Reklama

Spotkanie Akcji Katolickiej

Od lat, w trzecią niedzielę miesiąca, członkowie Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie Syberce w sposób szczególny włączają się w świąteczną liturgię. Od października zaproponowali także spotkania ze znanymi ludźmi Kościoła. „Na pierwsze spotkanie zaprosiliśmy dr. Stanisława Krajskiego, adiunkta przy katedrze historii filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prelegent wygłosił wykład na temat przyszłości Polski po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Konferencja odbyła się w dolnym kościele tuż obok Sal Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu” - powiedziała Niedzieli p. o. prezes POAK Wanda Wójcik.
Zmiana formuły spotkań, a raczej jej poszerzenie ma na celu zwiększenie szeregów Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. „Gdy przed kilku laty zakładałem strukturę AK w parafii - wspomina Jerzy Zarychta, pierwszy prezes POAK - na spotkanie przyszło ponad 80 osób. Dziś jest ich o wiele mniej, a potrzeb i zadań nie ubyło, a wręcz przeciwnie. Dlatego staramy się dotrzeć do szerokiego kręgu parafian, by pozyskać nowych członków” - podkreśla Jerzy Zarychta. W listopadzie gościem AK w parafii Nawiedzania Najświętszej Maryi Panny będzie prof. Zbigniew Żmigrodzki. „Już teraz serdecznie zapraszamy” - apeluje Zarychta.
Krajski przypomniał, że kondycja państwa zależy od siły i zakresu oddziaływania narodowych elit. Gdy tych elit nie ma lub gdy są zdemoralizowane czy zdziesiątkowane, to społeczeństwo podlega patologizacji. Dlatego musimy włożyć duży wysiłek w pracę związaną z wyprowadzaniem polskiego społeczeństwa z kryzysu. Jaki powinien być program dla tej elity? Zdaniem Krajskiego, należy się odwołać do programu Konfederacji Barskiej, który można streścić w następujących hasłach: wiara, ojczyzna, tradycja, szlachetność i wolność. Tworzą one w sposób racjonalny i logiczny program, który można nazwać filozofią Polski. W opinii prelegenta charakter bieżącej sytuacji skłania do tworzenia małych grup, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich, które łącząc się w luźne organizacyjnie konfederacje, mogłyby realizować w sposób skuteczny ogólnonarodowe cele.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.

Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Apel o uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-30 13:41

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas”, apeluje w przesłaniu z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Abp Guzdek polecił kapelanom wojskowym, aby w rocznicę wybuchu Powstania rozbrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych w całym kraju.

Publikujemy tekst przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję