Reklama

Komentarze

Ks. kan. dr Janusz Filarski, proboszcz parafii katedralnej w Płocku

11 listopada br. parafia katedralna pw. św. Zygmunta przeżywać będzie uroczystość 100. rocznicy rekonsekracji katedry. Centralnym jej punktem będzie uroczysta Celebra pod przewodnictwem biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa. Akcentem kulturalnym będzie wieczorne wykonanie „Mesjasza” G. F. Händla.
100-lecie rekonsekracji katedry płockiej to ważna cezura w życiu młodej, bo liczącej zaledwie 38 lat, wspólnoty parafialnej. To także istotne wydarzenie w historii Płocka, a także w życiu całej diecezji, katedra bowiem jest matką wszystkich kościołów w diecezji płockiej.
Uroczystości rocznicowe to spotkanie z wielowiekową historią, która daje powód do dumy, ale też zobowiązuje do przekazania tego dziedzictwa następnym pokoleniom. Z tego wynika z kolei obowiązek ciągłej troski o piękno tej wspaniałej spuścizny. Wspólnota parafialna, mieszkańcy Płocka oraz sympatycy katedry i diecezjanie starają się to zobowiązanie realizować. Prowadzi to do podejmowania wciąż nowych wysiłków mających na celu ochronę bazyliki katedralnej przed zniszczeniem, jej konserwację i restaurację oraz możliwą przebudowę.
Darem na 100-lecie rekonsekracji jest nowy ołtarz oraz renowacja prezbiterium z jego niewielką przebudową, której celem było dostosowanie liturgii do przepisów obowiązujących w Kościele. Nowy ołtarz zostanie poświęcony podczas uroczystej Mszy św. z okazji 100. rocznicy rekonsekracji katedry. Umieszczono na nim napis następującej treści: „Ołtarz ufundowany przez Parafię Katedralną pw. św. Zygmunta konsekrował biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus 11 listopada 2003 r. w setną rocznicę rekonsekracji katedry i dwudziestą piątą rocznicę pontyfikatu papieża Jana Pawła II”.
100-lecie rekonsekracji katedry to piękna okazja do modlitwy w intencji parafian, ale także wszystkich mieszkańców Płocka oraz diecezjan. Modlitwie tej przewodniczyć będzie biskup płocki prof. Stanisław Wielgus, który odprawi uroczystą Mszę św. 11 listopada br. o godz. 10.00. Do uroczystości parafia katedralna przygotuje się również przez modlitwę. Począwszy od 8 listopada, podczas specjalnego triduum, będziemy modlić się w intencjach parafialnych, diecezjalnych i ogólnokościelnych. Dni te będą także okazją do skorzystania z sakramentu pokuty, tak, aby każdy uczestnik uroczystości mógł przystąpić do Komunii św.
Wydarzeniem kulturalnym tego dnia będzie koncert, który dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Płocka odbędzie się w katedrze o godz. 19.00. Wystąpi Orkiestra „Concerto Pollaco”, Chór „Sine Nomine” pod dyrekcją Marka Toporowskiego oraz soliści: Anna Mikołajczyk, Piotr Olech, Wojciech Parchema i Mirosław Borczyński. Mieszkańcom Płocka i gościom przedstawione zostanie wspaniałe dzieło G. F. Händla pt. „Mesjasz”.
Na uroczystą Celebrę pod przewodnictwem biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa oraz na wieczorny koncert bardzo serdecznie zapraszam wszystkich sympatyków płockiej katedry.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję