Reklama

Toruńskie uroczystości ku czci ks. Jerzego Popiełuszki

Niedziela toruńska 45/2003

Męczeńska droga sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki wiodła przez Toruń. Tu w niedzielę 19 października, w dniu beatyfikacji Matki Teresy i radości z 25. rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II wspominaliśmy kolejną rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci Księdza Jerzego.
Okolicznościowe uroczystości rozpoczęły się w kościele akademickim Ojców Jezuitów przy Starym Rynku w Toruniu. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Andrzej Przekaziński, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Warszawie i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W homilii powiedział m. in.: „Siła Papieża, siła Matki Teresy, siła Księdza Jerzego, a także - jestem pewien - ich świętość, płyną z tego, że przyjęli naukę Chrystusa i że naśladują Go, stając się Jego prawdziwymi, dobrymi uczniami. Jestem świadkiem przeżyć i decyzji Księdza Jerzego. On - muszę powiedzieć - bał się śmierci i cierpienia, ale to nie jest żaden grzech. Chrystus w Ogrodzie Oliwnym także się bał śmierci i drżał przed śmiercią i cierpieniem, ale jednocześnie przyjął swój los. Nie uciekał od niego i nie mścił się na innych, którzy mu go zgotowali. Ksiądz Jerzy także przyjął swój los, dobrowolnie i z całą świadomością. Nigdy nie zapomnę naszego pożegnania przed jego wyjazdem z Warszawy do Bydgoszczy. Powiedział mi wprost, że już z tej podróży nie wróci, że zginie, że to jego ostatnia podróż w życiu! Oczywiście, próbowałem wtedy łagodzić ten jego niepokój. Mówiłem mu: „Słuchaj, to nie jest tak”. Okazało się, że on miał rację. Mógł jednak zmienić zdanie, mógł nie pojechać do Bydgoszczy, ale pozostał wierny Bogu i ludziom. Dzisiaj wpatrujemy się w jego postać. Wpatrujemy się także w postać Papieża i Matki Teresy. Wpatrujemy się po to, aby uczyć się od nich stawania się sługami, ponieważ - zgodnie z nauką Chrystusa - na tym właśnie polega wielkość człowieka. Popatrzmy na Chrystusa, nie sięga po żadną broń, po żadną walkę, po władzę, tylko uczy nas, jak samemu stać się sługą”.
Msza św. sprawowana była tego dnia w intencji Ojca Świętego, Ojczyzny i o rychłą beatyfikację sługi Bożego Księdza Jerzego. Modlono się także za wszystkich Polaków, aby nie tylko słuchali nauczania Papieża, ale przede wszystkim wprowadzali je w życie. Nie zapomniano także o modlitwie w intencji wszystkich bezrobotnych oraz tych, którzy w czasach transformacji nie znaleźli swojego miejsca w społeczeństwie.
Wśród obecnych na Mszy św. byli m. in.: poseł na Sejm RP Antoni Mężydło, przewodniczący Zarządu NSZZ Solidarność w Toruniu Władysław Krypel, przewodniczący Rady Miasta Torunia Józef Jaworski, liczna grupa radnych, poczty sztandarowe, Duszpasterstwo Ludzi Pracy ze swoim opiekunem ks. prał. Józefem Nowakowskim, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, harcerze oraz liczni mieszkańcy Torunia.
Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik przed hotelem „Kosmos”, w miejscu, gdzie na kilka chwil Ksiądz Jerzy uwolnił się z rąk oficerów Służby Bezpieczeństwa. Podczas drogi odmówiono Różaniec z rozważaniami, które wygłosił ks. Popiełuszko w bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na kilka godzin przed śmiercią.
Po złożeniu wieńców i wiązanek ks. prał. Andrzej Przekaziński odmówił ze zgromadzonymi modlitwę o rychłą beatyfikację Księdza Jerzego. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu Boże, coś Polskę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję