Reklama

Polska

ICE 2016: bp Ryś o miłości Mari Magdaleny do Jezusa

„Dziwicie się, że ona jest zakochana? Kobieta, której Jezus na wiele sposobów pokazał, że ją szanuje, że jest gotów przyjąć jej miłość?” – mówił bp Grzegorz Ryś w czasie dzisiejszej Mszy św. sprawowanej dla uczestników Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji ICE 2016 w Krakowie.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Piotr Babisz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Krakowie od kilku dni działa Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji ICE 2016, w ramach którego na ulicach i placach Krakowa odbywa się ewangelizacja mieszkańców miasta i turystów przed Światowymi Dniami Młodzieży, które rozpoczną się we wtorek.

Przed południem w bazie ICE 2016 przy ul. Piastowskiej odbywały się warsztaty i szkolenia dla uczestników a także sprawowano Eucharystię. Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił krakowski biskup pomocniczy bp Grzegorz Ryś, który komentował Ewangelię o przychodzącej do pustego grobu Jezusa Marii Magdalenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Ryś wyjaśniał, że kiedy przebijany jest bok Chrystusa na krzyżu, to wypływa z niego woda i krew, czyli symbole chrztu i Eucharystii – sakramentów, z których rodzi się Kościół. „To jest moment, kiedy z boku Nowego Adama rodzi się Nowa Ewa, którą jest Kościół. To jest moment zawarcia małżeństwa między Chrystusem a Kościołem” – tłumaczył kaznodzieja. „Jeśli krzyż to jest moment zaślubin, to łożem poślubnym jest ława w grobie” – zauważył hierarcha odwołując się do komentarza św. Grzegorza.

Reklama

Relację Marii Magdaleny z Jezusem bp Ryś nazwał „historią miłości”, historią kobiety, która pokochała, dlatego że została pokochana. Ewangelia mówi, że Maria Magdalena prowadziła w mieście życie grzeszne; ewangeliści mówią też, że Jezus wypędził z niej siedem złych duchów. „To znaczy, że był taki moment w jej życiu, że zło przenikało ją w pełni” – zwracał uwagę hierarcha i dodawał, że po spotkaniu z Jezusem Maria Magdalena się nawróciła i podążała za Nim.

Kaznodzieja zauważył także, że Maria Magdalena należała do grona osób, które utrzymywały Jezusa ze swojego mienia. „Aż strach myśleć, jak ona zarobiła te pieniądze. Wzięlibyście pieniądze zarobione na prostytucji?” – pytał bp Ryś po czym odpowiadał podając przykład: „W starożytności burdele przerabiano na katedry; zasadniczo powinno nam zależeć, żeby się nie dokonywał ruch odwrotny” – mówił i podkreślał, że naszą misją jest uświęcać rzeczywistość.

„Jezus brał pieniądze od Marii Magdaleny. Wiedział skąd są. Dziwicie się, że ona jest zakochana? Kobieta, której Jezus na wiele sposobów pokazał, że ją szanuje, że jest gotów przyjąć jej miłość” – mówił bp Ryś.

Kaznodzieja przypomniał, że Maria Magdalena pochowana jest w Burgundii w Vézelay, gdzie znajduje się „najpiękniejszy kościół na świecie”. „Ten kościół był najważniejszą amboną w średniowieczu. Jak się w nim coś powiedziało, co cała Europa słyszała. To był kościół, do którego pielgrzymowało bardzo wiele osób, żeby być przy grobie Marii Magdaleny” – zaznaczał hierarcha dodając, że niedaleko Vézelay Maria Magdalena przez wiele lat wiodła życie pustelnicy.

Reklama

„Wytłumaczenie dla tych 30 lat na pustelni jest tylko jedno – jak doznasz takiej miłości, to żadna inna cię nie zadowoli. Ona doświadczyła takiej miłości od Jezusa, że potrzebowała już tylko czasu, żeby być z Nim razem, sam na sam – mówił kaznodzieja. – Przez trzydzieści lat nie znudzi ci się to, co będzie do ciebie mówił Jezus, choćby się powtarzał. Bo słuchasz Tego, który cię kocha i mówisz do Tego, którego kochasz. A właściwie pewnie jest tak, że im dłużej jesteście razem, to nie musicie już nic mówić” – dodawał bp Ryś.

Po zakończonej homilii bp Ryś zaprosił zebranych w namiocie ICE 2016 do pięciominutowej „pustelni – sam na sam z Jezusem”.

Popołudniu uczestnicy ICE 2016 wyszli na pięć scen w centrum Krakowa, gdzie odbywa się ewangelizacja. Ewangelizatorzy stosują wiele form przepowiadania Dobrej Nowiny: bezpośrednie przepowiadanie, pantomimę, twórczość artystyczną, happeningi, koncerty, przedstawienia teatralne, ale także modlitwę, świadectwa, spotkania z ciekawymi ludźmi. W ten sposób ewangelizatorzy chcą dotrzeć do międzynarodowej społeczności uczestników Światowego Dnia Młodzieży, ale także do mieszkańców Krakowa i zwykłych turystów.

Wczoraj na scenie przy Placu Marii Magdaleny można było zobaczyć m.in. kerygmatyczną pantomimę „Orkiestra” przygotowaną przez wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea ze Stryszawy. Przy dźwiękach muzyki, odpowiednimi gestami grupa ewangelizatorów prezentowała plan stworzenia i zbawienia. Dyrygentem w tej orkiestrze jest Pan Bóg a pierwsze skrzypce w niej gra Jezus Chrystus. Tylko pod takim kierunkiem instrumentaliści są w stanie grać czysto, chociaż tę harmonię chce zaburzyć zły duch.

2016-07-22 17:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Radość Szabatu przy wspólnym stole - łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu

[ TEMATY ]

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Dzień Judaizmu

Ks. Paweł Kłys

W namiocie ustawionym przy ul. Zachodniej 54/56 – gdzie znajdowała się przed laty wybudowana przez łódzkich fabrykantów Synagoga zwana Synagogą „Wilker szul” - odbyła się druga część łódzkich obchodów XXIII Dnia Judaizmu zatytułowana Radość Szabatu.

Na środku namiotu został ustawiony stół, na którym znalazły się chałka oraz wino, a także inne potrawy przypisane na Szabat przez prawo żydowskie. Dookoła stołu ustawiono krzesła dla uczestników spotkania.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Bezpieczne wakacje z PCK. Wakacyjna lekcja, która może uratować życie

2026-06-28 07:52

Katarzyna Nastaj /PCK

Słońce, rodzinna atmosfera, gry, animacje i nauka zasad, które mogą uratować życie – tak rozpoczęły się wakacje nad Zalewem Zemborzyckim.

Podczas Pikniku Integracyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża „Dzień Dobrych Spotkań” mieszkańcy Lublina, turyści oraz rodziny z dziećmi mogli wspólnie spędzić czas, ale także zdobyć wiedzę niezwykle ważną podczas letniego wypoczynku. Wydarzenie pod hasłem „Bezpieczne wakacje z PCK” odbyło się na terenach zielonych Ośrodka Słoneczny Wrotków. Jego głównym przesłaniem było przypomnienie, że wakacyjny odpoczynek powinien zawsze iść w parze z bezpieczeństwem - nad wodą, podczas upałów, wyjazdów i codziennych letnich aktywności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję