Reklama

Kultura

Letnia Szkoła Artystyczna w ZPiT „Śląsk”

[ TEMATY ]

kultura

zespół

Ireneusz Dorożański

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to nie tylko marka „Śląsk”, ale też marka „Polska”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to nie tylko marka
„Śląsk”, ale też marka „Polska”

Od 6 lipca w koszęcińskiej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rusza kolejna edycja Letniej Szkoły Artystycznej. Rozpocznie ją Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego (6-16 lipca), a następnie odbędą się Warsztaty Taneczne dla Zespołów Artystycznych (18 do 24 lipca) i Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych (26 lipca - 3 sierpnia). W ramach Letniej Szkoły Artystycznej zaplanowano także sierpniowe warsztaty muzyki dawnej i tańców dworskich. Koordynatorem Szkoły jest Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk”.

Każdego roku w zajęciach Letniej Szkoły Artystycznej uczestniczy kilkaset osób, które do Koszęcina przyjeżdżają doskonalić swój warsztat taneczny. Polskich tańców chcą się uczyć nie tylko Polacy, grono uczestników jest międzynarodowe. W zakresie tańców ludowych i narodowych kształcili się już w Koszęcinie m.in. Holendrzy, Amerykanie i Francuzi. Chętnie przyjeżdżają także członkowie zespołów polonijnych. Uczestnicy warsztatów różnią się wiekiem i poziomem zaawansowania, grupy są więc organizowane według poziomu i umiejętności tanecznych uczestników. Każdego roku z oferty chętnie korzysta grupa miłośników tańca, tzw. „Aktywna grupa 40+”, najwięcej jest jednak tancerzy zaawansowanych, średniozaawansowanych oraz uczniów i absolwentów szkół baletowych. W Koszęcinie wszyscy mogą osobiście doświadczyć niepowtarzalnego uroku i mocy wyrazu sztuki tanecznej, we współpracy z doświadczonymi fachowcami w tej dziedzinie sztuki. Urokliwa siedziba Zespołu i doskonałe warunki dydaktyczne zapewniają uczestnikom warsztatów komfort nauki i aktywnego wypoczynku. Każdego roku organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby zajęcia prowadzili doświadczeni i uznani pedagodzy: artyści, tancerze i choreografowie z kraju i zagranicy. Wszystkie warsztaty kończą się pokazami tanecznymi, podczas koncertów otwartych dla publiczności.

Reklama

Tegoroczną Letnią Szkołę Artystyczną, 6 lipca zainauguruje Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego pod kierownictwem artystycznym Michaiła Zubkova - pomysłodawcy szkoły. Idea rozpoczęcia w Koszęcinie warsztatów tańca współczesnego zrodziła się z przekonania o konieczności stworzenia interesującej oferty rozwijania i doskonalenia umiejętności tanecznych oraz propagowania polskiej kultury. Zajęcia w Szkole mają mobilizować do pracy nad doskonaleniem poziomu technicznego i artystycznego. Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego jest ofertą szczególną. Ze względu na swój kameralny charakter różni się od innych wakacyjnych ofert, które w większości mają charakter masowy. Celem Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego jest przede wszystkim promocja tańca współczesnego i podniesienie poziomu edukacji w zakresie tańca. Znakomite, międzynarodowe grono pedagogów stymuluje do tworzenia nowych form artystycznych w oparciu o rzetelną wiedzę z zakresu historii tańca i jego korzeni społecznych i terytorialnych. Szkoła jest także doskonała formą integracji osób związanych z tańcem, zainteresowanych jego rozwojem. Zajęcia będą się odbywały w czterech grupach zaawansowania: master class, średniozaawansowana, aktywne 40+ i dziecięca. Obejmą m.in. doskonalenie technik tańca tj. klasyka, modern, jazz, improvisation oraz trening uzupełniający pilates, stretching i wykłady związane z tematyką tańca.

W tym roku, w warsztatach tańca współczesnego weźmie udział 115 uczestników, w przedziale wiekowym od 10 do 67 lat, z Polski, Włoch, Niemiec oraz Ukrainy.

Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych (26 lipca - 3 sierpnia) powstały z myślą o osobach, które chciałyby poznać polskie tańce regionalne i narodowe oraz rozwijać swoje umiejętności taneczne w tym kierunku. Pedagogami są znani regionaliści oraz specjaliści w swoich technikach tanecznych. Tegoroczna edycja warsztatów obejmuje: tańce wilamowskie, cieszyńskie, łowickie, tańce narodowe, taniec klasyczny oraz technikę wolną i tańca ludowego. Celem zajęć jest podniesienie poziomu umiejętności tanecznych zarówno członków grup folklorystycznych, jak i indywidualnych pasjonatów tańca ludowego. Pod okiem znakomitej kadry pedagogicznej tancerze nauczą się nie tylko nowych tańców regionalnych, ale także podstaw innych technik tańca oraz kompozycji widowiska scenicznego.

Reklama

Na swoich warsztatach spotkają się także w drugiej połowie lipca zespoły artystyczne. Warsztaty Taneczne Dla Zespołów Artystycznych odbędą się od 18 do 24 lipca. Program warsztatów dla Zespołów Artystycznych obejmuje zajęcia wprowadzające młodych adeptów do barwnego świata tańca poprzez poznawanie podstaw i zasad tej sztuki. Dzieci i młodzież mają możliwość pracy z profesjonalnymi pedagogami z Polski i z zagranicy. Na codziennych lekcjach uczestnicy warsztatów poznają różnorodne techniki tańca współczesnego, jazzu, tańców ludowych i narodowych oraz tańca klasycznego. Dodatkowym przywilejem dla każdej z grup jest to, że ta forma warsztatów uwzględnia propozycje instruktora prowadzącego zespół dotyczące programu i na jego życzenie daje możliwość przygotowania choreografii przez jednego z pedagogów Letniej Szkoły Artystycznej w czasie trwania imprezy.

Podczas tegorocznych wakacji, w ramach Letniej Szkoły Artystycznej w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbędą się także: - Warsztaty Muzyki Dawnej - Akademia Muzyczna Arkadia (8-15 sierpnia) adresowane do miłośników muzyki, których inspirują historyczne miejsca: klawesynistów, organistów, śpiewaków, osób grających na instrumentach smyczkowych (barokowych) lub zespołów.

- Warsztaty Tańców Towarzyskich Epoki Renesansu (8 -15 sierpnia)

Reklama

Więcej informacji (sylwetki pedagogów, program) na stronie internetowej Letniej Szkoły Artystycznej HYPERLINK "http://www.lsa.zespolslask.eu" www.lsa.zespolslask.eu

Biuro Letniej Szkoły Artystycznej: Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej; tel. +48 34 310-64-03, e-mail centrum.edukacji@zespolslask.pl

2016-06-30 16:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W 40. rocznicę stanu wojennego

O nierównej walce zbrodniczego systemu z niezłomnością i honorem Polaków traktuje najnowsza publikacja Białego Kruka.

Tytuł nowej książki wydawnictwa Biały Kruk – Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach może zaskoczyć, ale gdy pisze się o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. Nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Mam na myśli pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, które potrafiły ją zachować nawet w ekstremalnych warunkach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję