Reklama

Kardynał Wyszyński - patronem w Jedwabnem

Świat potrzebuje dzisiaj autorytetów. Poszukuje ich na każdym kroku. Szuka się osób, które swoim życiem pokazały ludziom, że warto mówić prawdę, warto walczyć o pewne wartości, że warto i trzeba być sprawiedliwym i ufnym. W Roku Prymasa Wyszyńskiego nasze oczy w sposób szczególny zwrócone są na jego postać. Czytamy, analizujemy to wszystko, co kard. Stefan Wyszyński uczynił dla Kościoła w Polsce i na świecie, co uczynił dla Ojczyzny, dla każdego człowieka. Szczególnie godnym podkreślenia jest fakt, że postać ta nie została zapomniana ani przez dorosłych, ani przez młodzież. Ci ostatni chętnie przyglądają się życiu wielkiego Polaka - stał się dla nich niepodważalnym autorytetem. Przy organizowaniu jakichkolwiek uroczystości Prymas zostaje przypominany jako ten, który pozostaje do końca oddany Bogu i Ojczyźnie.

Cieszy również fakt, że miejsce narodzin Stefana Wyszyńskiego jest licznie nawiedzane przez pielgrzymki młodzieży, ministrantów, kółek różańcowych. O tym niejednokrotnie wspominał w swoich wypowiedziach i artykułach proboszcz Zuzeli - ks. kan. Stanisław Uradziński. Wszyscy chcą być obecni w tym miejscu, gdzie w 1901 r. rozpoczął ziemskie pielgrzymowanie mały Stefan. Mimo upływu 100 lat od chwili urodzin i 20 od chwili śmierci kard. Stefan Wyszyński cieszy się dużą popularnością i uznaniem.

Świadectwem tego mogą być podjęte starania o to, aby Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Jedwabnem przyjął imię Prymasa Tysiąclecia. Taką decyzję podjęła Rada Pedagogiczna, Komitet Rodzicielski, młodzież ucząca się w tej szkole. Decyzję tę - jak powiedziała dyrektor Ewa Mańko - podjęto jednogłośnie. Uroczystość nadania szkole imienia kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 9 czerwca br. Do tej uroczystości wszyscy przygotowują się bardzo solidnie. 18 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbyła się sesja poświęcona przyszłemu Patronowi szkoły. W sesji udział wzięli wikariusz biskupi - ks. prał. Jan Sołowianiuk, ks. kan. Edward Orłowski - proboszcz parafii Jedwabne, ks. Jacek Czaplicki, władze samorządowe, nauczyciele, wychowawcy i uczniowie szkoły. Myślą przewodnią całej sesji przyświecały słowa: "By Polska wychowywała swoją młodzież w duchu szczytnych tradycji narodu i tysiącletniej kultury chrześcijańskiej".

Punktualnie o godz. 10.45 dyrektor Ewa Mańko otworzyła sesję, wyrażając radość, że zaproszeni goście jeszcze bardziej przybliżą młodzieży postać Kardynała. I w rzeczywistości tak się stało. Referat ks. prał. Sołowianiuka pozwolił jeszcze raz przyjrzeć się życiu Prymasa nie tylko na ziemi łomżyńskiej, ale w całej posłudze Kościołowi i Ojczyźnie. Bardzo żywe i pełne temperamentu było wystąpienie ks. Jacka Czaplickiego. Zaprezentował on zgromadzonym postać Wyszyńskiego, jako człowieka - przyjaciela młodzieży, który za wszelką cenę pragnął nauczyć takich wartości, jak patriotyzm, poświęcenie, prawda. Ks. Jacek zaprosił młodych, aby czerpali z nauki kard. Wyszyńskiego, gdyż tam zawarta jest dla nich droga, która prowadzi do świetlanego celu. "Trzeba go odkrywać. Pamiętajmy, że Prymas był człowiekiem wielu wspaniałych pomysłów dla polskiej młodzieży. Był i jest dla nich wzorem, bo sensem swego życia uczynił Boga, Maryję, Ewangelię" - powiedział ks. Jacek. Zauważył również, że Prymasa Tysiąclecia nie można nazywać idolem, gdyż idole przemijają. Postać kard. Wyszyńskiego pozostaje zawsze aktualna. Na zakończenie swojego wystąpienia zaapelował również do władz samorządowych, aby i oni uczyli się od Prymasa takiej cnoty, o którą w dzisiejszym świecie polityki jest tak trudno - o uczciwość.

Ks. kan. Edward Orłowski przybliżył postać Prymasa Wyszyńskiego w kontekście jego nauki dla rolników, o umiłowaniu ziemi ojczystej. Wyraził radość, że młodzi ludzie chcą w dzisiejszym świecie wracać do nauki kard. Wyszyńskiego. "To znak - powiedział - że młodzi ludzie patrzą i szukają w dobrym kierunku". Zaapelował, aby młodzi ludzie inaczej dziś patrzyli na polską ziemię, aby nie zostawiali jej, aby z niej łatwo nie rezygnowali. "Wy jesteście odpowiedzialni za to, jaka będzie Polska jutra, jakie będą nasze rodziny" - zaapelował Ksiądz Kanonik.

O życiu kard. Wyszyńskiego mówiły także Dajana Chojnowska - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży oraz Marta Nadolna - uczennica z Jedwabnego.

Trzeba przyznać, że dzisiaj ludzie potrafią dokonywać dobrych wyborów. Radosne jest to, że wartości, które głosił Syn ziemi łomżyńskiej, są preferowane przez rodziców, nauczycieli, młodzież. Jeżeli rzeczywiście zaczniemy żyć takimi wartościami, możemy być spokojni o przyszłość. Warto może, aby myśl przewodnia sesji, "by Polska wychowywała swoją młodzież w duchu szczytnych tradycji narodu i tysiącletniej kultury chrześcijańskiej" stała się źródłem do rozważań przez wszystkich Polaków.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Roch – patron w chorobach zakaźnych (+ modlitwa)

[ TEMATY ]

św. Roch

koronawirus

roch.rzeszow.pl

Liczne kościoły i kapliczki pw. św. Rocha są świadectwem kultu średniowiecznego świętego, który jest czczony, jako patron w chorobach zakaźnych. Zwracano się do niego szczególnie kiedy tzw. morowe powietrze, a więc epidemie dżumy, czarnej ospy, tyfusu i cholery pustoszyły miasta i wsie.

Św. Roch był z pochodzenia Francuzem. Żył w XIV wieku. O jego życiu dowiadujemy się z podań, niejednokrotnie legendarnych. Urodził się w zamożnej rodzinie w Montpellier. W młodości stracił rodziców. Zafascynowany, prawdopodobnie kultem św. Franciszka z Asyżu sprzedał odziedziczony po rodzicach majątek, zaś uzyskane pieniądze rozdał ubogim.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Adrian Put zamieszka w Gorzowie

2022-08-16 13:13

[ TEMATY ]

diecezja

gorzów

Bp Adrian Put

Kamil Krasowski

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put wkrótce zamieszka na plebanii katedralnej w Gorzowie Wlkp.

Taką wiadomość przekazał ks. Zbigniew Kobus 15 sierpnia na zakończenie uroczystości odpustowych w gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Przyjmujemy księdza biskupa Adriana z radością, sądząc że jego obecność w Gorzowie będzie korzystna zarówno dla duszpasterstwa, jak i pozwoli na nowe impulsy duszpasterskie dla północnej części diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – powiedział proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję