Reklama

Polska

Bp Muskus 100 dni przed ŚDM: jedno z najważnieszych wydarzeń w najnowszych dziejach narodu

„Niezwykle istotnym jest, byśmy uświadomili sobie szanse, jakie dzięki ŚDM otwierają się przed Kościołem w Polsce i przed całym społeczeństwem. Jeśli nie będziemy potrafili ich dostrzec i nazwać, nie wykorzystamy jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach narodu, które wiąże się z możliwością duchowej przemiany, odnowy i nadziei, w wymiarze religijnym, ale także społecznym i kulturowym” – mówi bp Damian Muskus OFM. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 przekonuje w wywiadzie dla KAI, że sto dni przed ŚDM to ostatni moment, by się nad tym zastanowić.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

bp Damian Muskus

Grzegorz Popadiak, Andrzej Bulicz,

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Damian Muskus OFM: Ostatnia prosta przed ŚDM to bardzo intensywny czas, kiedy podsumowujemy dotychczasowe działania, weryfikujemy ich efekty i łączymy je w kilka większych projektów. Każdy dzień oznacza postęp przygotowań i rozwiązywanie pojawiających się nowych wyzwań. Na szczęście znaków zapytania jest coraz mniej, bo przekształcają się one w konkretne owoce naszej pracy.

KAI: Mówiąc łagodnie, po stronie władz lokalnych panuje dość stonowany entuzjazm dotyczący ŚDM. Jakie doświadczenia poprzednich organizatorów ŚDM mogłyby zmienić nastawienie włodarzy Krakowa czy województwa małopolskiego? ŚDM to tylko gigantyczne koszty, ogromny wysiłek organizacyjny i potężne utrudnienia komunikacyjne dla miasta i jego mieszkańców?

- Gdybyśmy mieli w ten sposób patrzeć, to dzieło ŚDM nigdy nie miałoby szans rozwoju na taką skalę. Tymczasem przecież trwa ono od ponad trzydziestu lat i, mimo wielu przeszkód, jest rzeczywistością dynamiczną i bardzo wyrazistą, zjawiskiem, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mimo zlaicyzowania naszych czasów. Należałoby odwrócić kolejność i zapytać, jaka wartość tkwi w Światowych Dniach Młodzieży, że mimo kosztów, ogromnego wysiłku organizacyjnego i uciążliwości, kolejne miasta i państwa podejmują się przyjęcia setek tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Rozumiem, że duchowe aspekty praktycznie nie interesują władz lokalnych, bo i trudno je zmierzyć i nie da się ich wprost przeliczyć na wpływy do miejskiej czy wojewódzkiej kasy. Ale z pewnością są jakieś twarde dane, które dają obraz tego czym dla miasta-organizatora jest ŚDM?

- Z doświadczeń poprzedników wynika, że ŚDM oznacza promocję miasta wśród młodych na niebywałą skalę, szansę na rozwój turystyki religijnej, ale także konkretne korzyści materialne dla lokalnego biznesu hotelarskiego czy gastronomicznego i wpływy do budżetu miasta z tytułu podatków. Przygotowania do ŚDM wiążą się również z pewnym ożywieniem w różnych branżach, nie bez znaczenia jest przecież fakt, że dzięki temu wiele osób znajduje w tym czasie pracę, otwierają się możliwości inwestycyjne, szanse na poprawę infrastruktury miejskiej. To są fakty podawane przez organizatorów wcześniejszych edycji ŚDM.

- Możemy powiedzieć ile firm, instytucji, różnego rodzaju podmiotów na poszczególnych szczeblach włączyło się w organizację ŚDM? Jakie korzyści we współorganizowaniu tego wydarzenia widzą dla swoich instytucji?

- To bardzo długa lista, obejmująca ponad sto samorządów lokalnych, kilkadziesiąt firm i instytucji, kilka tysięcy wolontariuszy w strefach zakwaterowania pielgrzymów i wielu, często anonimowych darczyńców. O motywacje i spodziewane korzyści należałoby zapytać ich, sądzę jednak, że jest to raczej kwestia odpowiedzialności za dzieło, które powinno być wspólne i bliskie wszystkim, a nie efekt chłodnej kalkulacji w kategoriach: opłaca się czy nie? Przygotowania do tak złożonego wydarzenia jak Światowe Dni Młodych wiążą się bowiem z ogromnym wysiłkiem, który wprawdzie przełoży się na konkretne, choć nie zawsze namacalne owoce, dziś jednak nie sposób przewidzieć ich rozmiarów.

Reklama

- Aktualny przekaz dotyczący ŚDM skupił się na kwestiach logistycznych i dotyczących bezpieczeństwa. To z pewnością bardzo istotne, też dla duchowych przeżyć pielgrzymów, ale czy strona kościelna nie za cicho mówi "nie samym chlebem żyje człowiek"?

- Kościół o wartościach duchowych ŚDM mówi głośno i wyraźnie. Pytanie, kto słyszy lub chce słyszeć ten przekaz? Proszę zauważyć, rozmawiamy już dłuższą chwilę, a pan dopiero przy piątym pytaniu dotyka kwestii, która dla nas jako organizatorów ma fundamentalne znaczenie, czyli duchowego wymiaru Światowych Dni Młodzieży. Media głównego nurtu rzeczywiście są zainteresowane przede wszystkim organizacyjną i finansową stroną wydarzenia i choć w dużej mierze to one kreują opinię publiczną, to na szczęście, jakkolwiek by to nie zabrzmiało, prawdziwe życie nie toczy się w mediach, a obraz, który one tworzą, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Kościół ze swoim przekazem dociera do młodych ludzi bezpośrednio. Obserwując ich ogromne zaangażowanie w przygotowania do ŚDM, można wnioskować, że jest to droga skuteczna.

- ŚDM to największe przedsięwzięcie organizacyjne w historii naszego kraju. Czy ono niesie także wprost proporcjonalny potencjał duchowy?

- To bardzo ważne, żeby wymiar organizacyjny Światowych Dni Młodzieży nie przesłonił istoty tego wydarzenia. Łatwo bowiem skupić się na konkretnych zadaniach, włączyć się w publiczne debaty dotyczące tych czy innych aspektów organizacji ŚDM, gubiąc przez to odpowiedź na pytanie, jaki jest cel tych wszystkich, niemałych przecież, wysiłków. Niezwykle istotnym jest, byśmy uświadomili sobie szanse, jakie dzięki ŚDM otwierają się przed Kościołem w Polsce i przed całym społeczeństwem. Jeśli nie będziemy potrafili ich dostrzec i nazwać, nie wykorzystamy jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach narodu, które wiąże się z możliwością duchowej przemiany, odnowy i nadziei, w wymiarze religijnym, ale także społecznym i kulturowym. Myślę, że sto dni przed ŚDM to ostatni moment, by się nad tym zastanowić.

- Jak tę duchową energię wykorzystać w rodzimym duszpasterstwie, w całym Kościele w Polsce?

2016-04-16 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus dla KAI: mam nadzieję, że nowy metropolita odkryje w Krakowie nowe siły i perspektywy

Abp. Jędraszewskiemu życzę, by zaufał historii, tradycjom i pięknu tej ziemi, i miał odwagę budować jej przyszłość czerpiąc energię z tego dziedzictwa, o którym sam mówi, że jest wciąż żywe i inspirujące – powiedział w rozmowie z KAI tuż po ingresie nowego metropolity biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus OFM. Były koordynator ŚDM podkreślił, że opieka nad dziedzictwem spotkania młodych i pogłębianie „wyobraźni miłosierdzia” to ważne wyzwania, które przed stoją przed arcybiskupem krakowskim. Zapewnił także o mocnym zapleczu duchowym, jakim otaczają pasterza archidiecezji liczne w Kościele krakowskim zakony.

Bp Damian Muskus: Każdy nowy początek wiąże się z nadziejami i myśleniem o przyszłości, pamiętajmy jednak o tym, że nowy metropolita nie wchodzi w próżnię, ale staje się kolejnym ogniwem w dziejach Kościoła krakowskiego. Życzę mu, by zaufał historii, tradycjom i pięknu tej ziemi, i miał odwagę budować jej przyszłość czerpiąc energię z tego dziedzictwa, o którym sam mówi, że jest wciąż żywe i inspirujące. Zarazem jednak mam nadzieję, że jako osoba, która przychodzi do nas z zewnątrz, abp Jędraszewski spojrzy na naszą teraźniejszość i przyszłość świeżym wzrokiem, może nawet dzięki temu bardziej przenikliwym i twórczym. Ufam, że tym spojrzeniem Bożej wyobraźni zobaczy w Krakowie nowe siły i perspektywy, których my, na co dzień tu żyjący, być może już nie potrafimy zauważyć.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijanin za kierownicą – w niedzielę rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2024-07-19 16:33

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

kierowcy

Karol Porwich /Niedziela

W związku z rozpoczynającym się w niedzielę 25. Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa, Kościół przypomina, jak powinien zachowywać się chrześcijanin na drogach. - Kierowca musi być zawsze roztropny, odpowiednio przygotowany i trzeźwy - mówi KAI krajowy duszpasterz kierowców, ks. Marian Midura. - Pan Bóg nie wystawia nam mandatów za łamanie przepisów, ale narażając siebie i innych, łamiemy Boże przykazania: „nie zabijaj!”, a przede wszystkim przykazanie miłości bliźniego - dodaje dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki.

Tydzień św. Krzysztofa to także czas modlitw o mądrość dla wszystkich kierowców. - Każdy kierowca powinien mądrze i odpowiedzialnie korzystać z pojazdu, dbać o kulturę jazdy i starać się zrozumieć, po co są przepisy. Pan Bóg nie wystawia nam mandatów za łamanie przepisów, ale narażając siebie i innych, łamiemy Boże przykazania: „nie zabijaj!”, a przede wszystkim przykazanie miłości bliźniego - podkreśla KAI dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję