Reklama

Tarło

Szkoła im. Marii Konopnickiej

28 października w Tarle odbyły się uroczystości, podczas których miejscowa Szkoła Podstawowa otrzymała imię Marii Konopnickiej. W kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła Mszę św. w intencji uczniów, ich rodziców i nauczycieli odprawił i homilię wygłosił abp Józef Życiński. Przybyłych do świątyni powitał proboszcz, ks. Zygmunt Muzyka. Obecne były poczty sztandarowe szkół, których Maria Konopnicka jest patronką: z Woli Sernickiej i Chełma. Do szkoły w Tarle uczęszcza 104 uczniów, a kadra nauczycielska liczy 12 osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita w homilii zastanawiał się, czego młodzież może uczyć się od Marii Konopnickiej, która miała serce wrażliwe, pisała o nędzy, o tym jak kochać Ojczyznę i przyrodę. Uczniowie winni więc uczyć się od niej wszelkiego dobra. Nawiązując do 25. rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego, Ksiądz Arcybiskup mówił, że mamy uczyć się pokory w czasach, gdy wielu doskwiera bieda. „Okazujcie kulturę w domu i szkole, uczcie się języków, w kościele kształtujcie swe serce i snujcie plany kim będziecie w przyszłości” - mówił abp Życiński. Po homilii Metropolita poświęcił sztandar Szkoły Podstawowej. Na zakończenie Mszy św. wszyscy zaśpiewali Rotę - pieśń, której autorką słów była Maria Konopnicka.
W szkole abp Życiński poświęcił tablicę z napisem: „Szkoła Podstawowa w Tarle im. Marii Konopnickiej - 28 października 2003”. Dokonał też poświęcenia sali komputerowej z 10 stanowiskami.
W sali gimnastycznej zebranych witała dyrektor Danuta Musińska, okolicznościowe przemówienia wygłosili: Grzegorz Iwanek - przewodniczący Rady Gminy Niedźwiada i wójt Marek Jankowski. Na ścianie widniał niezwykle wymowny napis Poetki-Patronki: „Szanuj, drogie dziecię moje w małym ziarnku - przyszłe plony. W każdej myśli - zaród czynu, życie - w chwilce co ucieka, a sam w sobie - szanuj synu, przyszłego człowieka”. Dzieci przygotowały inscenizację fragmentów baśni O krasnoludkach i sierotce Marysi, a poszczególne odsłony spektaklu były nagradzane gromkimi brawami.
Szkoła ludowa w Tarle działała już w roku 1905. Mieściła się w dawnej karczmie, przekazanej na cele szkolne przez ówczesną właścicielkę majątku Grabowską. Pierwszym nauczycielem był pan Kosik. W latach 1916/17 szkoła rozpoczęła działalność pod zaborem austriackim. Trzy oddziały uczyły się w jednej izbie. W latach 1925-26 funkcjonowała 3-klasowa szkoła z czterema oddziałami. Po II wojnie szkołę urządzono w budynku dworskim; było w nim pięć pomieszczeń. Obecny budynek szkolny oddano do użytku w 1962 r. Oprócz ośmioklasowej szkoły podstawowej w tym budynku w latach 1963-70 mieściła się Szkoła Przysposobienia Rolniczego, a w latach 1975-85 była tu siedziba Szkoły Gminnej w Niedźwiadzie. Obecnie oprócz szkoły w budynku znajduje się filia Gminnej Biblioteki Publicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan wzywa do drogi Chrystusowej

2024-05-18 15:15

[ TEMATY ]

diakonat

Zielona Góra

święcenia diakonatu

Bp Adrian Put

Katarzyna Krawcewicz

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

18 maja w konkatedrze zielonogórskiej bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom.

Diakon Jakub Błażyński pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, a diakon Jakub Cieplak – z parafii św. Henryka w Sulęcinie.

CZYTAJ DALEJ

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

[ TEMATY ]

O. Stanisław Papczyński

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Święty o. Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu k. Starego Sącza. Po ukończeniu szkoły podstawowej, kontynuował naukę u jezuitów i pijarów. W roku 1654 wstąpił do zakonu pijarów, gdzie dwa lata później złożył śluby zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Bezpłatne badania USG dzieci!

2024-05-18 23:15

archiwum organizatorów

    Program „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. Bezpłatne badania USG dzieci w Krakowie

    Fundacja Ronalda McDonalda i franczyzobiorcy McDonald’s zapraszają na profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, które odbędą się w dniach 24-25 maja br. Przez dwa dni lekarze radiolodzy na pokładzie Ambulansu – unikalnej, mobilnej stacji medycznej składającej się z poczekalni, recepcji i dwóch gabinetów lekarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny, przebadają 140 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję