Reklama

Polska

Biskupi o liście ukraińskich autorytetów

Ogłoszony niedawno list do całego społeczeństwa polskiego z okazji zbliżającej się 73. rocznicy obchodów pamięci ofiar rzezi na Wołyniu, napisany przez grupę polityków, głów Kościołów i intelektualistów Ukrainy, to kolejny ważny krok na drodze pojednania polsko-ukraińskiego - uważają polscy biskupi.

[ TEMATY ]

Ukraina

biskupi

rzeź wołyńska

Jerzy Walczak

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wezwał do przyjęcia tego "listu z otwartym sercem" i do wspierania Ukrainy, "która nam nigdy tego nie zapomni". Natomiast metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz apeluje: "Musimy robić wszystko, aby nie doprowadzić do «zmęczenia» i zobojętnienia nie tylko tematyką pojednania polsko-ukraińskiego, ale także tym, co dzieje się obecnie na wschodniej Ukrainie, gdzie cały czas giną ludzie".

"Na list patrzę w kontekście Jubileuszu Miłosierdzia, w trakcie którego papież Franciszek apeluje do nas, byśmy otwierali miłosierne bramy naszych serc. Jako wierzący nie możemy przejść obojętnie obok tego listu, który dotyczy tragicznych kart naszej wspólnej historii" - powiedział KAI abp Budzik.

Reklama

Przypomniał, że Polscy mieli jeszcze bardziej tragiczną historię z Niemcami i w 20 lat po wojnie polscy i niemieccy biskupi wystąpili z inicjatywą pojednania między naszymi narodami, którego hasłem są słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". "Jeśli mieliśmy wtedy odwagę wystąpić z takim profetycznym apelem to nie sposób nie przyjąć obecnego listu ze strony ukraińskiej. Nie sposób nie podjąć tych wyciągniętych do pojednania rąk. Historyczne kwestie są bolesne i trudne, ale nie ma takich spraw, których jako chrześcijanie nie moglibyśmy rozwiązać i przebaczyć" - stwierdził metropolita lubelski.

Podkreślił, że Ewangelia i obecnie papież Franciszek wzywają nas, "abyśmy byli miłosierni jak Ojciec nasz w niebie". "Na to jest dobra zasada powtarzana przez arcybiskupa seniora Kolonii, kard. Joachima Meisnera, który w odniesieniu do stosunków międzyludzkich powtarzał: nie tak jak ty mnie a ja tobie, lecz tak jak Bóg mnie, tak ja tobie. Postępujmy więc tak wobec bliźnich tak jak Bóg postępuje wobec nas a nie w myśl zasady: oko za oko, ząb za ząb" - zachęca abp Budzik i dodaje: "Pojednanie jest dla nas Chrystusowym nakazem".

"Wyjaśnianie tragicznych wydarzeń zostawmy historykom, a my, chrześcijanie, musimy iść drogą pojednania, podjąć wyciągnięte do nas ręce i patrzeć w przyszłość, zwłaszcza teraz, gdy Ukraina przeżywa ciężkie chwile: wojnę na wschodzie kraju, kryzys ekonomiczny. Pamiętajmy też, że z wszelkich nieporozumień i konfliktów polsko-ukraińskich cieszą się zawsze nasi wrogowie. Przyjmijmy zatem list z otwartym sercem i wspierajmy Ukrainę, która nam nigdy tego nie zapomni, jak nie zapomni nam, że jako pierwszy kraj na świecie uznaliśmy jej niepodległość" - powiedział metropolita lubelski.

Reklama

Jego zdaniem ważne jest także to, że list podpisali dwaj wybitni ukraińscy hierarchowie, reprezentujący dużą część chrześcijan żyjących w tym kraju: abp Światosław Szewczuk - zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i patriarcha Filaret, stojący na czele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Abp Budzik przypomniał, że proces pojednania w ramach Kościołów: rzymskokatolickiego w Polsce i greckokatolickiego na Ukrainie trwa już od lat i dobrze się rozwija.

Zdaniem abp Popowicza jest to kolejny ważny dokument, którego celem jest zbliżenia między obu narodami, podpisany przez czołowe osobistości życia politycznego, kulturalnego i religijnego Ukrainy. Jest to głos elit politycznych, kulturalnych i religijnych do całego narodu polskiego. "Ważne, że w liście mówi się o zabójstwie niewinnych ludzi, które nie ma żadnego wytłumaczenia. Tym, którzy tragicznie zmarli, nigdy nie zwrócimy życia a zabójstwo nigdy nie będzie miało żadnego wytłumaczenia i sensu" - powiedział władyka i dodał: "Konflikty rozwiązuje się prawdziwie tylko w dialogu".

Według niego jest to głos z Ukrainy do Polaków, abyśmy na naszą wspólną tragiczną historię spojrzeli w sposób nie wybiórczy, ale całościowy. "Nikt nie zaprzecza, że była wojna i straszliwe zbrodnie. Trzeba o nich mówić, ale jedynym sposobem ich przepracowania jest modlitwa i prośba o przebaczenie. Musimy uczyć młode pokolenia, aby tragiczna historia się nie powtórzyła" - uważa abp Popowicz.

Przyznał, że niezwykle cieszy go fakt, że w modlitwach za pomordowanych po obu stronach uczestniczy coraz więcej ludzi - Polaków i Ukraińców, łacinników, grekokatolików, prawosławnych, a nawet niewierzących. "Kierujmy się porozumieniem, pojednaniem i budowaniem wspólnej przyszłości" - zaapelował abp Popowicz, zwracając uwagę na przestrogę sygnatariuszy listu, że każda kłótnia jest wykorzystywana przez stronę trzecią i jest nią Rosja, która czeka tylko, by na nowo skłócić Polaków i Ukraińców.

Dla arcybiskupa w liście ważny jest apel do polityków, aby nie zbijali na ludzkich tragediach kapitału politycznego i nie używali języka nienawiści. Z uznaniem przyjął też inicjatywę ustanowienia wspólnego Dnia Pamięci Ofiar naszej przeszłości.

"Musimy robić wszystko, aby nie doprowadzić do «zmęczenia» i zobojętnienia nie tylko tematyką pojednania polsko-ukraińskiego ale także tym, co dzieje się obecnie na wschodniej Ukrainie, gdzie cały czas giną ludzie. Nie możemy zobojętnieć na te zbrodnie. Ukraina broni swojej państwowej integralności, godności oraz racji bytu jako narodu i państwa" - tłumaczy abp Popowicz i dodaje: "Ukraina prowadzi dialog z Polską i chciałaby takiego samego dialogu z Rosją, która jednak odrzuca wyciągniętą do niej rękę".

W ogłoszonym 2 czerwca liście otwartym do władz polskich i całego społeczeństwa polskiego z okazji zbliżającej się 73. rocznicy obchodów pamięci ofiar rzezi na Wołyniu grono polityków, głów Kościołów i intelektualistów Ukrainy zaapelowało o ustanowienie wspólnego Dnia Pamięci Ofiar Konfliktu Polsko-Ukraińskiego oraz o wzajemne przebaczenie i o mądrość. List w tej sprawie podpisali byli prezydenci Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko, prawosławny patriarcha Filaret, greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk oraz 9 innych osobistości – polityków, pisarzy i naukowców ukraińskich.

2016-06-08 17:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Białorusi zachęcają do modlitwy za kraj

2020-11-27 18:51

[ TEMATY ]

modlitwa

Białoruś

biskupi

Vatican News

Katoliccy biskupi Białorusi wystosowali apel do wiernych i ludzi dobrej woli w związku z pogłębiającym się kryzysem społeczno-politycznym na Białorusi. Od prawie czterech miesięcy w kraju trwają masowe protesty, które wybuchły po wyborach prezydenckich.

Biskupi podkreślają, że Białoruś, znana ze swojej tolerancji i zgody panującej między ludźmi różnych wyznań i narodowości, już czwarty miesiąc przebywa w stanie niespotykanego dotąd kryzysu społeczno-politycznego, który się pogłębia. Jak pokazują codzienne protesty, przemoc nie ustaje, a społeczeństwo jest podzielone.

Biskupi podkreślają, że Kościół katolicki, kierując się Ewangelią i opartym na niej nauczaniem społecznym, występuje przeciwko przemocy, bezprawiu, niesprawiedliwości, kłamstwu i je potępia. Kościół nawołuje do pokojowego rozwiązania powstałych problemów w drodze dialogu i w duchu miłości do Boga i bliźniego, z przestrzeganiem prawa Bożego oraz ludzkiego.

„My, biskupi katoliccy Białorusi, przyłączamy się do apelu Papieża Franciszka, skierowanego przez niego po modlitwie Anioł Pański 13 września 2020 roku do władzy państwowej. Ojciec Święty wezwał do wysłuchania głosu obywateli i zaspokojenia ich zgodnych z prawem dążeń, do zabezpieczenia pełni praw człowieka i swobód obywatelskich” – piszą biskupi.

W swoim oświadczeniu podkreślają, że podstawowym celem Kościoła jest głoszenie Ewangelii, aby budować Królestwo Boże, które nie kieruje się zasadami istniejącego świata i nie aspiruje do zdobycia ziemskiej władzy. Dlatego Kościół Katolicki nie pełni funkcji państwowych i nie może być przez nikogo wykorzystywany w celach politycznych.

Episkopat Białorusi zwraca się do katolików i do wszystkich ludzi dobrej woli z apelem o dalsze zanoszenie modlitw w intencji szybkiego i pokojowego rozwiązania kryzysu.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikAdwentowy: patron dnia św. Barbara

2020-12-04 00:00

[ TEMATY ]

adwent

św. Barbara

Adwent2020

#NiezbędnikAdwentowy

Red.

Barbara żyła w III wieku n.e. Była córką Dioskurosa, poganina, który przyczynił się do jej męczeńskiej śmierci.

Jeśli jesteście pokorni, to nic was nie będzie niepokoić: ani pochwała, ani pogarda, ponieważ wiecie, jacy naprawdę jesteście.
Matka Teresa

Młoda kobieta wysłana z Heliopolis w Bitynii (płn. cz. Azji Mniejszej) na naukę do Nikomedii przystąpiła do chrześcijan. Pod wpływem kontaktów z Orygenesem z Aleksandrii przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Ojciec nie chciał się z tym pogodzić, a że nie mógł jej namówić do wyparcia się wiary, doniósł na nią. Według legendy, Barbara próbowała ukryć się przed gniewem Dioskurosa w skale, która się przed nią rozstąpiła.

Prześladujące wyznawców Chrystusa władze wtrąciły Barbarę do więzienia i skazały na śmierć. Przed śmiercią miał się jej ukazać anioł z kielichem i Hostią.

Zginęła ścięta mieczem w Nikomedii lub Heliopolis ok. roku 305-311 prawdopodobnie z ręki ojca. 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary – patronki dobrej śmierci, górników – obchodzimy dzień modlitw za bezrobotnych.

WYZWANIE: Dziś pierwszy piątek miesiąca. Zwróć swoje oczy szczególnie na Jezusa, dostrzeż, ile od Niego dostałeś/aś. Odmów litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, pobądź z Nim chwilę w ciszy, z daleka od hałasu otaczającego świata.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik adwentowy
<a href="https://www.niedziela.pl/adwent"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-adwentowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikAdwentowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik adwentowy
<a href="https://www.niedziela.pl/adwent"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-adwentowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikAdwentowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Nie jesteś samotną wyspą! - Po konferencji prasowej

2020-12-04 14:38

[ TEMATY ]

kongres

youtube.com

W Kongresie uczestniczy młodzież z całego świata. Inicjatywa ta stanowi kontynuację kongresów, które się odbyły w roku 2016, 2018. Obecnie Kongres jest prowadzony w szerszej formule w ramach projektu „Polonia online”.

Wiąże się to z przeprowadzeniem licznych warsztatów kierowanych do młodzieży ukierunkowanych na rozwój ich kompetencji. Celem powyższego jest wsparcie aktywności młodych ludzi w ich środowiskach lokalnych. Również celem powyższego jest m.in. integracja młodzieżowych środowisk polonijnych, wymiana doświadczeń, wypracowanie płaszczyzn współpracy.

Najbliższe spotkanie Kongresu odbędzie się 12 grudnia o godz. 15:00. Wśród poruszanych tematów pojawią się:- tolerancja- równość- integracja ze środowiskiem, w którym żyjemy- obojętność- radykalizm. Zapraszamy również na portal poloniaonline.pl, na którym można znaleźć informacje dotyczące działalności młodej polonii na świecie.

W konferencji wzięli udział:

J. E. Ks. Bp Wiesław Lechowicz - Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - „Idea i cele Kongresu”

Ks. Leszek Kryża – Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie „Młodzi bez granic”

Mariusz Książek – Fundacja Niedziela. Instytut mediów – podmiot prowadzący projekt - „Dla Polonii - dług wdzięczności”

Diana Dudek, Ania Pierz – przedstawicielka młodzieży – Francja, Portugalia „Owoce integrowania młodzieży”

Patryk Czech – Przewodniczący Prezydium KR Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Formy aktywności KSM w aspekcie kongresów”

Ks. Dr Andrzej Lubowicki – Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce „Formacja przez aktywizację młodzieży”

Ks. Zbigniew Kucharski – Dyrektor Młodzieżowej Agencji informacyjnej - „Portal www.poloniaonline.pl”

Marek Staroń – redaktor poloniaonline.pl „Młoda Polonia w mediach”

Konferencję poprowadził Łukasz Brodzik – rzecznik prasowy Kongresu Młodzieży Polonijnej i redaktor naczelny portalu poloniaonline.pl.

Zapis konferencji prasowej:

CZYTAJ DALEJ
NIE PRZEGAP
#NiezbednikAdwentowy

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję