Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Oprac. A.P.
Edycja częstochowska 30/2000

Pielgrzymka Narodowa do Rzymu. Wiemy dobrze, że w dniach 4-11 lipca br. odbyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków do Rzymu z okazji Roku Świętego. Mimo że w sierpniu odbędzie się w Rzymie XV Światowy Dzień Młodzieży, młodych nie zabrakło również w Pielgrzymce Narodowej. Na uwagę zasługują słowa Jana Pawła II skierowane do pielgrzymów w homilii podczas Mszy św. 6 lipca br. Wzywając wszystkich wiernych do głoszenia Ewangelii, Jan Paweł II wspomniał także o młodych. " Niech młodzi niosą Ewangelię swoim rówieśnikom, którzy często gubią się w życiu" - powiedział Ojciec Święty.

KZA "Emaus" w Częstochowie i Sarajewie. Okazuje się, że studenci katolicy z Częstochowy i Sarajewa wpadli na ten sam pomysł, aby założyć stowarzyszenie katolickie o tej samej nazwie i mniej więcej tych samych założeniach. Katolicki Związek Akademicki "Emaus" działa bowiem zarówno w Częstochowie, jak i w Sarajewie. Ostatnio studenci obu tych miast nawiązali pierwsze przyjacielskie kontakty. Dzięki poczcie elektronicznej udało im się wymienić pierwsze informacje o sobie i nawiązać konkretną współpracę. We wrześniu studenci z Sarajewa będą gośćmi studentów z Częstochowy podczas obozu adaptacyjnego w Zakopanem.

Jubileusz Świata Akademickiego. Od 3 do 10 września kolejną grupą przeżywającą swój jubileusz będą nauczyciele akademiccy, studenci zaangażowani w duszpasterstwa akademickie oraz duszpasterze akademiccy. Profesorowie wezmą udział w kilku kongresach, które odbywać się będą w dniach 3-8 września w różnych ośrodkach uniwersyteckich Włoch. Sobota 9 września i niedziela 10 września będą podsumowaniem spotkań w samym Rzymie.

Egzaminy na studia. Prawie we wszystkich uczelniach wyższych zakończyły się już egzaminy wstępne. Na wielu kierunkach wystarczał tylko konkurs świadectw i rozmowa kwalifikacyjna. Ciągle największym zainteresowaniem cieszą się kierunki ekonomiczne i prawnicze. W Polsce od nowego roku akademickiego rozpocznie studia wyższe prawie trzykrotnie więcej studentów niż w roku ubiegłym.

Kwatera dla studentów. Duszpasterstwo Akademickie "Emaus" od początku września rozpocznie kolejny już raz akcję o nazwie "Kwatera dla studenta". Ośrodek pragnie pomóc studentom przybywającym na studia do Częstochowy w znalezieniu kwater. Warto dodać, że mimo szybkiego tempa wzrostu liczby studentów w naszym mieście, prawie w ogóle nie wzrasta ilość miejsc w domach studenckich. W ubiegłym roku, aby otrzymać akademik, trzeba było mieszkać przynajmniej 100 km od Częstochowy. W ramach akcji "Kwatera dla studenta" propozycje wynajmu kwater będzie można zgłaszać telefonicznie pod numerami telefonów: (0-34) 322-61-45; 0-606 20-30-44 lub pocztą elektroniczną (e-mail: akademicki@czestochowa.opoka.org.pl) od 30 sierpnia 2000 r.

Przygotowania do 10. rocznicy reaktywowania KSM w Polsce. W październiku minie 10 lat od decyzji reaktywowania w Polsce Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z tej okazji KSM przygotowuje się do obchodu swojego jubileuszu, który będzie miał miejsce 7 października na Jasnej Górze. Obok części liturgicznej w programie obchodów jubileuszu przewidziano również kilka koncertów muzycznych. Między innymi wystąpi zespół " Arka Noego".

Reklama

Tajemnice Światła

Ks. Adam Galek
Niedziela w Chicago 41/2003

„Z wierności dla ciebie ziemio, mówię o świetle,
którego ty dać nie możesz,
mówię o świetle
bez niego nie spełni się człowiek
bez niego i ty się nie spełnisz - ziemia - w człowieku.”
(„Obrzęd” Karol Wojtyła)

Modlitwa różańcowa jest bardzo ważną i trudną rozmową z Bogiem, kontemplacją Boga. Modlitwa różańcowa - opowieść o życiu Syna Bożego, cudowna historia naszego zbawienia. Obrazy tajemnic naszej wiary. W 24. rocznicę swojego Pontyfikatu Jan Paweł II ogłosił List Apostolski Rosarium Virginis Mariae o Różańcu Świętym, w którym ustanowił okres od października 2002 do października 2003 - Rokiem Różańca. Nowością było to, że Różaniec został wzbogacony o nową tajemnicę - Tajemnicę Światła. Światłem jest sam Jezus Chrystus, który powiedział:
„Ja jestem światłością Świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8,12).
Warto sobie przypomnieć tę niedawno ogłoszoną tajemnicę raz jeszcze, w ostatnim miesiącu Roku Rożańcowego, po to aby zawsze nosić to światło w sercu.

Pierwsza tajemnica światła - Chrzest Jezusa w Jordanie

„Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło” (Mt 4,16).
W momencie przyjęcia chrztu w Jordanie, Jezus przyjął także Ducha Świętego, tym samym Bóg Ojciec namaścił go słowami: „Tyś jest Mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.
Tak zaczyna się droga Chrystusa, początek głoszenia odpuszczania grzechów, życia wiecznego, świadczenia o niezmiernej miłości Boga Ojca.
Światło towarzyszy nam od początku przyjścia na świat. Gdy jesteśmy przynoszeni przed ołtarz, rodzice zapalają świecę od Paschału, który jest symbolem Światłości i Nieskończoności Boga. Kapłan wypowiada wtedy słowa: „Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. W ten sposób zaczyna się droga wiary każdego człowieka należącego do wspólnoty Kościoła.

Druga tajemnica światła - Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie

„Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” (J 2,5).
Jezus został zaproszony na wesele do wspólnego radowania się, biesiadowania, świętowania daru miłości dwojga ludzi, kobiety i mężczyzny. Dom, do którego został zaproszony, był zwykły, pełen trosk i spraw codziennych. Jezus rozwiązał ich problemy, ponieważ byli mu posłuszni i zachowali to, co dobre do samego końca.

Trzecia tajemnica Światła - głoszenie królestwa bożego i wzywanie do nawrócenia

„Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15).
Cała działalność Chrystusa, Ewangelia życia, Jego nauki, odpuszczanie grzechów, głoszenie miłosierdzia Bożego - to ciągła misja, która uświadamia ludziom tajemnicę Boga i jego Królestwa. Współczesny człowiek, zagubiony w stercie spraw codziennych, zagoniony wśród doczesności, nie ma czasu na myślenie o świętości, o zbawieniu, wieczności. Ciągle biega, ale tak naprawdę za czym? I czy warto tak biec?

Czwarta tajemnica światła - Przemienienie na górze Tabor

„To jest Syn mój. Jego słuchajcie” (Łk 9, 35).
Wysoka góra - świadek modlitwy Jezusa, przemienia Chrystusa - Światłości świata.
Uczniowie - trzech świadków chwały Najwyższego Boga, a zatem świadków tego, co ma nadejść: cierpienia i krzyża dla zbawienia ludzkości. Nie wiedzieli co mają powiedzieć, długo potem milczeli. Jednak nielicznym wybranym dane było oglądać chwałę Chrystusa, Jego przemienienie, Jego zjednoczenie z Bogiem Ojcem. Tylko nieliczni zostali szczególnie wybrani, by nosić ślady cierpieniai miłości Chrystusa do nas, ślady haniebnej śmierci na krzyżu. Poniżonego krzyża, który został wywyższony.

Piąta tajemnica wiary

„Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze mnie” (J14,6).
Chrystus daje nam swoje Ciało jako pamiątkę życia, śmierci i zmartwychwstania do światłości Boga. Chrystus daje nam także Kielich Nowego Przymierza we Krwi Swojej, oraz Nowy Testament jako drogowskaz do Królestwa Bożego. Chrystus obnażając Siebie w Eucharystii, daje nam cała prawdę o Sobie, Bogu Ojcu i Duchu Świętym. Daje nam największą tajemnicę naszej wiary, Eucharystię - najdoskonalszą modlitwę, spektakl naszej wiary, siły i miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem