Reklama

Powrót z Rzymu

"Witamy Was! Alleluja! Witamy Was! Alleluja!" - takie radosne okrzyki rozbrzmiały na częstochowskim dworcu kolejowym w niedzielne popołudnie 9 lipca. To wjeżdżał specjalny pociąg z polskimi pielgrzymami - uczestnikami Narodowej Pielgrzymki - wracającymi z Wiecznego Miasta. Oczekujący na pątników zgromadzili się na peronie już przed godz. 18.00, na którą przewidziany był przyjazd pociągu. Po blisko godzinie oczekiwania zobaczyliśmy wreszcie "pielgrzymi skład". Później dowiedzieliśmy się, że do Rzymu pociąg dotarł z pięciogodzinnym opóźnieniem. Nasza cierpliwość nie została wystawiona na tak poważną próbę. Przy wjeździe pociągu momentalnie zrobiło się radośnie i kolorowo. Wysiadający, rozśpiewani pielgrzymi, żegnający ich pątnicy jadący dalej, radość powitań, dzielenie się na gorąco pierwszymi wrażeniami, wszystko to stworzyło niezwykłą atmosferę.

"Było wspaniale. To było dla nas wszystkich wielkie przeżycie, wspaniały Boży dar" - mówi Krzysztof Śliwiński, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, pielgrzymujący do Rzymu z grupą nauczycieli i uczniów. Tę opinię potwierdzają Marzena i Zbyszek - pielgrzymi z parafii archikatedralnej. "W Rzymie byliśmy z roczną Magdą - opowiadają ze śmiechem - tam zaczęła po raz pierwszy chodzić" . Pytam, jak takie małe dziecko zniosło trudy pielgrzymki. "Jak widać, dobrze" - odpowiada mama, wskazując córkę. Rzeczywiście, żywo kręcący się w pobliżu maluch nie wygląda na niezadowolonego i zmęczonego.

Zaraz po przyjeździe cała grupa pątników z naszej archidiecezji skierowała się do dworcowej kaplicy, aby tam, podczas koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka Eucharystii, wyrazić wdzięczność Panu Bogu. "Po tej pielgrzymce mamy tylko kilka słów. Dziękujemy Ci, Boże - rozpoczął Metropolita częstochowski, który prowadził pielgrzymów z naszej archidiecezji od początku do końca tej pielgrzymki. - Jechaliśmy do Rzymu po łaskę i tę łaskę Roku Świętego otrzymaliśmy. Widzieliśmy Piotra naszych czasów, modliliśmy się w świętych miejscach, przeszliśmy przez Święte Drzwi. Trzeba teraz, byśmy tą łaską żyli na co dzień, byśmy dzielili się nią z naszymi bliskimi, byśmy umieli ją ´rozprowadzać´ w naszych środowiskach. Pozostaje wyrazić nadzieję, że duchowe ziarna zasiane podczas Narodowej Pielgrzymki wydawać będą obfity plon jeszcze długo. Bardzo Wam wszystkim, Kochani Pielgrzymi, za wszystko dziękuję" - zakończył abp Stanisław Nowak.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Ducha Świętego możemy zobaczyć?

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Duch Święty

Hendrick van balen, Święta Trójca

Pytanie czytelnika:
Skoro Duch Święty jest Osobą, to czy ma twarz? Jak mogę Go zobaczyć?

CZYTAJ DALEJ

75 lat ojców jezuitów w Toruniu

2020-05-31 15:20

[ TEMATY ]

jezuici w Toruniu

jubileusz jezuitów

Renata Czerwińska

Bp Wiesław Śmigiel przewodniczył 31 maja Mszy św. w toruńskim Kościele Akademickim pw. Ducha Świętego. Jego gospodarze, ojcowie jezuici, świętują w tym roku 75. rocznicę powrotu do Torunia.

Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na burzliwe dzieje kościoła oraz jego duszpasterzy, ofiarnie pomagających wiernym w trudnych czasach komunizmu, przypomniał również historię pożaru świątyni. Nawiązując do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, przedstawił postać św. Ignacego z Loyoli, słuchającego natchnień Trzeciej Osoby Boskiej i zachęcił uczestników Eucharystii do korzystania z rekolekcji ignacjańskich.

Eucharystię uświetnił śpiew chóru akademickiego pod przewodnictwem Anny i Marcina Łęckich.

Od jutra w Kościele Akademickim będzie można oglądać wystawę prezentującą historię obecności ojców jezuitów w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję