Reklama

Jedność Dzieci Bożych

Niedziela częstochowska 3/2004

Z ks. dr. Sławomirem Zielińskim - Referentem Archidiecezji Częstochowskiej ds. Ekumenizmu - rozmawia ks. Paweł Maciaszek

Ks. Paweł Maciaszek: - W dniach od 18 do 25 stycznia, jak co roku, przeżywać będziemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kto zajmuje się organizowaniem tych dni? Czy w naszej archidiecezji istnieje jakaś grupa ludzi zabiegająca o żywą łączność z innymi wspólnotami chrześcijan?

Ks. Sławomir Zieliński: - Referat ds. Ekumenizmu jest częścią Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej. Trzeba tu wspomnieć, że Katalog diecezjalny z 1968 r. wymienia wśród 10 referatów, także ekumeniczny. Była to z pewnością odpowiedź na apel Dyrektorium do realizacji uchwał Soboru Watykańskiego II w sprawie ekumenizmu, wydanego w 1967 r. przez ówczesny Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan (obecnie Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan). Jednym z pierwszych referentów był ks. inf. Ireneusz Skubiś, obecny redaktor naczelny Niedzieli.

- Czy można prosić o przybliżenie zadań i celów archidiecezjalnego Referatu ds. Ekumenizmu?

- Zadaniem Referatu jest popieranie i organizowanie w archidiecezji spotkań modlitewnych na rzecz jedności chrześcijan, czuwanie nad tym, aby postawy ekumeniczne wpływały na działania diecezji. Referent współpracuje z przedstawicielami Kościołów i Wspólnot eklezjalnych, ułatwiając ich kontakt w biskupem diecezji, duchowieństwem, a w niektórych przypadkach także z wiernymi. Jak z tego wynika, na naszym gruncie nie uprawiamy tzw. ekumenizmu doktrynalnego, który jest zarezerwowany dla wyżej wymienionej Papieskiej Rady czy właściwych urzędów Konferencji Episkopatu Polski. W archidiecezji poświęcamy się zasadniczo ekumenizmowi duchowemu, modlitewnemu. Stąd na pierwszym miejscu należy wymienić znaczenie organizowanych tygodni modlitw. Chodzi tu głównie o Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzony od 18 do 25 stycznia każdego roku, i o Tydzień przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, kiedy obchodzi się pamięć gminy jerozolimskiej upraszającej i wyczekującej przyjścia Ducha Świętego, który miał ją utwierdzić w jedności i powszechnej misji.

Reklama

- Z jakimi wspólnotami współpracuje Referat?

- Działalność ekumeniczna skierowana jest głównie do Kościołów i Wspólnot zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Są wśród nich: Parafia Ewangelicko-Augsburska, której proboszcz - ks. dr M. Hintz jest jednocześnie pracownikiem naukowym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; Parafia Prawosławna, wznosząca swoją świątynię parafialną, której przewodzi ks. kan. M. Drabiuk; Parafia Polskokatolicka, w której rezyduje ks. bp J. Szotmiller. W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r. i posiadająca własną świątynię, proboszczem jest ks. T. Ł. Ratajczyk. W Częstochowie znajduje się także Wspólnota Kościoła Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do struktur Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, którego pastor - p. Z. Samborski często uczestniczy w organizowanych nabożeństwach, oraz Kościół Zielonoświątkowy i Kościół Wolnych Chrześcijan.

- W czym wyraża się specyfika Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan?

- Specyfikę Tygodnia Modlitw o Jedność kreują Ekumeniczne Nabożeństwa Słowa Bożego. Z reguły kazanie wygłasza wtedy duchowny z innego Kościoła chrześcijańskiego czy Wspólnoty eklezjalnej. Uroczyste, procesyjne wejście wszystkich duchownych, umieszczenie gości w miejscu przewodniczenia ma tu swą głęboką wymowę. W ubiegłym roku nabożeństwo ekumeniczne było celebrowane w sanktuarium św. Józefa na Rakowie, w tym roku gospodarzem nabożeństwa będzie parafia św. Jakuba. Odbyły się także Ekumeniczne Spotkania Kolędowe w Seminarium i w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.
Elementem wieńczącym styczniowy tydzień jest tradycyjna Msza św. o jedność chrześcijan, celebrowana przez abp. Stanisława Nowaka w kościele Najświętszego Imienia Maryi. Uczestniczą w niej alumni naszego Seminarium wraz z przełożonymi. Oprawą muzyczną zajmuje się wówczas seminaryjna schola. Ważnym punktem tych nabożeństw jest Modlitwa Powszechna. Otóż każdy duchowny wypowiada modlitwę w imieniu swojego Kościoła czy Wspólnoty. Dla przykładu - modlitwa w intencji papieża Jana Pawła II, wypowiedziana przez przedstawiciela Kościoła nie będącego w łączności z Rzymem, jest z pewnością znakiem czasu.
Organizowane są także modlitewne spotkania w szkołach z udziałem duchownych różnych wyznań, poprzedzone właściwym przygotowaniem na katechezach. Nie można pominąć znaczenia modlitwy, jaka organizowana jest w ramach parafii naszej archidiecezji.

- Czy współpraca Referatu z innymi Wspólnotami chrześcijańskimi zamyka się w organizowaniu Tygodnia Ekumenicznego?

- Wzajemny kontakt nie ogranicza się tylko do Tygodnia Modlitw o Jedność. Pozytywnym akcentem ekumenicznym było zaproszenie duchownych innych wyznań wystosowane przez bp. Jana Wątrobę na swoje święcenia biskupie. Ekumeniczni goście zostali zaproszeni na obchody Dnia Papieskiego z racji 25-lecia Pontyfikatu, zorganizowane w naszym Seminarium. Przedstawiciele Kurii Metropolitalnej wzięli udział w jubileuszu parafii Ewangelicko-Augsburskiej. 6 stycznia 2002 r. reprezentowałem naszą archidiecezję na uroczystości konsekracji i wprowadzenia w urząd bp. T. Szurmana, zwierzchnika diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

- Dziękuję Księdzu za rozmowę. Jestem przekonany, że czytelnicy „Niedzieli” po wysłuchaniu tych informacji tym bardziej wezmą udział w modlitewnych spotkaniach o jedność Kościoła.

- W encyklice poświęconej działalności ekumenicznej Ut unum sint Ojciec Święty Jan Paweł II przypomina znaczenie wspólnej modlitwy: „Na ekumenicznej drodze do jedności trzeba przypisać stanowczy prymat wspólnej modlitwie - modlitewnemu zjednoczeniu wokół samego Chrystusa” (nr 22).
Na modlitewne spotkania są zaproszeni przedstawiciele Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościołów oraz Wspólnot chrześcijańskich naszego miasta i okolicy.
Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach wszystkich wiernych, którym bliska jest jedność Kościoła, zwłaszcza mieszkańców Częstochowy.
Tydzień Modlitw o Jedność to okazja do zrewidowania naszej relacji do chrześcijan innych wyznań. Być może obciążeni jesteśmy uprzedzeniami, podejrzliwością, niewłaściwymi osądami? Czy w głębi serca nie uważamy ludzi innych wyznań za „gorszych” chrześcijan? Czy wierzymy, że sprawowana przez nich liturgia jest czasem gromadzenia się dzieci Bożych, które stają w obecności Boga, by słuchać Jego słowa i doświadczać Jego obecności? Może nadarzy się okazja, aby dobrze mówić o innych wyznaniach? Może pojawi się sposobność, aby stanąć w ich obronie?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja krakowska: zmiany personalne 2022 r.

2022-06-23 13:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

zmiany kapłanów

flickr.com/photos/archidiecezjakrakow

W dniu wczorajszym, w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski wręczył dekrety kierujące kapłanów Archidiecezji Krakowskiej do nowych zadań i miejsc posługi duszpasterskiej.

Abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że wręczenie nominacji na nowe placówki do posługi w Archidiecezji Krakowskiej jest finałem wielu tygodni osobistych rozmów z kapłanami. – W zdecydowanej większości były to dla mnie rozmowy budujące – zwłaszcza wtedy, gdy słyszałem: „ślubowałem posłuszeństwo biskupowi”. Dla mnie to jest Kościół – mówił metropolita. Zaznaczył, że to wyraz wspólnego zatroskania o dobro naszej archidiecezji, podkreślając, aby kapłani te nowe zadania przyjmowali w duchu wielkiej ufności, że Pan Bóg błogosławi.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Pierwsze parafie neoprezbiterów

2022-06-21 10:08

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Nagi

Bp Jan Wątroba wręczył neoprezbiterom dekrety z nominacjami na ich pierwsze parafie. Jedenastu księży, którzy zostali wyświęceni 4 czerwca br., obejmie nowe placówki 20 sierpnia.

20 czerwca 2022 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów. Były to nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 13 sierpnia 2022 r., a nowi księża wikariusze 20 sierpnia. Szczegółowe informacje o zmianach personalnych w parafiach zostaną przekazane po objęciu placówek przez nowych proboszczów i wikariuszy.

CZYTAJ DALEJ

MŚ w pływaniu - popis Wasick w półfinale, siódme miejsce Majerskiego

2022-06-24 21:07

[ TEMATY ]

mistrzostwa świata

pływanie

PAP/Tamas Kovacs

Katarzyna Wasick

Katarzyna Wasick

Katarzyna Wasick na 50 m stylem dowolnym oraz Ksawery Masiuk na 50 m stylem grzbietowym zakwalifikowali się do sobotnich finałów mistrzostw świata, które odbywają się w Budapeszcie. Siódmy w finale na 100 m stylem motylkowym był Jakub Majerski.

Wasick czasem 24,11 pobiła o 0,06 s własny rekord Polski z ubiegłego roku. Polka miała najlepszy wynik w całej stawce. Drugi rezultat uzyskała zwyciężczyni drugiego wyścigu półfinałowego Szwedka Sarah Sjoestroem - 24,15.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję