Reklama

Jedność Dzieci Bożych

Niedziela częstochowska 3/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. dr. Sławomirem Zielińskim - Referentem Archidiecezji Częstochowskiej ds. Ekumenizmu - rozmawia ks. Paweł Maciaszek

Ks. Paweł Maciaszek: - W dniach od 18 do 25 stycznia, jak co roku, przeżywać będziemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kto zajmuje się organizowaniem tych dni? Czy w naszej archidiecezji istnieje jakaś grupa ludzi zabiegająca o żywą łączność z innymi wspólnotami chrześcijan?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Sławomir Zieliński: - Referat ds. Ekumenizmu jest częścią Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej. Trzeba tu wspomnieć, że Katalog diecezjalny z 1968 r. wymienia wśród 10 referatów, także ekumeniczny. Była to z pewnością odpowiedź na apel Dyrektorium do realizacji uchwał Soboru Watykańskiego II w sprawie ekumenizmu, wydanego w 1967 r. przez ówczesny Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan (obecnie Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan). Jednym z pierwszych referentów był ks. inf. Ireneusz Skubiś, obecny redaktor naczelny Niedzieli.

- Czy można prosić o przybliżenie zadań i celów archidiecezjalnego Referatu ds. Ekumenizmu?

- Zadaniem Referatu jest popieranie i organizowanie w archidiecezji spotkań modlitewnych na rzecz jedności chrześcijan, czuwanie nad tym, aby postawy ekumeniczne wpływały na działania diecezji. Referent współpracuje z przedstawicielami Kościołów i Wspólnot eklezjalnych, ułatwiając ich kontakt w biskupem diecezji, duchowieństwem, a w niektórych przypadkach także z wiernymi. Jak z tego wynika, na naszym gruncie nie uprawiamy tzw. ekumenizmu doktrynalnego, który jest zarezerwowany dla wyżej wymienionej Papieskiej Rady czy właściwych urzędów Konferencji Episkopatu Polski. W archidiecezji poświęcamy się zasadniczo ekumenizmowi duchowemu, modlitewnemu. Stąd na pierwszym miejscu należy wymienić znaczenie organizowanych tygodni modlitw. Chodzi tu głównie o Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzony od 18 do 25 stycznia każdego roku, i o Tydzień przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, kiedy obchodzi się pamięć gminy jerozolimskiej upraszającej i wyczekującej przyjścia Ducha Świętego, który miał ją utwierdzić w jedności i powszechnej misji.

Reklama

- Z jakimi wspólnotami współpracuje Referat?

- Działalność ekumeniczna skierowana jest głównie do Kościołów i Wspólnot zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Są wśród nich: Parafia Ewangelicko-Augsburska, której proboszcz - ks. dr M. Hintz jest jednocześnie pracownikiem naukowym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; Parafia Prawosławna, wznosząca swoją świątynię parafialną, której przewodzi ks. kan. M. Drabiuk; Parafia Polskokatolicka, w której rezyduje ks. bp J. Szotmiller. W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r. i posiadająca własną świątynię, proboszczem jest ks. T. Ł. Ratajczyk. W Częstochowie znajduje się także Wspólnota Kościoła Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do struktur Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, którego pastor - p. Z. Samborski często uczestniczy w organizowanych nabożeństwach, oraz Kościół Zielonoświątkowy i Kościół Wolnych Chrześcijan.

- W czym wyraża się specyfika Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan?

- Specyfikę Tygodnia Modlitw o Jedność kreują Ekumeniczne Nabożeństwa Słowa Bożego. Z reguły kazanie wygłasza wtedy duchowny z innego Kościoła chrześcijańskiego czy Wspólnoty eklezjalnej. Uroczyste, procesyjne wejście wszystkich duchownych, umieszczenie gości w miejscu przewodniczenia ma tu swą głęboką wymowę. W ubiegłym roku nabożeństwo ekumeniczne było celebrowane w sanktuarium św. Józefa na Rakowie, w tym roku gospodarzem nabożeństwa będzie parafia św. Jakuba. Odbyły się także Ekumeniczne Spotkania Kolędowe w Seminarium i w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.
Elementem wieńczącym styczniowy tydzień jest tradycyjna Msza św. o jedność chrześcijan, celebrowana przez abp. Stanisława Nowaka w kościele Najświętszego Imienia Maryi. Uczestniczą w niej alumni naszego Seminarium wraz z przełożonymi. Oprawą muzyczną zajmuje się wówczas seminaryjna schola. Ważnym punktem tych nabożeństw jest Modlitwa Powszechna. Otóż każdy duchowny wypowiada modlitwę w imieniu swojego Kościoła czy Wspólnoty. Dla przykładu - modlitwa w intencji papieża Jana Pawła II, wypowiedziana przez przedstawiciela Kościoła nie będącego w łączności z Rzymem, jest z pewnością znakiem czasu.
Organizowane są także modlitewne spotkania w szkołach z udziałem duchownych różnych wyznań, poprzedzone właściwym przygotowaniem na katechezach. Nie można pominąć znaczenia modlitwy, jaka organizowana jest w ramach parafii naszej archidiecezji.

- Czy współpraca Referatu z innymi Wspólnotami chrześcijańskimi zamyka się w organizowaniu Tygodnia Ekumenicznego?

- Wzajemny kontakt nie ogranicza się tylko do Tygodnia Modlitw o Jedność. Pozytywnym akcentem ekumenicznym było zaproszenie duchownych innych wyznań wystosowane przez bp. Jana Wątrobę na swoje święcenia biskupie. Ekumeniczni goście zostali zaproszeni na obchody Dnia Papieskiego z racji 25-lecia Pontyfikatu, zorganizowane w naszym Seminarium. Przedstawiciele Kurii Metropolitalnej wzięli udział w jubileuszu parafii Ewangelicko-Augsburskiej. 6 stycznia 2002 r. reprezentowałem naszą archidiecezję na uroczystości konsekracji i wprowadzenia w urząd bp. T. Szurmana, zwierzchnika diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

- Dziękuję Księdzu za rozmowę. Jestem przekonany, że czytelnicy „Niedzieli” po wysłuchaniu tych informacji tym bardziej wezmą udział w modlitewnych spotkaniach o jedność Kościoła.

- W encyklice poświęconej działalności ekumenicznej Ut unum sint Ojciec Święty Jan Paweł II przypomina znaczenie wspólnej modlitwy: „Na ekumenicznej drodze do jedności trzeba przypisać stanowczy prymat wspólnej modlitwie - modlitewnemu zjednoczeniu wokół samego Chrystusa” (nr 22).
Na modlitewne spotkania są zaproszeni przedstawiciele Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościołów oraz Wspólnot chrześcijańskich naszego miasta i okolicy.
Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach wszystkich wiernych, którym bliska jest jedność Kościoła, zwłaszcza mieszkańców Częstochowy.
Tydzień Modlitw o Jedność to okazja do zrewidowania naszej relacji do chrześcijan innych wyznań. Być może obciążeni jesteśmy uprzedzeniami, podejrzliwością, niewłaściwymi osądami? Czy w głębi serca nie uważamy ludzi innych wyznań za „gorszych” chrześcijan? Czy wierzymy, że sprawowana przez nich liturgia jest czasem gromadzenia się dzieci Bożych, które stają w obecności Boga, by słuchać Jego słowa i doświadczać Jego obecności? Może nadarzy się okazja, aby dobrze mówić o innych wyznaniach? Może pojawi się sposobność, aby stanąć w ich obronie?

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 14:32

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Civitas Christiana

konkurs biblijny

ks. Krzysztof Moszumański

okwb

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Do rywalizacji przystąpiło 30 uczniów z terenu diecezji świdnickiej. W tym roku tematem biblijnych zmagań były: Księga Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Gościem specjalnym w czasie biblijnych zmagań był bp Marek Mendyk, który przewodniczył Mszy świętej dla uczestników w Wałbrzyskiej Kolegiacie, a następnie towarzyszył finalistom, aż do rozstrzygnięcia wyników.

CZYTAJ DALEJ

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

W sierpniu 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet” pojawił się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył duchownego o molestowanie go w dzieciństwie. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, w tym „Gazeta Wyborcza”, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję