Reklama

Powrót z Rzymu

PIOTR KUBLICKI
Edycja częstochowska 30/2000

"Witamy Was! Alleluja! Witamy Was! Alleluja!" - takie radosne okrzyki rozbrzmiały na częstochowskim dworcu kolejowym w niedzielne popołudnie 9 lipca. To wjeżdżał specjalny pociąg z polskimi pielgrzymami - uczestnikami Narodowej Pielgrzymki - wracającymi z Wiecznego Miasta. Oczekujący na pątników zgromadzili się na peronie już przed godz. 18.00, na którą przewidziany był przyjazd pociągu. Po blisko godzinie oczekiwania zobaczyliśmy wreszcie "pielgrzymi skład". Później dowiedzieliśmy się, że do Rzymu pociąg dotarł z pięciogodzinnym opóźnieniem. Nasza cierpliwość nie została wystawiona na tak poważną próbę. Przy wjeździe pociągu momentalnie zrobiło się radośnie i kolorowo. Wysiadający, rozśpiewani pielgrzymi, żegnający ich pątnicy jadący dalej, radość powitań, dzielenie się na gorąco pierwszymi wrażeniami, wszystko to stworzyło niezwykłą atmosferę.

"Było wspaniale. To było dla nas wszystkich wielkie przeżycie, wspaniały Boży dar" - mówi Krzysztof Śliwiński, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, pielgrzymujący do Rzymu z grupą nauczycieli i uczniów. Tę opinię potwierdzają Marzena i Zbyszek - pielgrzymi z parafii archikatedralnej. "W Rzymie byliśmy z roczną Magdą - opowiadają ze śmiechem - tam zaczęła po raz pierwszy chodzić" . Pytam, jak takie małe dziecko zniosło trudy pielgrzymki. "Jak widać, dobrze" - odpowiada mama, wskazując córkę. Rzeczywiście, żywo kręcący się w pobliżu maluch nie wygląda na niezadowolonego i zmęczonego.

Zaraz po przyjeździe cała grupa pątników z naszej archidiecezji skierowała się do dworcowej kaplicy, aby tam, podczas koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka Eucharystii, wyrazić wdzięczność Panu Bogu. "Po tej pielgrzymce mamy tylko kilka słów. Dziękujemy Ci, Boże - rozpoczął Metropolita częstochowski, który prowadził pielgrzymów z naszej archidiecezji od początku do końca tej pielgrzymki. - Jechaliśmy do Rzymu po łaskę i tę łaskę Roku Świętego otrzymaliśmy. Widzieliśmy Piotra naszych czasów, modliliśmy się w świętych miejscach, przeszliśmy przez Święte Drzwi. Trzeba teraz, byśmy tą łaską żyli na co dzień, byśmy dzielili się nią z naszymi bliskimi, byśmy umieli ją ´rozprowadzać´ w naszych środowiskach. Pozostaje wyrazić nadzieję, że duchowe ziarna zasiane podczas Narodowej Pielgrzymki wydawać będą obfity plon jeszcze długo. Bardzo Wam wszystkim, Kochani Pielgrzymi, za wszystko dziękuję" - zakończył abp Stanisław Nowak.

Reklama

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

2019-10-23 00:22

Kamil Krasowski

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Karolina Krasowska
Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

Zobacz zdjęcia: Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Spotkanie w kościele Najświętszego Zbawiciela składało się z dwóch części. Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi Cudu Eucharystycznego i tego co on oznacza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem