Reklama

75 lat Sióstr Michalitek

„Któż jak Bóg!”

Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła istnieje już 75 lat, mieszkańcom Częstochowy służy od lat 18. Jego założycielem jest sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz. Oficjalne zatwierdzenie Zgromadzenia nastąpiło na szczeblu diecezjalnym w 1928 r., a na prawie papieskim w 1956 r. Patronem Zgromadzenia - tak żeńskiego, jak i męskiego - jest św. Michał Archanioł. W Częstochowie Siostry Michalitki mają swój dom przy ul. Wręczyckiej, w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tam też Siostry przeżywały swój jubileusz.

Niedziela częstochowska 5/2004

Siostry Michalitki z wychowankami prowadzonej przez siebie Katolickiej Placówki Wychowawczej "Nasz Dom"

Siostry Michalitki z wychowankami prowadzonej przez siebie Katolickiej Placówki Wychowawczej Nasz Dom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Życia Konsekrowanego
Zakony to skarb dla ludzkości. Siostry i bracia, matki i ojcowie każdego dnia spełniają w pokorze swą służbę Bogu i bliźnim. To oni opiekują się ciężko chorymi, samotnymi ludźmi, pracują na misjach w miejscach najodleglejszych i w warunkach najtrudniejszych. Posługują w szpitalach, leprozoriach, hospicjach. Karmią głodnych, pocieszają cierpiących odrzucenie. Przede wszystkim jednak modlą się. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile modlitwy płynie z tych miejsc i nikt z nas nie wie, ile jej właśnie zawdzięcza. Dziękujmy Bogu za obecność osób konsekrowanych w naszym świecie, módlmy się, by jak najwięcej było powołań.

Początki Zgromadzenia

Reklama

Pod koniec XIX w., kiedy Polska przeżywała czas zaborów, drastycznie powiększały się obszary biedy. Najbardziej dotykała ona najmłodszą część społeczeństwa. Coraz bardziej widać było potrzebę podjęcia działań, które mogłyby tym trudnym problemom zaradzić. Zrozumiał to ks. Markiewicz i na Podkarpaciu, w Miejscu Piastowym, w poparafialnych zniszczonych budynkach utworzył pierwsze domy, w których opuszczone i pozbawione środków do życia dzieci i młodzież mogły znaleźć miłość i odkryć Boga. Ks. Markiewicz tak określał swą misję: „Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i za darmo je żywić na duszy i ciele”. Wszelkie działania, jakie podejmował, służyły temu celowi.
Niezbędne w tych działaniach były również serca i ręce kobiet. Jedną z najbardziej oddanych była sługa Boża Matka Anna Kaworek, współzałożycielka Zgromadzenia Michalitek, matka sierot i opuszczonych dzieci. Z czasem wykrystalizował się główny cel i duchowość Zgromadzenia, które zawierają się w formule Któż jak Bóg oraz Powściągliwość i praca. Założyciel Zgromadzenia - ks. Bronisław Markiewicz pisał: „Siostry mają nieustannie trwać myślą i sercem przy Bogu (...) Przez zjednoczenie z Chrystusem w Słowie Bożym, Liturgii św., a zwłaszcza w Ofierze eucharystycznej ma wzrastać w siostrach miłość w całej prawdzie i aż do oddania życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siostry Michalitki dziś

Tak jak na początku, tak i dziś Siostry Michalitki realizują swój charyzmat przez prowadzenie domów wychowawczych, przedszkoli oraz świetlic, tzw. oratoriów dla dzieci i młodzieży ze środowisk zaniedbanych. Katechizują, podejmują różne formy pracy parafialnej wśród tej właśnie grupy młodych. Organizują rekolekcje i dni skupienia dla dziewcząt. Obecnie pełnią służbę w wielu częściach Polski, w Niemczech, Francji, Ukrainie, Białorusi oraz na misjach w Kamerunie.
Dom Sióstr Michalitek w Częstochowie przy ul. Wręczyckiej nie różni się od innych tego typu placówek. Obecnie posługuje tu 8 sióstr i 2 postulantki. Siostry prowadzą Katolicką Placówkę Wychowawczą „Nasz Dom”. Mają pod swą opieką kilkanaście dziewcząt, które z różnych powodów nie mogą być we własnych domach. Prowadzą również przedszkole dla 40 dzieci.

Uroczystości jubileuszowe

Jubileusz 75-lecia Zgromadzenia to wydarzenie, które w różnych wymiarach przeżywane było przez cały ubiegły rok. Rozpoczęło się w Niedzielę Wielkanocną, na pamiątkę dnia, w którym dotarła do Miejsca Piastowego wiadomość o zatwierdzeniu Zgromadzenia. Mszę św. jubileuszową przeżywały częstochowskie Siostry Michalitki w grudniu w swoim parafialnym kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, proboszcz parafii. Same Jubilatki zadbały o oprawę liturgii i pogłębienie jej przeżywania duchowością Zgromadzenia. Ksiądz Prałat w homilii mówił o patronie Zgromadzenia, św. Michale Archaniele, i jego zawołaniu: Któż jak Bóg przyjętym przez wspólnoty michalickie. Odnosząc się do początków działalności Sióstr, podkreślił; „Trzeba było mieć otwarte serce, aby dostrzec potrzeby i odczytać zadanie, jakie Bóg im powierzył, zwłaszcza że wspólnota powstawała w czasie zaborów”. Wspominając działalność częstochowskiego Domu, powiedział: „Zasadniczy charyzmat Zgromadzenia to pochylenie się nad człowiekiem i obdarowanie go dobrem nie tylko materialnym, ale przede wszystkim duchowym. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie jest to działalność niezwykle ważna i trudna. Często trzeba się wcielać w rolę matek i ojców. Każdą minutą dawać miłość, której z takich czy innych powodów młodym ludziom brakuje. Trudno obliczyć, ile dziewcząt «wyprawiły» w świat Siostry Michalitki, ich zasług nie da się wyliczyć cyframi, bo miłości nie da się zmierzyć”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Zakonnica zatrzymana przez służby imigracyjne w drodze na Mszę św. Skonfiskowano jej różaniec i założono kajdanki

2026-07-01 18:23

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

nbcnews.com/zrzut ekranu

Zatrzymanie przez służby imigracyjne (ICE) zakonnicy w drodze na Mszę św. w Teksasie wywołało krytykę miejscowej opinii publicznej. Według mediów zabrano jej różaniec i zakuto ją w kajdanki. Po apelach ze strony przedstawicieli obu partii pochodzącą z Nigerii kobietę uwolniono.

Siostra Leticia Ugboaja szła na niedzielną Mszę św. w mieście McAllen w Teksasie, gdy zatrzymali ją funkcjonariusze federalnych służb imigracyjnych - relacjonuje w środę Washington Post. Według agencji AP siostra miała na sobie habit. Podczas zatrzymania skonfiskowano jej różaniec i założono kajdanki.
CZYTAJ DALEJ

Do siedmiu Kościołów Apokalipsy – pielgrzymka kleryków z Prymasem Polski

2026-07-02 20:26

[ TEMATY ]

klerycy

abp Wojciech Polak

prymas

#Pielgrzymka

BP KEP

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Rozpoczęła się pielgrzymka kleryków i księży, wśród których jest także Prymas Polski abp Wojciech Polak do siedmiu Kościołów Apokalipsy w Turcji i na greckiej wyspie Patmos. Pierwszym punktem był Efez, którego chrześcijańska wspólnota jest wymieniona jako pierwsza w Księdze Objawienia. Efez to także najlepiej zachowane antyczne miasto w Azji Mniejszej.

Rozpoczęła się pielgrzymka kleryków i księży, wśród których jest także Prymas Polski abp Wojciech Polak do siedmiu Kościołów Apokalipsy w Turcji i na greckiej wyspie Patmos. Pierwszym punktem był Efez, którego chrześcijańska wspólnota jest wymieniona jako pierwsza w Księdze Objawienia. Efez to także najlepiej zachowane antyczne miasto w Azji Mniejszej.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 49-latek groził nożem pracownikom Urzędu Miasta Sosnowiec

2026-07-03 10:38

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

49-latek groził nożem pracownikom Urzędu Miasta Sosnowiec. Miał ponad trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu – poinformował w piątek st. post. Bartłomiej Mysłek z Komendy Miejskiej Policji.

Według wstępnych ustaleń mundurowych, 49-latek w czwartek wtargnął do jednego z pomieszczeń Urzędu Miasta Sosnowiec, gdzie w pewnej chwili wyciągnął nóż, którym zaczął grozić pracownikom.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję