Reklama

Komentarze

Ks. kan. dr Janusz Filarski, proboszcz parafii katedralnej w Płocku

11 listopada br. parafia katedralna pw. św. Zygmunta przeżywać będzie uroczystość 100. rocznicy rekonsekracji katedry. Centralnym jej punktem będzie uroczysta Celebra pod przewodnictwem biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa. Akcentem kulturalnym będzie wieczorne wykonanie „Mesjasza” G. F. Händla.
100-lecie rekonsekracji katedry płockiej to ważna cezura w życiu młodej, bo liczącej zaledwie 38 lat, wspólnoty parafialnej. To także istotne wydarzenie w historii Płocka, a także w życiu całej diecezji, katedra bowiem jest matką wszystkich kościołów w diecezji płockiej.
Uroczystości rocznicowe to spotkanie z wielowiekową historią, która daje powód do dumy, ale też zobowiązuje do przekazania tego dziedzictwa następnym pokoleniom. Z tego wynika z kolei obowiązek ciągłej troski o piękno tej wspaniałej spuścizny. Wspólnota parafialna, mieszkańcy Płocka oraz sympatycy katedry i diecezjanie starają się to zobowiązanie realizować. Prowadzi to do podejmowania wciąż nowych wysiłków mających na celu ochronę bazyliki katedralnej przed zniszczeniem, jej konserwację i restaurację oraz możliwą przebudowę.
Darem na 100-lecie rekonsekracji jest nowy ołtarz oraz renowacja prezbiterium z jego niewielką przebudową, której celem było dostosowanie liturgii do przepisów obowiązujących w Kościele. Nowy ołtarz zostanie poświęcony podczas uroczystej Mszy św. z okazji 100. rocznicy rekonsekracji katedry. Umieszczono na nim napis następującej treści: „Ołtarz ufundowany przez Parafię Katedralną pw. św. Zygmunta konsekrował biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus 11 listopada 2003 r. w setną rocznicę rekonsekracji katedry i dwudziestą piątą rocznicę pontyfikatu papieża Jana Pawła II”.
100-lecie rekonsekracji katedry to piękna okazja do modlitwy w intencji parafian, ale także wszystkich mieszkańców Płocka oraz diecezjan. Modlitwie tej przewodniczyć będzie biskup płocki prof. Stanisław Wielgus, który odprawi uroczystą Mszę św. 11 listopada br. o godz. 10.00. Do uroczystości parafia katedralna przygotuje się również przez modlitwę. Począwszy od 8 listopada, podczas specjalnego triduum, będziemy modlić się w intencjach parafialnych, diecezjalnych i ogólnokościelnych. Dni te będą także okazją do skorzystania z sakramentu pokuty, tak, aby każdy uczestnik uroczystości mógł przystąpić do Komunii św.
Wydarzeniem kulturalnym tego dnia będzie koncert, który dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Płocka odbędzie się w katedrze o godz. 19.00. Wystąpi Orkiestra „Concerto Pollaco”, Chór „Sine Nomine” pod dyrekcją Marka Toporowskiego oraz soliści: Anna Mikołajczyk, Piotr Olech, Wojciech Parchema i Mirosław Borczyński. Mieszkańcom Płocka i gościom przedstawione zostanie wspaniałe dzieło G. F. Händla pt. „Mesjasz”.
Na uroczystą Celebrę pod przewodnictwem biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa oraz na wieczorny koncert bardzo serdecznie zapraszam wszystkich sympatyków płockiej katedry.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

2022-09-22 21:05

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Pod koniec XIX wieku w murach małego włoskiego miasteczka przyszło na świat dziecko, które dzięki szczególnym darom łaski znane jest na całym świecie. To właśnie jemu Pietrelcina zawdzięcza swoją sławę.

W Pietrelcinie

CZYTAJ DALEJ

Skauci Europy pielgrzymowali na Święty Krzyż

2022-09-26 11:36

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Święty Krzyż

skauci europy

Krzysztof Zasussi

Krzysztof Maj

Pielgrzymka Wędrowników na Święty Krzyż

Pielgrzymka Wędrowników na Święty Krzyż

Ponad pół tysiąca młodych mężczyzn z całej Polski wędrowało do świętokrzyskiego sanktuarium, aby zawierzyć Bogu rozpoczynający się rok pracy

W ostatni wrześniowy weekend, pod hasłem „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” odbyła się 28. Pielgrzymka Skautów Europy. Trzy dni wspólnej drogi były okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i radosnego bycia razem. Każdy z wędrowników jest inny, ale łączy ich Chrystus i praca formacyjna z dziećmi i młodzieżą. Wędrowanie skautów jest bardzo proste. Śpią w namiotach, gotują na ogniu, niosą w plecakach cały niezbędny sprzęt. Żyją w małych wspólnotach, kręgach, które mają po kilkanaście osób. To właśnie w Kręgu uczą się miłości bliźniego i rezygnacji z siebie. W drodze na Święty Krzyż każdego dnia biorą do ręki różaniec i Słowo Boże.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: DOBRY PASTERZ – „lustro” tegorocznych rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej

2022-09-26 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Już po raz szósty - w dniach od 26 – 28 września br. o godz. 20:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki - odbędą się trzy wieczory ze Słowem Bożym – Rekolekcje Kapłańskie 2022, które poprowadzi ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję