Reklama

Niedziela Częstochowska

Kard. Nycz: obyśmy potrafili przebaczać!

Obyśmy w życiu potrafili - w małżeństwie, rodzinie, wśród kolegów w pracy, w polityce, przebaczać tak, jak Pan Bóg nam przebacza - mówił kard. Kazimierz Nycz, który w warszawskim kościele pw. św. Jakuba sprawował Mszę św. dla pielgrzymów ŚDM. W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie międzynarodowej wspólnoty ewangelizacyjnej Shalom.

Metropolita warszawski podkreślił w homilii, że chrześcijanin to człowiek, który jest zawsze w drodze. Jak dodał, ile razy zapominamy o tym, tyle razy trudniej przychodzi nam przeżywanie swoich problemów. - Zostaliśmy zanurzeni w chrzcie po to, by powstawać z naszych grzechów - powiedział.

Kard. Nycz podkreślił, że o byciu w drodze przypominają nam różne życiowe sytuacje. - Nie bez powodu człowiek od wieków podejmował pielgrzymki, które o tym przypominają - powiedział. Wskazał, że taką pielgrzymką są też Światowe Dni Młodzieży. - Dziś jesteśmy u bramy Światowych Dni Młodzieży, przygotowani przez spotkania młodzieży z całego świata w różnych diecezjach Polski.

Do Warszawy na Dni w Diecezjach poprzedzających ŚDM przyjechało 12 tys. młodych ludzi. - Te ostatnie dni przeżywamy razem z wami. Tylko my możemy powiedzieć ile radości, optymizmu, wiary wnieśliście w ciągu tych dni w polskie parafie, ile wnieśliście doświadczenia Kościoła, ile mogliśmy się od was nauczyć. Dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy, aby przed wyjechaniem do Krakowa na tej Eucharystii wyrazić Panu Bogu swoje dziękczynienie za to, że nas gromadzi z różnych narodów, języków, bo przecież jesteśmy jednym Kościołem - powiedział.

Jak dodał, Jan Paweł II zapoczątkowując ŚDM dawał młodym doświadczenie tego, że Kościół jest w drodze. - On widząc konkretnego człowieka i poświęcając mu niejako całe swoje nauczanie widział, jak ważna jest wspólnota, bycie razem. Dlatego nie słuchając czasem przeciwnych głosów, organizował, przyjeżdżał, spotykał się z młodzieżą na ŚDM, bo wiedział, że to jest ważne przypomnienie młodemu człowiekowi o tym, że jest w drodze, że spodobało się Panu Bogu zbawiać ludzi nie pojedynczo ale czynić z nich lud który jest pielgrzymujący - wyjaśnił.

Hierarcha odwołując się do wybranego przez Franciszka hasła na tegoroczne ŚDM podkreślił, że papież często zwraca uwagę na to, żeby nasze otwarcie i "korzystanie" z bożego miłosierdzia przekładało się na bycie miłosiernym wobec potrzebujących, wobec ludzi, który są wokół nas.

Reklama

- Obyśmy w życiu potrafili - w małżeństwie, rodzinie, wśród kolegów w pracy, w polityce, przebaczać tak jak Pan Bóg nam przebacza, kiedy do Niego przychodzimy prosząc o boże przebaczenie - mówił. Msza św. była sprawowana była w ramach diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży.

Niedziela to ostatni dzień warszawskich Dni w Diecezjach. Jutro pielgrzymi wyruszą w drogę do Krakowa.

2016-07-24 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pycha poprzedza upadek

Niedziela Ogólnopolska 25/2013, str. 31

[ TEMATY ]

Warszawa

PlatformaRP / Foter.com / CC BY-ND

Znakomitym, choć trafniej byłoby powiedzieć: fatalnym przykładem jest tu prezydent Warszawy - pani Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wsławiła się ostatnio tym, że usiłowała bez biletu wejść do parku Pałacu Wilanowskiego. Cena biletu wynosi 5 zł. Portiera przy wejściu do parku postraszyła na tyle skutecznie, że uległ pani prezydent i wpuścił ją za darmo. Za darmo? No, chyba niezupełnie, to raczej odbyło się na nasz koszt - koszt podatników. Przesadzam? Jasne, że 5 zł to tyle co nic dla milionów podatników, bo to właśnie podatnicy składają się na budżet państwa, a z tego budżetu utrzymywane są placówki kultury, m.in. Pałac Wilanowski wraz parkiem. Normalni obywatele płacą jednak za wejście do muzeum lub innego pałacu, co pozwala trochę oszczędzić budżetowych pieniędzy. Ale nie prezydent Warszawy. Za nią płacimy my.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Zakończenie Roku Jakubowego w Ośnie Lubuskim

2022-12-05 09:55

[ TEMATY ]

Ośno lubuskie

Rok Święty Jakubowy

Artur Błoński

W Ośnie Lubuskim 4 grudnia dziękowano za Jubileuszowy Rok Święty Jakubowy.

Uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Jakuba przewodniczył biskup Paweł Socha. Podczas liturgii członkowie działającego przy parafii Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła odnowili swoje przyrzeczenia przynależności do stowarzyszenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję