Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 2/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Działdowo

Parafia w Turzy Wielkiej ubogim

W pierwszą niedzielę Adwentu na Mszach św. w parafii Matki Bożej Różańcowej w Turzy Wielkiej podczas ofiarowania parafianie złożyli w darze słodycze, z których grupa charytatywna zrobiła 190 paczek. 6 grudnia proboszcz ks. Jacek Wyrowiński odprawił uroczystą Mszę św. w intencji ofiarodawców, natomiast św. Mikołaj wręczył dzieciom paczki.

Akcja Katolicka

Dekanat Górzno

Przegląd chórów

Z okazji wspomnienia św. Cecylii w Górznie zorganizowano Przegląd Chórów Rejonu Brodnickiego. Uroczystość poprowadził ks. kan. dr Mariusz Klimek, natomiast koncelebrowaną Mszę św. odprawiono pod przewodnictwem ks. kan. Feliksa Wnuk-Lipińskiego. Zaprezentowały się następujące chóry: Towarzystwa Śpiewu św. Cecylii przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku (dyr. Piotr Komoszyński), Św. Cecylii przy par. św. Wojciecha w Lidzbarku (dyr. Alfons Margaszewski), „Capella Fatima” przy par. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy (dyr. Adam Gontarek), Św. Cecylii przy parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie (dyr. Jan Kamiński), Chór parafialny przy par. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastrzębiu (dyr. ks. Zbigniew Markowski), Chór św. Franciszka przy par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie (dyr. Jan Wierzchowski). Każdy chór wykonał dwa utwory, a do wspólnego śpiewu na liturgię Mszy św. przygotowano utwory: Gaude Mater Polonia, Wszystkie Trony Niebieskie, Serce Zbawiciela oraz Sancta, Sancta.
Uroczystość uświetniły dwie schole: „Biedronki” z Grążaw i „Boże Nutki” z Górzna. Po Mszy św. wręczono dyplomy uczestnictwa. W podsumowaniu ks. dr Mariusz Klimek wyróżnił szczególnie śpiewających a cappella, podkreślając wartość muzyki kościelnej tego rodzaju. Śpiewający pragną chwalić Boga i wskazywać na Niego nie tylko śpiewem, ale i codziennym życiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

xzm i xsm

Dekanaty grudziądzkie

Odpust parafialny w kolegiacie grudziądzkiej

Rekolekcje adwentowe w parafii św. Mikołaja były nie tylko duchowym przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia, ale także do uroczystości odpustowej 6 grudnia. Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. Ryszard Domin, proboszcz znajdującej się w trakcie budowy parafii bł. ks. Stefana Frelichowskiego w Toruniu. Ks. Ryszard spotkał po latach wielu swoich przyjaciół, bowiem był wikariuszem tej parafii.
6 grudnia o godz. 11.00 odprawiona została Msza św. odpustowa z udziałem bp. Andrzeja Suskiego, podczas której dokonano uroczystej instalacji nowo mianowanych księży kanoników. Tytuły te otrzymali: ks. prał. Józef Sołobodowski z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrem, ks. Tadeusz Breza, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie, i ks. Jerzy Hirsz, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Kazanicach. Homilię wygłosił ks. kan. Józef Lipski z parafii św. Józefa w Mniszku. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie z orkiestry symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych w Grudziądzu, pod kierunkiem Piotra Janowskiego. Uroczystość zakończono specjalną modlitwą przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Ks. inf. Tadeusz Nowicki patronował wszystkim przygotowaniom tego wydarzenia oraz sprawował pieczę nad jej przebiegiem.

Reklama

Uroczystość odpustowa w kościele św. Franciszka Ksawerego w Grudziądzu

3 grudnia odbyły się uroczystości odpustowe w małej grudziądzkiej świątyni pojezuickiej. Podczas okupacji ten kościół był zamknięty. Wiosną 1945 r. podczas walk o miasto służył jako tymczasowe miejsce schronienia dla osób, których domy uległy zniszczeniu w czasie nalotów. W sierpniu 1949 r. kościół został przekazany Księżom Marianom. Po odnowieniu uzyskał status kościoła rektorskiego. Odbywają się w nim codzienne adoracje Najświętszego Sakramentu. Od 1993 r. świątynia pełni również funkcję kościoła garnizonowego parafii wojskowej w Grudziądzu.
Tegorocznej Eucharystii odpustowej przewodniczył ks. Marek Borzyszkowski, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas. Zgromadzonych powitał rektor kościoła - ks. Stanisław Bogucki. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie Bractwa Eucharystycznego, które na co dzień pełni w dużym zakresie Adorację Najświętszego Sakramentu. W homilii ks. Marek Borzyszkowski nawiązał do życia i działalności św. Franciszka Ksawerego, podziękował też wspólnocie modlitewnej kościoła za zaangażowanie w dzieło uwielbienia Najświętszego Sakramentu. Nawiązał również do działalności grudziądzkiej Caritas. Dzięki licznym sponsorom i wielu mieszkańcom Grudziądza zebrano już 9 ton odzieży i kilka ton żywności dla ludzi ubogich, rodzin wielodzietnych, bezrobotnych, a także bezdomnych. Bardzo duży udział w tej akcji odegrali wolontariusze.

Reklama

Zenon Zaremba

Kolejarski opłatek

W pierwszej połowie grudnia ub. r. po raz jedenasty członkowie Stowarzyszenia Kolejarzy im. św. Józefa w Grudziądzu przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spotkali się na łamaniu opłatkiem. Ks. Mariusz Talkowski poświęcił opłatki, którymi dzieląc się składaliśmy sobie życzenia wszelakiego dobra materialnego i duchowego. Ks. kan. Zenon Grządka, proboszcz i kapelan kolejarzy, złożył życzenia przedstawicielom parafialnej Akcji Katolickiej: Jadwidze Sznajdrowskiej i Helenie Ziuziakowskiej oraz członkom Stowarzyszenia Kolejarzy. Piękne kolędy stworzyły niepowtarzalną świąteczną atmosferę w Muzeum Regionalnym Kolejnictwa i bibliotece parafialnej kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu przy ul. Moniuszki.

Henryk Turski

Dekanaty toruńskie

Pomagamy sobie

16 listopada ub. r. w sali Jana Pawła II przy parafii św. Michała Archanioła w Toruniu odbył się koncert charytatywny, którego celem była zbiórka pieniędzy na operację 15-letniej Kasi od wielu lat chorującej na skoliozę. Choroba nieleczona zagraża jej życiu. Do niedawna operacja miała odbyć się w klinice w Stanach Zjednoczonych. Dziś wiadomo, że jej przeprowadzenie jest możliwe w Niemczech.
Organizatorem koncertu był Zespół Szkół nr 13 w Toruniu, którego Kasia jest uczennicą. Szkołę reprezentowała Anna Sobczyk - pedagog szkolny. W koncercie udział wzięli: zespół „Claritas”, Adam Łyczbiński oraz „Siedmiu Wspaniałych” z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.
„Claritas” zaprezentował wiele znanych pieśni religijnych w nowych aranżacjach oraz swoje własne kompozycje, które wiosną 2004 r. ukażą się na najnowszej płycie zespołu. Jedną z nich jest utwór Anioł Stróż wykonany przez Adama Łyczbińskiego, zdobywcę I miejsca na tegorocznym Diecezjalnym Festiwalu Piosenki Religijnej w Kowalewie Pomorskim. „Siedmiu Wspaniałych” zaprezentowało utwory muzyki poważnej i rozrywkowej. Cały koncert prowadzony był przez ks. Piotra Roszaka.
Publiczność zgromadzona w auli z wielką radością włączała się do wspólnej zabawy, nagradzając wykonawców gromkimi brawami. Organizatorzy i artyści serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w tym szczytnym dziele niesienia pomocy chorej Kasi. Ta inicjatywa to przejaw „nowej wyobraźni miłosierdzia”, o którą prosi nas Ojciec Święty Jan Paweł II.

Reklama

Wojciech Chachuła

Wkrótce

14 stycznia o godz. 20.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego, plac ks. Frelichowskiego 1 w Toruniu, odbędzie się kolejny wykład z otwartego cyklu „Kościół wobec wyzwań XXI wieku”. Prelekcję, przygotowaną przez Zakład Teologii Biblijnej i Egzegezy Wydziału Teologicznego UMK, na temat „«Za kogo Mnie uważacie?» (Mk 8, 29) Odpowiedź Kościoła, odpowiedź Synagogi” wygłosi ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski.

Zimowe rekolekcje dla młodzieży maturalnej

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży organizuje w czasie zimowych ferii szkolnych rekolekcje dla uczniów klas maturalnych szkół średnich w Zamku Bierzgłowskim.
Termin: 26-29 stycznia 2004 r.
Rozpoczęcie: poniedziałek o godz. 16.00
Zakończenie: czwartek o godz. 14.00
Rekolekcje prowadzone są przez ks. Sławomira Skonieczkę ze Szkoły Nowej Ewangelizacji. Koszt rekolekcji dla uczestnika wynosi 30 PLN (płatne na miejscu) i obejmuje: noclegi, pełne wyżywienie, ubezpieczenie (pozostała część kosztów rekolekcji pokrywana jest z funduszu duszpasterskiego).
Na rekolekcje należy zabrać ze sobą Pismo Święte i notatnik. Chętni winni zgłaszać się do swoich katechetów. Liczba miejsc jest ograniczona; o przyjęciu będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Ks. Bogdan Kołodziejczyk - Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję