Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Pielgrzymka Narodowa do Rzymu. Wiemy dobrze, że w dniach 4-11 lipca br. odbyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków do Rzymu z okazji Roku Świętego. Mimo że w sierpniu odbędzie się w Rzymie XV Światowy Dzień Młodzieży, młodych nie zabrakło również w Pielgrzymce Narodowej. Na uwagę zasługują słowa Jana Pawła II skierowane do pielgrzymów w homilii podczas Mszy św. 6 lipca br. Wzywając wszystkich wiernych do głoszenia Ewangelii, Jan Paweł II wspomniał także o młodych. " Niech młodzi niosą Ewangelię swoim rówieśnikom, którzy często gubią się w życiu" - powiedział Ojciec Święty.

KZA "Emaus" w Częstochowie i Sarajewie. Okazuje się, że studenci katolicy z Częstochowy i Sarajewa wpadli na ten sam pomysł, aby założyć stowarzyszenie katolickie o tej samej nazwie i mniej więcej tych samych założeniach. Katolicki Związek Akademicki "Emaus" działa bowiem zarówno w Częstochowie, jak i w Sarajewie. Ostatnio studenci obu tych miast nawiązali pierwsze przyjacielskie kontakty. Dzięki poczcie elektronicznej udało im się wymienić pierwsze informacje o sobie i nawiązać konkretną współpracę. We wrześniu studenci z Sarajewa będą gośćmi studentów z Częstochowy podczas obozu adaptacyjnego w Zakopanem.

Jubileusz Świata Akademickiego. Od 3 do 10 września kolejną grupą przeżywającą swój jubileusz będą nauczyciele akademiccy, studenci zaangażowani w duszpasterstwa akademickie oraz duszpasterze akademiccy. Profesorowie wezmą udział w kilku kongresach, które odbywać się będą w dniach 3-8 września w różnych ośrodkach uniwersyteckich Włoch. Sobota 9 września i niedziela 10 września będą podsumowaniem spotkań w samym Rzymie.

Egzaminy na studia. Prawie we wszystkich uczelniach wyższych zakończyły się już egzaminy wstępne. Na wielu kierunkach wystarczał tylko konkurs świadectw i rozmowa kwalifikacyjna. Ciągle największym zainteresowaniem cieszą się kierunki ekonomiczne i prawnicze. W Polsce od nowego roku akademickiego rozpocznie studia wyższe prawie trzykrotnie więcej studentów niż w roku ubiegłym.

Kwatera dla studentów. Duszpasterstwo Akademickie "Emaus" od początku września rozpocznie kolejny już raz akcję o nazwie "Kwatera dla studenta". Ośrodek pragnie pomóc studentom przybywającym na studia do Częstochowy w znalezieniu kwater. Warto dodać, że mimo szybkiego tempa wzrostu liczby studentów w naszym mieście, prawie w ogóle nie wzrasta ilość miejsc w domach studenckich. W ubiegłym roku, aby otrzymać akademik, trzeba było mieszkać przynajmniej 100 km od Częstochowy. W ramach akcji "Kwatera dla studenta" propozycje wynajmu kwater będzie można zgłaszać telefonicznie pod numerami telefonów: (0-34) 322-61-45; 0-606 20-30-44 lub pocztą elektroniczną (e-mail: akademicki@czestochowa.opoka.org.pl) od 30 sierpnia 2000 r.

Przygotowania do 10. rocznicy reaktywowania KSM w Polsce. W październiku minie 10 lat od decyzji reaktywowania w Polsce Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z tej okazji KSM przygotowuje się do obchodu swojego jubileuszu, który będzie miał miejsce 7 października na Jasnej Górze. Obok części liturgicznej w programie obchodów jubileuszu przewidziano również kilka koncertów muzycznych. Między innymi wystąpi zespół " Arka Noego".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Papieżem Franciszkiem

2020-05-29 18:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

różaniec

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej w grocie lurdzkiej na terenie Ogrodów Watykańskich. W ten sposób Papież chce zakończyć maryjny miesiąc maj, w którym gorąco zachęcał do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach. Razem z Ojcem Świętym będzie można modlić się za pośrednictwem mediów Stolicy Apostolskiej.

Transmisja rozpocznie się 30 maja br. o godz. 17.30 na kanale YouTube i Facebooku Vatican News. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14). Do modlitwy z Papieżem dołączą maryjne sanktuaria z całego świata w tym Jasna Góra.

Na początku maja Papież skierował do wiernych na całym świecie specjalny list, w którym zachęcał, aby w maju powrócić do modlitwy różańcowej i prosić, by Pan oddalił od nas pandemię koronawirusa. „Kontemplacja oblicza Chrystusa sercem Maryi, naszej Matki, sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zjednoczeni jako rodzina duchowa i pomoże nam przezwyciężyć tę próbę” – napisał wówczas do wiernych całego świata Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kapłani archidiecezji warszawskiej

Dwudziestu nowych kapłanów wyświecił w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Ze względu na pandemię tegoroczne święcenia odbyły się nie w archikatedrze, ale w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, która jest największym kościołem stolicy.

W słowie na koniec uroczystości kard. Nycz podkreślił, że kapłan jest tym, który nie przychodzi, aby dowodzić i panować, ale by służyć, jest z ludzi i dla ludzi. – Czas, który przeżywamy pokazał nam wszystkim, w których punktach jesteśmy mocni i potrafimy się sprawdzić na froncie miłości, ale też pokazał nam, gdzie jesteśmy słabsi. Pokazał nam, że jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni, jak powinniśmy się wzajemnie szanować i współpracować ze sobą – powiedział metropolita warszawski.

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że dwudziestu nowych kapłanów to liczba duża, za którą powinniśmy Bogu dziękować. – Pamiętajcie, módlcie się nie tylko za Lud Boży, ale za cały świat. Jesteście potrzebni do ewangelizowania wszystkich ludzi, bez dzielenia – zwrócił się do neoprezbiterów kardynał. Podziękował także rodzicom i wszystkim księżom, którzy stanęli na drodze nowo wyświęconych kapłanów.

Po zakończeniu Mszy św. metropolita warszawski wręczył im dekrety z posłaniem na pierwsze parafie. – Pierwsza parafia jest istotnym dopełnieniem sześciu lat seminarium. Przychodzicie tam pełni zapału i energii, ale potrzebujecie mądrego prowadzenia. Jesteście posłani tak, jak Jezus posyłał Apostołów – mówił kard. Nycz. Neoprezbiterzy odebrali także z rąk ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego, na którym studiowali, dyplomy magisterskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję