Reklama

Z kalendarza liturgicznego

Niedziela płocka 45/2003

9 listopada - 32. Niedziela zwykła. Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Lateraneńskiej.

Tę świątynię wzniesiono w dwudziestych latach IV w. Jest katedrą Biskupa Rzymu, czyli Ojca Świętego. Z tej też racji nazywa się ją „Matką wszystkich kościołów”.

10 listopada - wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża, doktora Kościoła.

Wybrano go na Stolicę Piotrową w 440 r. Znał osobiście św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła. Odegrał bardzo znaczącą rolę w rozwoju liturgii Kościoła Zachodniego. Dwa razy ocalił Rzym przed spaleniem przez barbarzyńców. Zmarł 10 listopada 461 r.

11 listopada - wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa.

Reklama

Żył w latach: 316-397. W młodym wieku był żołnierzem rzymskim w północnej Francji (Amiens). Z tego okresu pochodzi przekaz o podzieleniu się płaszczem z biedakiem. Jako biskup Tours był gorliwym głosicielem Ewangelii i opiekunem ubogich.

12 listopada - wspomnienie św. Jozafata, biskupa, męczennika.

Jego życie i działalność (1580--1623) są nierozerwalnie związane z dążeniem do unii między Kościołem prawosławnym i Kościołem katolickim. Jesteśmy Kościołem Jezusa Chrystusa w takim stopniu, w jakim staramy się być „jedno w Chrystusie”.

13 listopada - wspomnienie św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników polskich.

Byli benedyktynami i pustelnikami. Trzej z nich byli Polakami: Izaak, Mateusz i Krystyn. Dwaj inni pochodzili z Italii. Zostali zamordowani w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. Ich kult został zatwierdzony przez papieża Juliusza II w 1508 r. Wspominani są 13 listopada, po przeniesieniu obchodu ku czci św. Stanisława Kostki na 18 września.

14 listopada - dzień powszedni.

Reklama

Nie można bezmyślnie patrzeć na świat i jego piękno. Trzeba pytać: kto mu dał początek? Niech świat, w którym żyjemy, coraz bardziej kojarzy się nam z Bogiem objawionym przez Jezusa Chrystusa. On jest Stwórcą i Ojcem wszystkiego, co istnieje.

15 listopada - dzień powszedni.

Bóg Wszechmogący ocalił pokolenie Jakuba, skazane w Egipcie na zagładę. Gdy człowiek z zaufaniem przyjmuje Boże słowo - doświadcza cudów Jego potęgi, jak lud, który wędrował przez pustynię.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Bośnia i Hercegowina: 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medjugorie

2021-07-28 11:02

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum biura pielgrzymkowego

Figura Matki Bożej w Medjugorie

Figura Matki Bożej w Medjugorie

W niedzielę 1 sierpnia rozpoczyna się w Medjugorie kolejny Międzynarodowy Festiwal Młodych. Uroczystej Mszy św. dla uczestników będzie przewodniczył były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah, a wraz z nim nuncjusz apostolski abp Luigi Pezzuto, abp Tadeusz Wojda z Gdańska, włoski biskup Guido Gallese oraz prowincjał bośniackich franciszkanów o. Miljenko Steko - poinformowała parafia tego miejsca pielgrzymkowego w Bośni i Hercegowinie.

Hasłem tegorocznego, 32. Międzynarodowego Festiwalu Młodych (po chorwacku „Mladifest”), które potrwa do 6 sierpnia, są słowa: „Co dobrego mam czynić?” z Ewangelii wg św. Mateusza (19,16). Jak informują organizatorzy, do 2019 r. przybywało na spotkania nawet 50 000 uczestników z ponad 100 krajów świata. Liczba ta znacznie zmalała w ub. roku ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczyła się głównie do okolicznej młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję