Reklama

Biskup Śmigielski honorowym obywatelem Gminy Klucze

W dowód wdzięczności za duchową opiekę nad mieszkańcami Klucz Rada Gminy wyróżniła biskupa Adama Śmigielskiego SDB honorowym obywatelstwem. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w Szkole Podstawowej w Kluczach 21 grudnia podczas wieczerzy wigilijnej z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami gminy.

Wieczór rozpoczął się przekazaniem przez miejscowych harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju. Potem miał miejsce występ zespołu muzycznego „Ogniki”, a na koniec części artystycznej zaprezentował się zespół wokalno-instrumentalny pod kierunkiem ks. Marka Szeląga, który przedstawił montaż słowno-muzyczny wprowadzający w istotę świąt Bożego Narodzenia.
Najważniejszą chwilą wieczoru było nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Klucze biskupowi Adamowi Śmigielskiemu SDB. „Jesteśmy wdzięczni, a z drugiej strony dumni, że biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB przyjął tytuł Honorowego Obywatela Gminy Klucze. Od samego początku powstania diecezji biskup Śmigielski jest naszym częstym gościem. Odwiedza nas, korzystając z różnych okazji - czy to są ministranckie zawody sportowe, czy uroczystości patriotyczne w Bydlinie, czy uroczystości religijne. Ksiądz Biskup towarzyszył nam także podczas przekazania nowego budynku Urzędu Gminy. Za jego troskę i modlitwę jesteśmy bardzo wdzięczni. Dlatego pojawił się wniosek o przyznanie honorowego obywatelstwa, który wszyscy radni zgodnie poparli” - powiedziała Niedzieli Małgorzata Węgrzyn, wójt Gminy Klucze. „Szczerze mówiąc, projekt nadania honorowego obywatelstwa pojawił się kilka lat wcześniej, niemniej Ksiądz Biskup radził, by z uroczystością poczekać. W grudniu 2003 r. po 11 latach wspólnej pracy doszło do tej historycznej chwili” - podkreśla Pani Wójt.
Bp Adam Śmigielski jest czwartym honorowym obywatelem Gminy Klucze, a pierwszym pochodzącym spoza gminy. Przed nim tytuł otrzymali: Adam Uszek - pisarz i podróżnik pochodzący z Chechła; prof. dr hab. Andrzej Szromnik, prorektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie rodem z Klucz i Jerzy Adamik, wojewoda małopolski pochodzący z Kwaśniowa.
Gmina Klucze leży na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w pół. - zach. części województwa małopolskiego. Liczy 15 tys. mieszkańców i 119 km2 powierzchni. W jej skład wchodzi 15 sołectw: Bogucin Duży, Bydlin, Chechło, Cieślin, Golczowice, Hucisko, Jaroszowiec, Klucze, Kolbark, Krzywopłoty, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Rodaki, Ryczówek i Zalesie Golczowickie. Jurajski krajobraz gminy obfituje w wapienne ostańce, jaskinie i schroniska skalne, które przyciągają spragnionych aktywnego wypoczynku turystów. Wielką atrakcją gminy jest Pustynia Błędowska, unikatowy teren przyrodniczy i krajobrazowy. Grotołazi mogą odwiedzić kilkadziesiąt skupisk skał wapiennych oraz jaskiń, z których najbardziej znane to: Jaskinia Błotna, Jaroszowiecka i Lodowa w Jaroszowcu, Jaskinia na Świniuszce w Rodakach czy Jaskinia Mąciwody w Kluczach. Ale Gmina Klucze to nie tylko jurajski raj turystyczny. Na jej terenie działają zarówno duże zakłady przemysłowe, jak i małe zakłady usługowe i produkcyjne. Do największych i najbardziej znanych należą: International Paper Klucze S. A., producent wyrobów higienicznych, Huta Szkła „Jaroszowiec”, Zakłady Wapienno-Piaskowe „Silikaty”, produkujące materiały budowlane, Kompania Handlowa „Verbus” - jedyny w Polsce producent węglanu potasu oraz „Glaspol” - producent szkła budowlanego.
Wśród małych firm działających w gminie przeważają te o profilu usługowym, handlowym i budowlano-remontowym. Łącznie na terenie Gminy Klucze działa ponad 1000 podmiotów gospodarczych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

[ TEMATY ]

Franciszek

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Franciszek ostrzega przed rządami, które nie podejmują działań w obronie ludności; zastanawia się nad społecznymi konsekwencjami, jakie z tego wynikną. Daje jednocześnie wyraz swojemu zbudowaniu postawą władz wielu krajów, dla których ochrona obywateli stała się pierwszoplanowym priorytetem, bez względu na koszty finansowe. Czasami środki bezpieczeństwa są uciążliwe dla ludzi i mogą irytować, ale są podejmowane dla wspólnego dobra. Większość to rozumie i akceptuje. Papież podkreśla, że obrona ludzi nie może być rozumiana w kategoriach “ekonomicznej katastrofy”.

Franciszek wyraził również swoje zaniepokojenie “geometrycznie postępującym wzrostem” pandemii oraz uznanie dla wielu ludzi za ich humanitarną postawę. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, wolontariuszy, siostry zakonne, księży i zakonników, którzy ryzykują życie, aby wyleczyć chorych i bronić zdrowych przed zarażeniem.

Ojciec Święty zwraca także uwagę na przygotowanie się do przyszłości, bo już teraz widać niektóre konsekwencje pandemii, z którym trzeba będzie się zmierzyć: głód, zwłaszcza w przypadku osób bez stałego zatrudnienia, przemoc oraz pojawienie się lichwiarzy, którzy będą wielkimi szkodnikami społecznej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Kapłański dar serca

2020-04-04 23:31

[ TEMATY ]

pomoc

Bożena Sztajner/Niedziela

Wiemy, że w swoich lokalnych wspólnotach niesiecie duchową i materialną pomoc chorym, szpitalom, placówkom medycznym i opiekuńczym, że na miarę swoich możliwości organizujecie pomoc seniorom na terenie swoich parafii.

U progu Wielkiego Tygodnia, jako Wasi biskupi, chcemy Was poprosić o wspólną, dobrowolną jałmużnę kapłańską na rzecz Wojewódzkiego Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Caritas naszej archidiecezji, w łączności z ogólnopolską fundacją SMS z Nieba, prowadzi zbiórkę środków na respiratory i łóżka dla chorych leczonych w tej placówce, szczególnie tych dotkniętych koronawirusem. Wierzymy, że wspólny, konkretny dar od nas, duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej, dla szpitala noszącego imię Matki Bożej będzie znakiem naszej solidarności i wrażliwości oraz ważnym świadectwem dla naszych diecezjan i parafian.

Sami, chętnie włączając się w tę zbiórkę, prosimy i Was o konkretne wpłaty na ten cel, na konto lub w kasie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Prosimy Księży Dziekanów i Księży odpowiedzialnych za inne wspólnoty kapłańskie o przekazanie tej prośby do wszystkich księży, a tam, gdzie będzie to jakimś ułatwieniem, o przeprowadzenie tej zbiórki. Prosimy, żeby ten dar serca przekazać najpóźniej do Wielkiego Piątku. Już dziś, dziękujemy Wam wszystkim za ten gest kapłańskiej miłości do Boga i ludzi.

Z wdzięcznością i modlitwą za każdego z Was

(-) +Wacław DEPO

Arcybiskup Metropolita Częstochowski

(-) + Andrzej PRZYBYLSKI

Biskup Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej

Dokonaj wpłaty na stronie Zobacz

Przelej dowolną kwotę na Konto bankowe PLN:

09 1020 1664 0000 3802 0145 0634

Przelew z tytułem: “Zbiórka na respiratory”

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

ul. ks. Stanisława Staszica 5, 42-200 Częstochowa

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję