Reklama

Propozycja kulturalna

Z Kyoto do Warszawy

Niedziela warszawska 5/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Galerii Lufcik w Domu Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a czynna jest wystawa grafik autorstwa Elżbiety Baneckiej. Inspiracją cyklu Nieczesane w Kyoto była podróż artystki do Japonii i fascynacja tradycją tamtejszej sztuki, którą Banecka poznała m.in. podczas zwiedzania zespołu świątyń w Kyoto.
Jak wiemy kultura japońska, w której tamtejsi artyści łączą tradycję z nowoczesnością, nadal fascynuje Europejczyków. Przejawy tej fascynacji widać w teatrze, kinie i sztuce. Polska autorka, absolwentka warszawskiej ASP, laureatka wielu nagród, zawarła w swoich grafikach niektóre cechy sztuki japońskiej, głównie prosty układ form i znaków. Pozwoliło to artystce stworzyć prace, na których widzimy zarys przedmiotów codziennego użytku. Obiekty te przybierają postać na przemian konkretnego przedmiotu, symbolu i znaku. Taka zabawa graficzna nabiera charakteru oryginalnej impresji lekkich form i znaków. Wystawa w Galerii Lufcik pozwala więc widzom ocenić wpływ, jaki na młodych polskich artystów mają inne, często egzotyczne kultury.
Ekspozycja potrwa do 8 lutego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Romuald Kamiński prosi o modlitwę w swojej intencji

2026-01-05 11:35

[ TEMATY ]

Bp Kamiński

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński

Bp Kamiński w komunikacie poinformował, że w najbliższych dniach nie będzie wykonywał zaplanowanych wcześniej obowiązków duszpasterskich ze względu na konieczność głębszej diagnostyki medycznej oraz poddanie się zaleconemu wypoczynkowi i regeneracji zdrowotnej.

CZYTAJ DALEJ

Bolesławiec: Dzieciątko Jezus w szopce powieszono na sznurze za szyję! Prokuratura umarza postępowanie

2026-01-05 21:42

[ TEMATY ]

profanacja

Karol Porwich/Niedziela

Profanacji szopki ustawionej na bolesławieckim rynku dokonano w nocy z piątku na sobotę 19/20 grudnia - informuje portal istotne.pl.

Mieszkańcy przechodzący przez rynek w nocy chcieli zajrzeć do przygotowanej na okres świąteczny, tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej, w której ustawiono figury Matki Bożej, św. Józefa i Trzech Króli, a w żłobku położono lalkę symbolizującą Dzieciątko Jezus.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: W świecie, który boi się klękania, Kościół przypomina, że prawdziwa wolność rodzi się na kolanach przed Bogiem

2026-01-06 12:51

ks. Łukasz Romańczuk

Arcybiskup Józef Kupny

Arcybiskup Józef Kupny

Metropolita wrocławski, w uroczystość Objawienia Pańskiego odprawił Mszę świętą w kościele św. Jacka we Wrocławiu - Swojczycach.

Słowo rozpoczynające Eucharystię wypowiedział ks. Jerzy Tupikowski, proboszcz parafii, który wprowadzając w liturgię i uroczystość przypomniał także historyczne okoliczności powstania kościoła św. Jacka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję