Reklama

Włocławek

Zło dobrem zwyciężać

Niedziela włocławska 45/2003

Chrześcijańskie życie wymaga odwagi, pokory i poczucia solidarności międzyludzkiej. Człowiek głębokiej wiary i nadziei nie lęka się oskarżeń, donosów i potępień, gdyż wie, że nie jest osamotniony, bowiem poprzedziło go na owej drodze wielu chrześcijan w minionych wiekach. Dlatego w imię sprawiedliwości, pokoju, dobra i miłości jest gotowy ofiarować wszystko - nawet swoje życie.
Refleksja nad triumfem dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem, wierności nad zdradą towarzyszyła konferencji naukowej dotyczącej represji wobec Kościoła katolickiego na Kujawach i Pomorzu w latach 1945-89, zorganizowanej 18 października br. pod patronatem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa oraz biskupa włocławskiego dr. Wiesława Meringa w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Całodzienne sympozjum otworzyli prof. L. Kieres, bp W. Mering oraz prezydent Włocławka W. Skrzypek. Prezes IPN w swym wystąpieniu wskazał na stanowisko partii oraz działania aparatu bezpieczeństwa wobec Kościoła w Polsce. Rozmaite szykanowania księży (inwigilacja, zastraszanie, kary pozbawienia wolności, a nawet zabójstwa) miały na celu zdobycie agentury w strukturach kościelnych. Ksiądz Biskup z kolei zwrócił uwagę, że pamięć o wydarzeniach, faktach minionego okresu historii Polski jest jeszcze świeża, gdyż działy się one na naszych oczach, ale zarazem pamięć ta jest ulotna, fragmentaryczna, a często też zafałszowana. Podkreślił, że człowiek jest przekaźnikiem pamięci. Kto traci pamięć - przestaje być sobą, dlatego celem tego sympozjum jest ocalanie owej pamięci - stwierdził Biskup Włocławski. O roli zaplanowanej i wyrafinowanej walki z Kościołem i zwycięstwie dobra nad złem mówił prezydent Skrzypek. Zauważył, że Włocławek w pełni zasługuje na zorganizowanie konferencji w tej skali właśnie w tym mieście z racji męczeństwa bł. bp. Michała Kozala oraz ks. Jerzego Popiełuszki.
Dalszą część sympozjum stanowiły wykłady przedstawione przez pracowników IPN, środowisk uniwersyteckich oraz przedstawicieli Kościoła. Głos zabrali: dr J. Żaryn (IPN Warszawa), prof. M. Piotrowski (KUL), prof. M. Pawlak (Akademia Bydgoska), dr T. Chinciński (IPN Bydgoszcz), dr A. Paczoska (IPN Bydgoszcz), ks. G. Miloch (UMK), K. Grzesiak (Włocławek), ks. prof. M. Grzybowski (Akademia Bydgoska), s. dr L. Jędrzejczak (Włocławek), ks. dr W. Frątczak (UMK, Włocławek), dr W. Polak (UMK), ks. dr A. Poniński (Włocławek) i prok. A. Witkowski (IPN Lublin).
Konferencja naukowa zakończyła się przy Krzyżu na tamie we Włocławku spotkaniem modlitewnym, któremu przewodniczył ks. prał. Zbigniew Szygenda. W krótkiej homilii Biskup Włocławski mówił o śmierci potrafiącej objawić zwycięstwo i życie. Wskazując na postać ks. Popiełuszki, podkreślał jego umiłowanie Ojczyzny oraz pragnienie wolności. Na koniec dodał, iż „śmierć to nie ostatnie słowo naszej historii, historii człowieka”.
Wieczorna koncelebrowana Msza św. sprawowana była w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Bronisława Dembowskiego w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Biskup Senior w kazaniu zwrócił uwagę m. in. na solidarność, która ma być jednością serc, umysłów i rąk, zakorzenioną w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze, to nadzieja milionów Polaków, nadzieja tym silniejsza, bo zjednoczona ze Źródłem pełnej nadziei.
Świadectwo wiary gotowe do ofiary z życia nie jest mrzonką, ale pełnym miłości oddaniem Bogu tego, co najcenniejsze, w imię ideałów oraz prawdy. Ks. Jerzy Popiełuszko potrafił zło dobrem zwyciężać, tym samym sprzeciwiając się zniewoleniu i zakłamaniu. Niech jego postawa będzie wzorem dla chrześcijan i współczesnego świata, który wcale nie mniej niż dawniej pełen jest oszczerstw i kłamstwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia szansa zapisów na 41. PPW

2021-07-28 11:18

Paweł Siciński

Trwają zapisy na 41. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. W D.A. Wawrzyny przy ulicy Bujwida będzie możliwość zgłoszenia się do udziału w tegorocznej pielgrzymce. 

Na stronie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej czytamy "W najbliższą niedzielę i poniedziałek będzie możliwość osobistego zapisania się w Biurze Pielgrzymkowym mieszczącym się w Duszpasterstwie Akademickim Wawrzyny przy ul. Bujwida 51. Przed wyborem zachęcamy do zapoznania się z opisem grupy http://pielgrzymka.pl/index.php/grupy-pielgrzymkowe/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję