Reklama

Konkurs Biblijny

Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy informację o konkursie biblijnym dla młodzieży szkół średnich organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Do podanych wówczas pytań, publikujemy odpowiedzi.

1) Mojżesza; 2) Przeprawienia się przez Jordan do ziem Kanaan; 3) Przestrzegania wypełniania całego Prawa; 4) Pokolenia zajordańskie Rubenitów, Gadytów i połowę pokolenia Manassesa; 5) Do Jerycha - w domu nierządnicy Rachab; 6) Ocalenie życia i mienia rodziny Rachab, znakiem miał być powróz z nici; 7) Kananejczycy, Chetyci, Chiwwici, Peryzzyci, Girgaszyci, Amoryci, Jebusyci; 8) Dwanaście kamieni położonych w miejscu pierwszego obozowania w Gilgal i dwanaście kamieni położonych na środku Jordanu, gdzie stały nogi kapłanów niosących Arkę Przymierza; 9) Następnego dnia, gdy Izraelici zaczęli jeść plon ziemi Kanaan; 10) Rachab i jej rodzina, srebro, złoto, sprzęty z brązu i żelaza miały być poświęcone dla Pana i przekazane do skarbca świątynnego; 11) Z powodu świętokradztwa rzeczy obłożonych klątwą; Akan z pokolenia Judy przywłaszczył sobie obłożone klątwą: płaszcz, 200 syklów srebra, złoty pręt wagi 50 syklów; 12) Zbudował ołtarz dla Pana i złożył Panu ofiary uwielbienia i biesiadne; także sporządził na kamieniach odpis Prawa i odczytał wszystkie słowa Pana; 13) Jozue uczynił ich drwalami i noszącymi wodę dla całej społeczności; 14) Na zatrzymaniu Słońca, tak aby Izraelici dzięki wydłużonemu dniu mogli pokonać Amorytów; 15) Na zachód od Jordanu dziewięć pokoleń (Judy, Efraima, Beniamina, Symeona, Zabulona, Issachara, Asera, Neftalego, Dana) i pół pokolenia Menassesa; na wschód od Jordanu, druga połowa pokolenia Menassesa oraz pokolenie Rubena i Gada; 16) Nie nadano mu żadnego działu w Ziemi Obiecanej, ale tylko niektóre miasta do zamieszkania i przyległe pastwiska dla bydła i stad; działem i dziedzictwem tego pokolenia miał być sam Pan, który oddał Lewitom wszystkie dziesięciny i składane przez Izraelitów w zamian za służbę, jaką mieli pełnić w Namiocie Spotkania (por. Lb 18, 20-24); 17) Kapłan Eleazar, Jozue i książęta rodów izraelskich; w Szilo, wobec Pana, przy wejściu do Namiotu Spotkania; 18) Było to miasto, do którego mógł uciec zabójca, który zabił człowieka przez nieuwagę, nierozmyślnie. Wyznaczone miasta ucieczki: Kadesz, Sychem, Hebron, Beser, Ramot i Golan; 19) Zbudowali nad brzegiem Jordanu ołtarz; 20) Na wezwanie Jozuego: „Usuńcie bogów obcych spośród was i zwróćcie serca wasze ku Panu, Bogu Izraela”, lud odpowiedział Jozuemu: „Panu Bogu naszemu, chcemy służyć i głosu Jego chcemy słuchać” (Joz 24, 23n).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

By pobyć ze sobą

2021-07-26 22:25

Norbert Polak

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

    W kościele św. Mikołaja w Krakowie 25 lipca po Mszy św. odbył się festyn parafialny ku czci drugiej patronki parafii - św. Anny.

    W homilii ksiądz Dominik Sujecki wyjaśnił, czemu Eucharystia jest centralnym punktem każdego wydarzenia: - Chcemy więc dzisiaj, kiedy będziemy przystępować do Komunii Świętej, prawdziwie otworzyć nasze serca, aby nasycić się tym chlebem w pełni, aby z wiarą przyjąć to, co Jezus dla nas przynosi. Bardzo często skupiamy się tylko na tym chlebie codziennym, który wdrażamy przez naszą pracę, przez zarobek. Każdy z nas, kto chce jeść, musi pracować. To jest podstawa naszego życia, ale tego fizycznego. Ale jest coś więcej — życie duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję