Reklama

Polska

ŚDM: grekokatolicy z całego świata na liturgii w nowohuckiej „Arce Pana”

„Przynoście nadzieję waszemu Kościołowi i narodowi!” – zaapelował do młodych abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który 30 lipca przewodniczył Mszy św. w obrządku bizantyjsko-ukraińskim w nowohuckim kościele „Arce Pana” w Krakowie. Liturgię z udziałem ponad 2 tys. młodych grekokatolików, uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, współcelebrowało około dwudziestu biskupów z Ukrainy, Węgier, Kanady i Polski oraz prawie stu kapłanów.

[ TEMATY ]

grekokatolicy

ŚDM w Krakowie

30.07

pl.wikipedia.org

Abp Szewczuk zwracając się do młodych nawiązał do słów papieża Franciszka sprzed kilku dni, gdy przestrzegł młodzież, by nie przyjmowała postawy emerytów. „Gdy was papież zapytał, czy czasami nie chcecie zostać przedwczesnymi emerytami. Mając 19-20 lat składają ręce nie podejmując gry, poddają się bez walki. A wyście powiedzieli, że nie chcecie takimi być” – podkreślił i zachęcił młodych, by w sposób żywy i autentyczny byli świadkami nadziei.

„Przynoście nadzieję waszemu Kościołowi i narodowi!” – dodał nagrodzony na koniec oklaskami metropolita. Duchowny podkreślił, że to młodzi powinni zmienić świat i podziękował im za to, że w polskich rodzinach pełnią funkcję ambasadorów pojednania i przyjaźni pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Z patriarchą przy ołtarzu stanęli liczni greckokatoliccy biskupi. Wśród nich był także biskup z Saskatoon w Kanadzie Bryan Bayda, który od lat bierze udział w Światowych Dniach Młodzieży. W rozmowie z KAI duchowny przyznał, że krakowska edycja ŚDM to szósta, w której uczestniczy. Tym razem został tu zaproszony przez Papieską Radę ds. Świeckich do wygłoszenia katechez dla młodzieży.

Reklama

„Dla mnie jest jasne, że te ŚDM są najlepiej zorganizowane, jeśli chodzi o dojazd, rozmieszczenie pielgrzymów. Pięknie posłużyły Błonia do inauguracyjnej ceremonii powitania Ojca Świętego, do Drogi Krzyżowej. Wszystko zostało tam rozplanowane bardzo efektywnie. Podobnie jak dojazd. Podróż przez centrum jest trudna, ale możliwa” – dodał i przyznał, że był pod wrażeniem Drogi Krzyżowej na Błoniach.

Biskup przybył do Krakowa z 50-osobową grupą grekokatolików z Saskatoon. Odwiedzili Lwów i inne miejsca na Ukrainie. Byli pod wrażeniem Wadowic. Zwiedzili KL Auschwitz-Birkenau i Kopalnię Soli w Wieliczce.

Christie Samborski ze swoją siostrą Louise przyjechały do Krakowa z Toronto i przyznają, że są pod wrażenie doświadczenia wspólnoty podczas ŚDM w Krakowie. „Dziś rano, gdy grekokatolicy z całego świata modlili się razem w swoim własnym rycie - to było coś wspaniałego” – zapewniła. „Wszyscy się tu uśmiechają. Widać powszechną radość. Przyjazd tu był dla nas wyzwaniem, nie był łatwy. Ale warto było” – dodaje jedna z kanadyjskich sióstr.

Reklama

Sobotnia modlitwa w „Arce Pana” zakończyła się wspólnym zdjęciem na placu przed kościołem.

Od 27 lipca młodzież z Kościoła Greckokatolickiego uczestniczyła w specjalnych katechezach w modlitwach w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie. Brali udział w Mszach, nieszporach, a po przyjeździe papieża w wydarzeniach z jego udziałem.

W samej nowohuckiej parafii, jak poinformował jej wikary ks. Krzysztof Piechowicz, gości 540 grekokatolików z Ukrainy oraz około 20 osób z USA. Wśród pielgrzymów jest także około 30 księży z rodzinami. Większość z nich zamieszkała w rodzinach, część została zakwaterowana w szkołach.

Na Światowe Dni Młodzieży oficjalnie zarejestrowało się kilka tysięcy Ukraińców – grekokatolików i rzymskich katolików – poinformował Ores Hevak, sekretarz komisji ds. młodzieży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Możliwe jednak, że do Polski na ŚDM przybyło znacznie więcej Ukraińców.

Do Polski na ŚDM Przybyło 16 biskupów greckokatolickich: z Ukrainy, z Kanady, USA i Polski. Pielgrzymi ŚDM przybyli z Ukrainy zachodniej jak i wschodniej. Są także osoby terenów objętych wojną. Język ukraiński, po raz pierwszy jest jednym z oficjalnych języków ŚDM. Wolontariusz z Ukrainy zapali ogień podczas finalnej liturgii ŚDM.

2016-07-30 17:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

PKW: frekwencja wyborów na godz.12

2020-07-12 13:52

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Paweł Supernak

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,73 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 12 na podstawie danych otrzymanych od 25 423 obwodowych komisji wyborczych spośród ogólnej liczby 25 423 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 12 w dniu 12 lipca 2020 roku - liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 147 064 osoby. Wydano karty do głosowania 7 209 052 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 24,73 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach" - powiedział przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca br.) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania. Jak zaznaczył Marciniak, oznacza to, że w II turze do godz. 12 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu.

Pięć lat temu w drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich, które odbyły się 24 maja 2015 r., frekwencja na godz. 12 wyniosła 17,40 proc.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

wybory prezydenckie

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

"Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, gratulacje z całego serca. Dziękuję również jego wyborcom za to, że wzięli udział, (w wyborach) że oddali głosy" – powiedział na wieczorze wyborczym w Pułtusku Andrzej Duda, który w tegorocznych wyborach ubiega się o reelekcję. (PAP)

autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Rafał Białkowski, Sonie Otfinowska

ktl/ rbk/ sno/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję