Reklama

Wielkie Te Deum w Raczynie

Idzie pochód męczenników w nowe tysiąclecie. Kościół wyznaje, że męczeństwo jest najwyższym dowodem miłości do Boga i jest zasiewem nowych wyznawców. Jesteśmy tutaj, aby się włączyć w ten pochód, chcemy iść za męczennikami jako wyznający Chrystusa . mówił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak w czasie pobeatyfikacyjnych uroczystości dziękczynnych 6 maja br., podczas których ogłosił kościół parafialny pw. św. Marcina w Raczynie sanktuarium męczenników . bł. s. Kanuty Chrobot i bł. ks. Ludwika Gietyngiera, a proboszcza ks. Czesława Mirowskiego mianował kustoszem.

Krew męczenników

Przy dźwiękach dzwonów, orkiestry i śpiewie wiernych, wyruszyła procesja z domu, w którym urodziła się, bł. s. Kanuta. Tam Ksiądz Arcybiskup spotkał się z siostrzenicami i bratanicami Błogosławionej oraz poświęcił pamiątkową tablicę. Przed przybyciem Metropolity Częstochowskiego Siostry Nazaretanki prowadziły modlitewne czuwanie przypominając duchową drogę bł. s. Kanuty do złożenia daru męczeńskiej śmierci w lasku koło Nowogródka. Na czele procesji Zofia Chuda . bratanica i Janina Domagała . siostrzenica s. Kanuty niosły jej obraz obok obrazu bł. ks. Ludwika Gietyngiera . proboszcza Raczyna. Metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka po rozpoczęciu Mszy św. powitały Marianna Romaniuk i Kazimiera Chuda. "Potrzebni są męczennicy, bo oni są wielkim znakiem Boga, wiary, nadziei, miłości. Idziemy w dobrą stronę bo mamy na czele ludzi, którzy umierali za Boga, za Ojczyznę, za braci. Potraktujmy tę procesję jako wielki znak . tego co będzie w przyszłości jakimś pochodem ku chwale Chrystusa Zmartwychwstałego" . apelował Ksiądz Arcybiskup.

Ofiara przyjęta

Moja babcia od dzieciństwa opowiadała mi tę niezwykłą historię o s. Kanucie. I wzrastałam w atmosferze tej historii, która zawsze mnie fascynowała i dawała dużo do myślenia . wyznała s. Edyta Bąk, albertynka, prawnuczka jednej z sióstr bł. s. Kanuty. Błogosławiona była osobą obdarzoną charyzmatem tęsknoty za męczeństwem. Jej męczeństwo było zapowiedziane w przeżyciu mistycznym przez obietnicę czerwonej sukienki. I kiedy Chrystus zażądał od niej pójścia za nim w sposób całkowicie radykalny . zrezygnowała z małżeństwa. W zakonie czekała na spełnienie obietnicy, aż przyszedł ten dzień w Nowogródku, kiedy z 11 siostrami oddała życie za rodziny. Bóg przyjął ich ofiarę.

Msza św. życia

"Z wielka wiarą patrzymy dziś na proboszcza z Raczyna bł. ks. Ludwika i dziękujemy mu za jego śmierć . kapłan, który odprawiał Msze św. nie tylko przy ołtarzu, ale odprawił także tę Mszę św. życia . nie tylko mistycznie, ale i rzeczywiście zanurzył swoje serce we krwi Baranka" . powiedział Ksiądz Arcybiskup w homilii. Kościół zawsze żywił przekonanie, że męczennicy mają rzeczywisty udział w męce Chrystusa. Bł. ks. Ludwik Gietyngier odznaczył się wiernością wobec Chrystusa podczas całego swojego uwięzienia od Konstantynowa do Dachau. Swoją śmiercią złożył wyznanie wiary w Boga i objawił swoje przywiązanie do Ojczyzny. Wszyscy kapłani byli namawiani do zaparcia się swojego kapłaństwa i narodowości. Nie uczynili tego, choć wiedzieli, że czeka ich śmierć. Wytrwali w miłości do Boga, Ojczyzny i do ludzi, którym służyli.

O nowy zasiew

"Pamiętajcie, że ta ziemia wydała pierwszych męczenników Kościoła Częstochowskiego . to jest szczególnie wymowne i zobowiązujące. Niech ziemia wieluńska będzie szczególnie wierna Chrystusowi. Idźcie na czele częstochowskiego Kościoła za swoimi męczennikami" . apelował Metropolita częstochowski do wiernych Raczyna i ziemi wieluńskiej na zakończenie Eucharystii. Abp Nowak wyraził ogromną wdzięczność pod adresem proboszcza ks. Mirowskiego oraz wiernych parafii Raczyn za przygotowanie uroczystości. Po Mszy św. Ksiądz Arcybiskup poświęcił tablice upamiętniające pierwszych błogosławionych męczenników częstochowskiego Kościoła oraz ołtarz w parafialnej świątyni, ze czcią ucałował chrzcielnicę, przy której została ochrzczona bł. s. Kanuta oraz złożył kwiaty na ambonie i ołtarzu, gdzie bł. ks. Ludwik sprawował Msze św. Licznie przybyli parafinie, kapłani ziemi wieluńskiej z ks. kan. Marianem Gąsiorowskim . dziekanem regionu i ks. prał. Marianem Stochniałkiem . prepozytem kapituły kolegiackiej na czele i kapłani ziemi częstochowskiej z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem . kanclerzem Kurii i ks. prał. Marianem Pabiaszem na czele oraz siostry zakonne. Najliczniej zgromadziły się Siostry Nazaretanki z Krakowa z matką prowincjalną s. Marią Stachurską, z Częstochowy z przełożoną s. Benigną Rygał, z Wadowic i z Olsztyna. Na uroczystości dziękczynne przybyli także przedstawiciele władz: Wicestarosta wieluński, Burmistrz Wielunia i Wójt Czarnożył. Chór kolegiaty wieluńskiej, Orkiestra Dęta z Kurowa i Schola Sióstr Nazaretanek uświetniły wielkie Te Deum w parafii raczyńskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Roch – patron w chorobach zakaźnych (+ modlitwa)

[ TEMATY ]

św. Roch

koronawirus

roch.rzeszow.pl

Liczne kościoły i kapliczki pw. św. Rocha są świadectwem kultu średniowiecznego świętego, który jest czczony, jako patron w chorobach zakaźnych. Zwracano się do niego szczególnie kiedy tzw. morowe powietrze, a więc epidemie dżumy, czarnej ospy, tyfusu i cholery pustoszyły miasta i wsie.

Św. Roch był z pochodzenia Francuzem. Żył w XIV wieku. O jego życiu dowiadujemy się z podań, niejednokrotnie legendarnych. Urodził się w zamożnej rodzinie w Montpellier. W młodości stracił rodziców. Zafascynowany, prawdopodobnie kultem św. Franciszka z Asyżu sprzedał odziedziczony po rodzicach majątek, zaś uzyskane pieniądze rozdał ubogim.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz na Jasnej Górze: Obyśmy nie ustali w dzieleniu się z innymi i w pomocy Ukraińcom

2022-08-15 10:16

BPJG

- Wobec naszych braci w potrzebie staliśmy się zbiorowym miłosiernym samarytaninem, obyśmy wytrwali, oby nie zabrakło nam zdolności do wyrzeczenia. Prawdziwe obdarowywanie drugich to dawanie kosztem siebie, a nie tym, co nam zbywa, mówił na Jasnej Górze kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. sprawowanej dla uczestników pieszych pielgrzymek, które dotarły z Warszawy.

- Módlmy się o pokój - zachęcał kard. Kazimierz Nycz i wyjaśniał, że problem pokoju dzisiaj to nie tylko kwestia, choć przede wszystkim, wojny na Ukrainie, w sąsiednim kraju, blisko nas, ale jest to kwestia ogólnego niepokoju, który pogrąża dzisiejszy świat.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję