Reklama

Polska

Wspólna Msza św. w sanktuarium św. Jacka

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

Monika Łukaszów/Ks. Waldemar Wesołowski

„Prawdziwe szczęście, to uświadomić sobie, że jest KTOŚ, kto kocha nas bezwarunkowo" - powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. w kościele św. Jacka rozpoczynającej Światowe Dni Młodzieży w diecezji legnickiej.

Odnosząc się do wydarzenia eucharystycznego, które dokonało się w kościele św. Jacka, gdzie znajdują się relikwie Ciała Pańskiego, Biskup Legnicki apelował: „powinniśmy być gotowi, aby w nas stawał się cud nawrócenia”.

Zobacz zdjęcia: Wspólna Msza św. w sanktuarium św. Jacka w Legnicy

Reklama

„Szczęśliwe wasze oczy, które to widzą. Szczęśliwe uszy, które to słyszą i szczęśliwe wasze serca, jeśli to pojmują. Nasze szczęście nie zależy od tego, co mamy, ani od tego, co zrobimy, prawdziwe szczęście jest wtedy, kiedy uświadomimy sobie, że Ktoś nas kocha darmowo. I my powinniśmy to też innym okazywać. Niech więc te wspólne chwile przeżywane tutaj w Legnicy, a później w Krakowie pomogą nam być właściwie szczęśliwymi” – mówił do młodych bp Kiernikowski.

Eucharystia sprawowana była po polsku i po łacinie. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość wysłuchania homilii, czytań oraz modlitw dzięki tłumaczeniom symultanicznym. Podczas wspólnej modlitwy śpiew prowadziła orkiestra i diakonia muzyczna ŚDM diecezji legnickiej.

Pielgrzymi zgromadzeni w świątyni, modlili się również przy relikwiach Ciała Pańskiego, które od czerwca br. są wystawione do publicznej adoracji. Wśród osób, które pierwsze swoje kroki skierowała właśnie przed świętą relikwię była Emanuela z Francji. „Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być i chociaż na chwilę skierować wzrok w tę świętą cząstkę. Obiecałam sobie, że wieczorem postaram się tutaj jeszcze przyjść na dłużej, aby w ciszy poadorować Pana Jezusa” - powiedziała.

Reklama

Tuż przed Mszą św. zgromadzoną w świątyni młodzież oficjalnie powitał bp Marek Mendyk. „Dzisiaj z wielka radością witamy was w naszym mieście. Życzymy nie tylko udanych dni, ale tez miłych spotkań w rodzinach, zawiązanych przyjaźni. Chcemy, abyście dobrze czuli się w naszych domu, w domu, który w drodze do Krakowa i na spotkanie z Ojcem Świętym niech stał się na kilka dni także waszym domem. Serdecznie was witamy i mamy nadzieje, że pobyt w Legnicy zapisze się w waszych sercach dobrze” – mówił Biskup pomocniczy.

Po Mszy św. na placu przed kościołem na wszystkich czekał ciepły posiłek. Była to także pierwsza okazja do zintegrowania młodych chrześcijan goszczących w naszym mieście. Nie brakowało też spotkań w mniejszych grupach, międzynarodowych dyskusji, a także wspólnej zabawy. Był też śpiew i taniec oraz dużo uśmiechów, bo ze względu na bariery językowe właśnie uśmiechem młodzi porozumiewali się miedzy sobą. Następnie, zgodnie z planem przygotowanym przez organizatorów, pielgrzymi podzieleni na mniejsze grupy zwiedzali piastowska Legnicę i jej najciekawsze zabytki, m.in. zamek piastowski, park miejski, legnicką Katedrę oraz Mauzoleum Piastów Śląskich.

2016-07-21 18:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek z Krakowa

2021-08-03 09:07

Norbert Polak

W podziemiach sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach można zwiedzać wystawę poświęconą śp. kard. Franciszkowi Macharskiemu.

W podziemiach sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach można zwiedzać wystawę poświęconą śp. kard. Franciszkowi Macharskiemu.

    „Kardynał Franciszek Macharski - człowiek miłosierdzia” - taką wystawę otwarto 2 sierpnia w podziemiach sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

    Łagiewniki uczciły 5. rocznicę śmierci byłego metropolity Krakowa. Kazanie podczas Mszy św. wygłosił biskup Jan Zając, który wskazał, że kard. Macharski, podobnie jak Jan Paweł II, powierzył swoją drogę i powierzonych mu wiernych Miłosiernemu Ojcu: - To miejsce stało się świętą przestrzenią, w której Jezus Miłosierny przez posługę Jana Pawła, który podjął wezwanie św. Faustyny, niesie światu, że w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście. Na tym Boskim szlaku miłosierdzia postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który jak tamten z Asyżu, idąc za Bożym natchnieniem, stanął przed nami i wołał z całego serca: „Jezu, ufam Tobie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję