Reklama

Ciechanowskie spotkania muzealne

Rok gen. Władysława Sikorskiego

Niedziela płocka 45/2003

„W 60. rocznicę śmierci Władysława Sikorskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pragnąc uczcić pamięć i podkreślić zasługi dla Ojczyzny tego Wielkiego Polaka, męża stanu, generała - ogłasza rok 2003 Rokiem Władysława Sikorskiego” - tak w całości brzmi 56. Uchwała Sejmu z 9 stycznia 2003 r.
Rok gen. Sikorskiego stał się inspiracją dla organizatorów Ciechanowskich Spotkań Muzealnych, aby pierwsze ze spotkań po wakacyjnej przerwie poświęcić Generałowi, włączając społeczeństwo ziemi ciechanowskiej w obchody tych wydarzeń.
Tragiczna śmierć Sikorskiego 4 lipca 1943 r. nad Gibraltarem jest ważnym wydarzeniem w historii naszego narodu, jest też ściśle związana z II wojną światową. Niestety, śmierć ta do dziś nie została wyjaśniona i budzi ogromne zainteresowanie.
10 września gościem Ciechanowsk ich Spotkań Muzealnych, poświęconych osobie gen. Sikorskiego, był dr Zbigniew Wawer, producent filmowy, współpracujący z TVP historyk, znawca II wojny światowej, autor wielu książek historycznych, również o Sikorskim. Prelegent wygłosił wykład pt. Sikorski a wojska Andersa - w 60. rocznicę śmierci generała.
Gość przypomniał w prelekcji, że Władysław Eugeniusz Sikorski urodził się w niezamożnej rodzinie 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym k. Mielca w zaborze austro-węgierskim. Jego ojciec, Tomasz, był organistą, a matka, Emilia z d. Albertowicz, córką ekonoma na dworze w Hyżnem. W 1908 r. na Politechnice Lwowskiej na Wydziale Budownictwa Wodnego Władysław uzyskał tytuł inżyniera.
Całe jego dorosłe życie związane było z walką o wolność Ojczyzny i o jej obronę. Pełnił zawsze wysokie funkcje w wojsku i w państwie. Uważany był za jednego z najwybitniejszych teoretyków wojskowości. Czas II wojny światowej to w życiu gen. Sikorskiego okres wielkiej kariery politycznej i wojskowej. Przebywając na emigracji, rozpoczął intensywną działalność polityczną, społeczną i dyplomatyczną.
Objął pieczę nad formowaniem wojska polskiego na obczyźnie. Wiele czasu poświęcił rodzącemu się w kraju ruchowi oporu. Bardzo dbał też o byt i należyte wyszkolenie wojska polskiego na obczyźnie. W 1941 r. był w Związku Radzieckim, gdzie pod dowództwem gen. Władysława Andersa w bardzo trudnych warunkach formowała się Armia Polska. W 1942 r. w działaniach Sikorskiego dominowały sprawy polsko-radzieckie, ale też polsko-amerykańskie i polsko-brytyjskie.
Latem 1943 r. Sikorski udał się do Iraku na inspekcję armii polskiej rozlokowanej na środkowym wschodzie. Była to ostatnia jego podróż. Zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. Został pochowany w Newark pod Londynem na cmentarzu lotników polskich. 17 września 1993 r. doczesne szczątki Generała przeniesiono na Wawel.
Po wykładzie odbyła się bardzo ożywiona dyskusja dotycząca tajemniczej śmierci Sikorskiego. Dr Wawer, podsumowując dyskusję, stwierdził, że ta tajemnica nieprędko zostanie wyjaśniona, gdyż do obecnej chwili nie przebadano archiwów brytyjskich i rosyjskich, a w związku z tym nie zbadano wielu wątków śmierci Generała. Nie dokonano również badania zwłok, nawet w 1993 r., gdy powróciły do Polski. Można by zbadać przynajmniej wątek, mówiący o morderstwie Sikorskiego na pokładzie samolotu przed katastrofą.
W spotkaniu uczestniczył prezydent Ciechanowa Waldemar Wardziński i liczna grupa b. żołnierzy AK. Niestety, nie udało się mimo licznych zaproszeń zainteresować tym bardzo ważnym tematem nauczycieli historii i młodzieży szkolnej.
Na koniec spotkania dr Z. Wawer podpisywał swoją książkę Znów w polskim mundurze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Bejrutem

2021-07-30 12:36

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję