Reklama

Zakończenie roku jubileuszowego u Ojców Bernardynów

Niedziela łódzka 48/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu św. Jana Kapistrana, czyli 23 października, w kościele św. Elżbiety Węgierskiej i bł. o. Anastazego Pankiewicza w Łodzi, miało miejsce zakończenie obchodów 550-lecia obecności Bernardynów w Polsce i 70-lecie istnienia Zakonu w Łodzi.
Otwarcia roku jubileuszowego dokonał abp Władysław Ziółek, który z tej okazji 12 czerwca br. odprawił uroczystą Mszę św. Bp Adam Lepa, podczas tych paru rocznicowych miesięcy uczestniczył w sympozjach zorganizowanych przez wspólnotę zakonną. Natomiast nabożeństwo na zakończenie uroczystości jubileuszowych odprawił w czwartkowy wieczór bp Ireneusz Pękalski.
Mimo niesprzyjającej aury do kościoła Bernardynów przy ul. Spornej w Łodzi przybyło wielu wiernych. Wszyscy z radością i życzliwością powitali bp. Pękalskiego, który w homilii mówił o Ojcach Bernardynach od 550 lat głoszących Boga na ziemi polskiej, a od 70 działają również w Łodzi. - Jan Kapistran, wiedziony duchem św. Franciszka, przybył przed laty do naszej ojczyzny, by ewangelizować naród polski - przypomniał Ksiądz Biskup. - Zaczął swoją wędrówkę od Krakowa, a potem jego wychowankowie rozeszli się po całym kraju. Ten Włoch z pochodzenia starał się przybliżyć Polaków do Chrystusa. Po jego odejściu, dzieło, które stworzył, kontynuowali jego duchowni synowie, czyli Ojcowie Bernardyni. Zawsze zachęcali oni do wiary na wzór Maryjny.
Bp Ireneusz Pękalski w Słowie Bożym postawił Bernardynów za przykład tych, którzy w sposób szczególny rozwijają i pogłębiają swoją duchowość i wiarę w Boga.
- To jest możliwe, jeśli będziemy sobie uświadamiać, jak zostaliśmy odkupieni - przekonywał Ksiądz Biskup. A dokonało się to poprzez mękę Jezusa Chrystusa. Gdybyśmy częściej się nad tym zastanawiali, to Bogu mówilibyśmy - „tak”, a grzechowi - „nie”.
Na zakończenie Ksiądz Biskup nawiązał do obchodzonego niedawno jubileuszu chrześcijaństwa, podczas którego Jan Paweł II wezwał wszystkich do spoglądania zarówno w przeszłość jak i w przyszłość. - Dzięki temu zdamy sobie sprawę, że Kościół ma bardzo mocne fundamenty i mimo wielu trudności, zawsze spełniał i będzie nadal realizował swoją misję w świecie. - stwierdził Ksiądz Biskup.
Eucharystia zakończyła się podziękowaniami, skierowanymi do Ojców Bernardynów, za 70 lat apostolskiej pracy w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy przyjąłeś już do siebie Boże Słowo?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Dario Acosta/Deutsche Grammophon

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 4-15

Sobota, 20 września. Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

nowenna

św. Michał Archanioł

Agata Kowalska

Nowennę do św. Michała Archanioła rozpoczyna się 20 września i odmawia przez kolejne 9 dni aż do święta świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (29 września).

Nowennę odmawia się w następujący sposób:
CZYTAJ DALEJ

Prof. Monika Przybysz: Kościół w social mediach to znak czasu

2025-09-20 16:03

[ TEMATY ]

media

Karol Porwich

prof. Monika Przybysz

prof. Monika Przybysz

- Kościół jest tam, gdzie są ludzie, i tak powinno być także w mediach społecznościowych - podkreśla prof. Monika Przybysz z UKSW. W rozmowie z KAI medioznawca wyjaśnia, jak Kościół coraz lepiej wykorzystuje nowe media, m.in. dzięki księżom i influencerom obecnym na Instagramie, TikToku i YouTubie. Okazją do rozmowy jest obchodzony w Kościele w Polsce w najbliższą niedzielę Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Anna Rasińska (KAI): Jak powinna wyglądać profesjonalna komunikacja Kościoła w mediach? Co w tej kwestii jest najważniejsze?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję