Reklama

Ustanowienie Kapituły Skierniewickiej

21 czerwca 2003 r. biskup łowicki Alojzy Orszulik dokonał konsekracji kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach na Widoku. Tego samego dnia podniósł tę świątynię do godności kolegiaty skierniewickiej i powołał do istnienia Skierniewicką Kapitułę Kolegiacką.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nominowani

Reklama

Nominacje dziewięciu kanoników Kapituły Skierniewickiej zostały przedstawione 18 października, podczas bierzmowania w kolegiacie skierniewickiej. Wówczas to kanclerze Kurii Diecezjalnej Łowickiej, ks. prał. Stanisław Plichta, odczytał dekret Biskupa Łowickiego, a w nim nazwiska nowo mianowanych kanoników. Godność kanonika nadaje biskup diecezjalny kapłanom odznaczającym się nauką i prawością życia, którzy chwalebnie wypełniają swoją posługę.
Wśród kanoników rzeczywistych znaleźli się: ks. dr Andrzej Luter - wykładowca WSD w Łowiczu, ks. dr Mirosław Nowosielski - wykładowca WSD w Łowiczu, ks. dr Witold Okrasa - proboszcz parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich i wykładowca WSD, ks. dr Jacek Skrobisz - rektor WSD w Łowiczu, ks. mgr lic. Sławomir Sobierajski - proboszcz parafii św. Bartłomieja w Domaniewicach i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Domaniewickiej, ks. dr Paweł Staniszewski - wykładowca WSD w Łowiczu i redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łowickiej.
Kanonikami honorowymi Kapituły Skierniewickiej zostali: ks. mgr Zbigniew Chmielewski - proboszcz parafii Świętej Trójcy w Lutkówce, ks. Piotr Dominiak - proboszcz parafii św. Jadwigi w Kutnie oraz ks. mgr Marek Wojciechowski - proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Łęgonicach.
Uroczysta instalacja kanoników Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej nastąpiła 2 listopada, podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Alojzego Orszulika w kolegiacie skierniewickiej. Przybyli na nią m.in.: prepozyt Katedralnej Kapituły Łowickiej - ks. prał. Mieczysław Iwanicki, prepozyt Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej - ks. prał. Franciszek Śliwonik, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz rodziny i goście zaproszeni przez księży kanoników.

Kapituła

Jak mówi Kodeks Prawa Kanonicznego, kapituła to kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym lub kolegiackim. Zwyczajowo zadaniem kapituły była troska o poprawne i zgodne z przepisami liturgicznymi sprawowanie liturgii. Dawniej księża kanonicy zobowiązani byli do odmawiania lub śpiewania w stallach Liturgii Godzin i do uczestnictwa w procesjach liturgicznych. Statuty zobowiązywały też kapituły do używania jednolitego stroju chórowego, do regularnego sprawowania Mszy konwentualnej, do troszczenia się o jakość paramentów liturgicznych i wreszcie do zadbania o materialne podstawy kultu Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Instalacja

Bp Alojzy Orszulik po przybyciu do świątyni skierniewickiej został w drzwiach kolegiaty powitany przez proboszcza miejsca, ks. prał. Krzysztofa Malczyka oraz członków nowej kapituły, z księdzem Prepozytem na czele. Gdy orszak procesyjny wszedł do świątyni, wierni powstali z miejsc, zaś gdy Ksiądz Biskup i kanonicy uklękli przed Najświętszym Sakramentem - wszyscy razem oddali cześć Chrystusowi ukrytemu w Przenajświętszej Hostii.
Następnie sekretarz Biskupa Łowickiego, ks. dr Jerzy Swędrowski, odczytał dekret z nominacją na kanonika dla ks. dr. Jerzego Krykowskiego - profesora Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Był to kanonik dotąd „zachowywany w sercu” przez Księdza Biskupa. Obecny w kolegiacie ks. dr Krykowski dołączył do grona nominatów, stojących u stóp prezbiterium.
Obrzęd instalacji księży kanoników odbył się jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. Ta część obrzędów sprawowana była w jezyku łacińskim. Pierwszym, który został uroczyście instalowany, był ks. dr Mirosław Nowosielski - jako prepozyt. W imieniu wszystkich nowych księży kanoników złożył on najpierw przysięgę oraz wyznanie wiary. Składana w imieniu nowych kanoników i po łacinie przysięga nawiązywała do przyrzeczenia składanego przez prezbiterów przed święceniami kapłańskimi. Zobowiązuje ona kanoników do czci i posłuszeństwa swemu biskupowi ordynariuszowi oraz do rzetelnego zachowania statutów kapituły. Wyznanie wiary zaś przypomina obowiązek każdego wiernego do dawania świadectwa wierze, obowiązek obrony dobrego imienia Kościoła, zgłębiania prawd wiary i życia według jej zasad.
Zewnętrznym znakiem objęcia przez kanonika funkcji było przyjęcie z rąk Księdza Biskupa znaków godności. W przypadku Kapituły Skierniewickiej znakami tymi są dystynktorium i biret. Elementem obrzędów instalacji było także zajęcie przez kanonika swojego miejsca w stallach. W przypadku instalacji pierwszego Prepozyta, to sam Biskup Łowicki poprowadził go na jego miejsce, zaś w przypadku innych kanoników - Prepozyt nowej kapituły wskazywał im zajmowane przez nich miejsca.
Po zakończeniu instalacji wszystkich księży kanoników ks. prepozyt Nowosielski wypowiedział w imieniu własnym oraz nowych kanoników słowa podziękowania dla bp. Alojzego Orszulika. Dziękował mu za troskę o ewangelizację w Kościele łowickim, o adorację Najświętszego Sakramentu i o Skierniewice wreszcie. „Bardzo się cieszymy - mówił ks. Nowosielski - że będzie się rozszerzał kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, przez które Pan obdarza nas swoją łaską. Niech ten kościół promieniuje na całe Skierniewice. Cieszymy się również, że będą kontynuowane te piękne tradycje, kiedy Skierniewice były miastem prymasów. Obiecuję ci, Księże Biskupie, modlitwę naszej trzeciej w diecezji kapituły, aby Bóg wspierał cię potrzebnymi łaskami”.
Po instalacji i podziękowaniu księdza Prepozyta, zaśpiewane zostało uroczyste Magnificat.

Eucharystia

W ustanowieniu kapituły w sposób szczególnie wyraźny staje przed ludem Bożym znak kapłaństwa hierarchicznego, dlatego podczas Eucharystii sprawowanej przez Biskupa Łowickiego 2 listopada w skierniewickiej kolegiacie, przywołana została pamięć wszystkich zmarłych biskupów i kapłanów, którzy towarzyszyli nam na drogach naszej wiary, a teraz odeszli po nagrodę do Pana. Ksiądz Biskup zachęcił do pamiętania w sposób szczególny o zmarłych kapłanach z grona prezbiterium naszej młodej diecezji.
W homilii bp Orszulik powiedział m.in.: „Wierzę, że cała wspólnota parafialna oraz inni mieszkańcy Skierniewic włączą się we wspólną modlitwę przed Jezusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. Przewodzić im będą kanonicy nowej Kapituły Skierniewickiej, których dzisiaj wprowadziłem w urząd. Niechaj okazą się gorliwymi czcicielami Serca Jezusowego i krzewicielami adoracji Najświętszego Sakramentu. Niech w ten sposób przyczyniają się do uświęcenia wszystkich mieszkańców Skierniewic, onegdaj miasta Prymasów”.
Po Mszy św. podziękowania Księdzu Biskupowi złożył ks. Krzysztof Malczyk.
Po Mszy św. - jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca - odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z modlitwą o powołania. Po Eucharystii nowi księża kanonicy przyjmowali gratulacje i ustawili się do wspólnej fotografii. Wszyscy obecni na uroczystości instalacji kanoników Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej mieli świadomość uczestniczenia w wydarzeniu wielkiej wagi historycznej - dla Skierniewic i dla całej diecezji łowickiej. Niedziela Łowicka przyłącza się do gratulacji.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje ukrzyżowanego Jezusa

2025-05-03 23:25

[ TEMATY ]

profanacja

Autorstwa Silar - Praca własna/commons.wikimedia.org

Michał Szpak

Michał Szpak

Michał Szpak posunął się za daleko. Jego zdjęcie przypominające ukrzyżowanego Jezusa to nie „artyzm”, a profanacja!

Szpak na zdjęciu pozuje z nagim torsem i rozłożonymi rękami w sposób wyraźnie przywodzący na myśl wizerunek ukrzyżowanego Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję