Reklama

Częstochowa

Akcja Katolicka dzieciom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej wraz z POAK przy parafii Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Słowackiego w Częstochowie od kilku już lat organizuje letni i zimowy wypoczynek dla dzieci z diecezji częstochowskiej. Wszystko zaczęło się z inicjatywy proboszcza ks. Kazimierza Zalewskiego, który wskazał szkołę pięknie położoną w Beskidzie Sądeckim, w Kiczni. Początek był skromny. Na pierwsze zimowisko pojechało 30 dzieci z niezamożnych rodzin, w bieżącym roku w zimowisku i koloniach letnich weźmie udział 880 dzieci. (Kicznia - styczeń, luty; Gdańsk Stogi - lipiec; Toporów - lipiec; Dowspuda - lipiec; Kicznia - sierpień). 1/3 dzieci korzysta z kolonii nieodpłatnie lub za sumę symboliczną 50-100 zł. Fundusze na kolonie zdobywane są przez organizowanie festynów, dotacje z Urzędu Miejskiego i okolicznych gmin.

Pierwszy turnus kolonii letnich w Gdańsku Stogach organizowanych przez AK Archidiecezji Częstochowskiej i POAK przy parafii NMP Zwycięskiej rozpoczął się 24 czerwca. Po szczęśliwie przebytej podróży autokarem 123 dzieci zamieszkało w dużej, nowocześnie wyposażonej szkole - oddalonej o 20 min drogi od morza. Dzieci mieszkają w 8-9 osobowych salach. Nad właściwym wypoczynkiem i organizacją zajęć czuwa 10 wykwalifikowanych wychowawców, którzy wspólnie z dziećmi tworzą znakomity klimat radości w zabawie i wypoczynku. Cztery obfite posiłki dziennie są smaczne i wysoko kaloryczne, pozwalają dzieciom na regenerację sił, a rześkie powietrze morskie wpływa na zaostrzenie apetytów. Mimo niesprzyjającej pogody - chłodu i deszczu - ciepło ubrane dzieci uczestniczą w spacerach nad morzem i licznych wycieczkach. Zwiedzili już Starówkę Gdańską z katedrą Najświętszej Maryi Panny, Westerplatte, katedrę i park w Oliwie, z wieży widokowej podziwiały panoramę Gdańska, a w najbliższym czasie pojadą do Gdyni i na wycieczkę po Morzu Bałtyckim.

Nad zdrowiem dzieci czuwa lekarz pediatra, a nad właściwą postawą duchową ks. Artur, którego słowo Boże trafia do każdego serca. Szkoda tylko, że nie dopisuje pogoda i nie można korzystać z plaży i kąpieli morskich, ale mamy nadzieję, że aura ulegnie poprawie i dzieci wrócą do domu opalone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

2026-03-04 09:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Wracam, by razem z wiernymi archidiecezji łódzkiej iść ku świętości

2026-03-19 09:20

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

Vatican Media

Św. Józef jest patronem archidiecezji łódzkiej, więc niech nas nie zaniedbuje i niech nas uczy pełnienia woli, która nie jest naszą wolą. W modlitwie „Ojcze nasz” modlimy się tak: „Bądź wola Twoja”. To znaczy nie moja. To bardzo trudne, ale w ten sposób zostaje się świętym. Wam i sobie życzę tej świętości - wskazał kard. Konrad Krajewski przewodniczący Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej w uroczystość św. Józefa.

Jak relacjonuje Vatican News, były jałmużnik papieski na zakończenie Mszy św. przypomniał, że „od 21 lat w każdy czwartek sprawujemy Eucharystię przy grobie Jana Pawła II”. Ta tradycja rozpoczęła się krótko po śmierci Papieża Polaka. „Czas więc na podziękowania szczególnie pracownikom Watykanu, którzy nam są bardzo życzliwi i przygotowują od lat możliwość naszego modlenia się przy grobie” - mówił kard. Krajewski.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nuncjusz o postrzeganiu wojny przez Stolicę Apostolską

2026-03-19 17:55

[ TEMATY ]

nuncjusz

Ukraina

wojna

Stolica Apostolska

abp Visvaldas Kulbokas

wikipedia.org

abp Visvaldas Kulbokas

abp Visvaldas Kulbokas

O stanowisku Stolicy Apostolskiej wobec wojny w Ukrainie, papieskim nauczaniu na temat wojny, a także swoich osobistych doświadczeniach, które wywarły na nim największe wrażenie powiedział w wywiadzie dla agencji Ukrinform nuncjusz apostolski w Kijowie, arcybiskup Visvaldas Kulbokas.

Christia Rawliuk (Ukrinform): Jak Stolica Apostolska ocenia dziś pełnoskalową inwazję Rosji na Ukrainę z moralnego punktu widzenia?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję