś zamieszkują dwie grupy mieszkańców, oczekujących na pomoc związaną z wstąpieniem Polski w struktury Unii Europejskiej.
Pierwszą grupę stanowią rolnicy, którzy m.in. mogą otrzymać:
1. Dopłaty bezpośrednie do prowadzonej produkcji rolnej.
Aby te pieniądze znalazły się w kieszeni rolnika, trzeba przede wszystkim złożyć specjalnie opracowany wniosek w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od połowy października Agencja prowadzi specjalne szkolenia w tym zakresie. Pasterz Kościoła lubelskiego zadecydował, że w wielu parafiach archidiecezji lubelskiej odbędą się takie niedzielne spotkania, w czasie których pracownicy ARiMR będą przygotowywać rolników do odnalezienia się w nowej rzeczywistości, w której dobrze wypełniony wniosek może decydować o konkretnej pomocy i o dalszym istnieniu gospodarstwa rolnego.
2. Kwoty mleczne, które wypływają z tytułu prowadzonej produkcji i sprzedaży mleka.
Posiadanie tej kwoty jest jednocześnie prawem do produkowania i sprzedaży mleka w konkretnym gospodarstwie. Takie uprawnienie posiada dużą wartość nie tylko dzisiaj, ale przede wszystkim w przyszłości. Może się ono stać przedmiotem przetargu. Na rezygnację z prawa do produkowania mleka jest zawsze czas. Dlatego nie można tego przeoczyć. Otrzymanie kwoty mlecznej jest również poprzedzone złożeniem poprawnie wypełnionego wniosku w Agencji Rynku Rolnego. W tej branży zostało niewiele czasu. Producenci dostarczający mleko do Spółdzielni Mleczarskich musieli złożyć takie wnioski do 31 października br. Natomiast pozostali producenci mleka, dostarczający swój produkt bezpośrednio na rynek, czyli tak zwani dostawcy hurtowi, mają czas do 31 listopada br.
Drugą grupę stanowią mieszkańcy wsi, którzy nie są rolnikami i nie muszą nimi być w przyszłości. Oni także mogą otrzymać unijną pomoc jako członkowie wspólnoty lokalnej. Mogą to być grupy formalnie działające na terenie gminy, albo konkretnej miejscowości. Dotacje zaś dotyczą zrealizowania wielu przedsięwzięć ważnych dla gminy, osady, wsi, małego miasteczka, a także dla wspólnoty parafialnej. Mogą to być prace poprawiające estetykę wsi, ratujące zabytki kultury materialnej, na przykład renowacja krzyży i kapliczek przydrożnych od wieków wpisanych w krajobraz wiejski. Może to być także przywracanie właściwych funkcji takim obiektom jak zaniedbane, często zdewastowane budynki szkolne, remizy strażackie, czy też dawne wiejskie domy kultury. Tworzenie nowego materialnego obrazu wsi oraz ratowanie lokalnych pomników przeszłości pokazują sens wspólnego działania i mają swoje odbicie w duchowym i moralnym obliczu danej wspólnoty.
Uwagi końcowe są pewnego rodzaju przestrogą przed firmami i osobami, które oferują zwłaszcza rolnikom indywidualnym odpłatną pomoc w przygotowaniu wniosków. Nie zawsze takie wnioski są prawidłowo wypełnione. Wydaje się więc, że pierwszorzędnym zadaniem obecnych działań jest przygotowanie liderów wiejskich, którzy potrafią to zrobić dobrze i swoją umiejętnością chcą podzielić się z innymi. Dlatego jeszcze raz zachęcamy do uczestnictwa w tych spotkaniach, które są wspólnym dziełem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Katolickich Wszechnic Ludowych Archidiecezji Lubelskiej. Miejmy także odwagę traktować urząd gminy jako urząd przyjazny ludziom. Wielu pracowników tego urzędu już zyskało gruntowną wiedzę w zakresie przygotowania odpowiednich dokumentów. Często ich wiedza i mądrość nie są w pełni wykorzystane. Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich niebawem opublikuje listę urzędników gminnych województwa lubelskiego, którzy zostali przeszkoleni w tym zakresie.
Spotkania z rolnikami mają na celu nie tylko praktykę w wypełnianiu unijnych wniosków, ale także pomogą w skompletowaniu odpowiednich dokumentów, które muszą być dostarczone wraz z wnioskiem. Prawdą jest, że nie wszyscy urzędnicy gminni już teraz potrafią wydać odpowiedni dokument w formie wymaganej przez rolnicze prawo unijne.
Tego wszystkiego musimy się jeszcze uczyć. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, jesteśmy przekonani, że oferta Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Katolickich Wszechnic Ludowych będzie przyjęta przez mieszkańców wsi z entuzjazmem.

Reklama

Opracowali:

Niedzielne spotkania informacyjne będą się odbywać w następującym porządku:

9 listopada - parafia Przemienienia Pańskiego w Garbowie i parafia w Kamieniu Lubelskim
16 listopada - parafia w Babinie i parafia w Łopienniku
23 listopada - parafia w Urzędowie i parafia w Kijanach
30 listopada - parafia w Niedrzwicy Dużej i parafia w Opolu Lubelskim
18 stycznia - parafia w Fajsławicach i parafia w Milejowie
25 stycznia - parafia w Rakołupach i parafia w Żółkiewce
1 lutego - parafia w Wikołazie i parafia w Bychawie
8 lutego - parafia w Piaskach i parafia w Siedliszczu
15 lutego - parafia w Żyrzynie i parafia w Cycowie
22 lutego - parafia w Rybczewicach i parafia w Józefowie nad Wisłą

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

By pobyć ze sobą

2021-07-26 22:25

Norbert Polak

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

    W kościele św. Mikołaja w Krakowie 25 lipca po Mszy św. odbył się festyn parafialny ku czci drugiej patronki parafii - św. Anny.

    W homilii ksiądz Dominik Sujecki wyjaśnił, czemu Eucharystia jest centralnym punktem każdego wydarzenia: - Chcemy więc dzisiaj, kiedy będziemy przystępować do Komunii Świętej, prawdziwie otworzyć nasze serca, aby nasycić się tym chlebem w pełni, aby z wiarą przyjąć to, co Jezus dla nas przynosi. Bardzo często skupiamy się tylko na tym chlebie codziennym, który wdrażamy przez naszą pracę, przez zarobek. Każdy z nas, kto chce jeść, musi pracować. To jest podstawa naszego życia, ale tego fizycznego. Ale jest coś więcej — życie duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję