Reklama

Polska

Papiescy stypendyści wolontariuszami ŚDM

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

ŚDM w Krakowie

BOŻENA SZTAJNER

Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Stypendyści Fundacji

Niebieskie koszulki, niebieskie plecaki, niebiesko-białe identyfikatory, notes i długopis – podstawowy „zestaw” wolontariusza otrzymał każdy z nas, kto dotarł na Tyniecką 6 w Krakowie. W plecakach znajdowały się także inne gadżety, które otrzymywali wszyscy – i wolontariusze i uczestnicy – opaski, białe szaty do nałożenia podczas wyznania Credo, szaliki, pojemnik na wodę, talony żywnościowe, modlitewnik i książkę zatytułowaną „Jezu ufam Tobie. Inna książka o Bożym Miłosierdziu”.

Stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia nie mogło zabraknąć na Światowych Dniach Młodzieży. To właśnie na Tynieckiej zostaliśmy zakwaterowani 18 lipca (poniedziałek) wraz z wolontariuszami z KSM-u. Już od tego dnia i przez dwa kolejne (19 lipca – wtorek, 20 lipca – środa) przechodziliśmy odpowiednie szkolenia, a po nich spędzaliśmy wspólnie chwile na segregowaniu i pakowaniu w odpowiednie koperty (wg konkretnego schematu) identyfikatory dla kapłanów.

W środę 20 lipca miała miejsce Msza św. na otwarcie posługi wolontariatu w Bazylice Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem ks. Stanisława kardynała Dziwisza i homilią bpa Damiana Muskusa - koordynatora generalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Po Mszy miał miejsce koncert „Shine Your Light” w Centrum Jana Pawła II.

Nasze przygotowania trwają….. Czekamy. Oczekujemy na przybycie biskupów z całego świata – bo takie jest zadanie fundacyjnych wolontariuszy: mamy troszczyć się o plan dnia i miejsca zakwaterowania biskupów, którzy licznie przybyli i do ich zamieszkania przeznaczono kilka budynków, którzy jako fundacyjni wolontariusze „ogarniamy” i dbamy, aby biskupi po dotarciu uzyskali szczegółowe informacje i dotarli w odpowiednie miejsca na czas. Kogoś może zdziwić, że chcemy poświęcić swój czas, a nie być tylko uczestnikiem, który przybywa. Pociągnęły nas tu słowa Jana Pawła II: „Cóż takiego skłania wolontariusza do poświęcenia swego życia dla innych? Przede wszystkim naturalny odruch serca, który przynagla każdego człowieka do pomocy drugiemu — swemu bliźniemu. (...) Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał” (Jan Paweł II, Miłość najwspanialszą formą ewangelizacji, Przesłanie na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu, 5 grudnia 2001)

Reklama

Wolontariusze FDNT na ŚDM - dzień 1

My więc…. czekając na przybycie „naszych” biskupów i posługując im w ramach przydzielonych nam wolontaryjnych działań chcemy cieszyć się…. Cieszyć się z możliwości spotkania się we wspólnocie fundacyjnych stypendystów – obecnych i absolwentów. Jest to dla nas ważne, bo jako stypendyści tworzymy swego rodzaju fundacyjną wspólnotę. Zawsze spotykamy się na wakacyjnym obozie, a w tym roku nie będzie takowego, ponieważ posługujemy na dniach młodzieży. Dla nas te Dni Młodzieży są też dniami naszego spotkania – czasami po latach, ponieważ wielu absolwentów nie zrzeszonych jeszcze w Stowarzyszeniu Absolwentów Dzieło włączyło się w wolontariat i przyjechało do Krakowa, dzięki czemu można było spotkać się po czasami nawet dość długim czasie.

Jako wolontariusze chcemy też radować się obecnością z młodymi całego świata – pragniemy wspólnie dzielić się wiarą w Chrystusa, spotkać Jezusa osobiście uczestnicząc w Eucharystiach, konferencjach, koncertach i spotkaniach w ramach Festiwalu Młodych… Chcemy też przede wszystkich spotkać się z Papieżem Franciszkiem, na którego czekamy …

2016-07-20 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemówienie Ojca Świętego na Błoniach (tekst wygłoszony nieautoryzowany)

Drodzy młodzi, dzień dobry,

Wreszcie się spotykamy! Dziękuję za to gorące powitanie! Dziękuję kardynałowi Dziwiszowi, biskupom, kapłanom, zakonnikom, seminarzystom, osobom świeckim i wszystkim, którzy wam towarzyszą. Dziękuję tym, którzy umożliwili naszą dzisiaj obecność w tym miejscu, którzy się zaangażowali, abyśmy mogli przeżywać to święto wiary. Dzisiaj wszyscy razem przeżywamy święto wiary. W ojczystej ziemi św. Jana Pawła II chciałbym Mu podziękować za to, że wymarzył i dał impuls do tych spotkań. Towarzyszy nam on z nieba, gdy widzimy wielu młodych ludzi z tak różnych narodów, kultur, języków, przybyłych jedynie z jednego powodu: aby świętować żywą obecność Jezusa pośród nas. Czy zrozumieliście? A stwierdzenie, że On żyje oznacza chęć ponowienia naszego pragnienia pójścia za Nim, naszego pragnienia, by żyć żarliwie naśladowaniem Chrystusa. Czy jest jakaś lepsza okazja, by odnowić naszą przyjaźń z Jezusem, niż umocnienie przyjaźni między wami! Czy istnieje jakiś lepszy sposób umocnienia naszej przyjaźni z Jezusem, niż dzielenie jej z innymi! Czyż jest lepszy sposób, by doświadczyć radości Ewangelii, niż chęć „zarażenia” Jego Dobrą Nowiną w wielu sytuacjach bolesnych i trudnych! To Jezus nas zwołał na ten trzydziesty pierwszy Światowy Dzień Młodzieży; to Jezus nam mówi: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Błogosławieni są ci, którzy potrafią przebaczać, którzy potrafią mieć współczujące serce, którzy potrafią dać innym to, co w nich najlepszego. Najlepsze to znaczy nie to, co im zbywa, ale to, co naprawdę najlepsze.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję