Reklama

Polska

Słowacja: zmarł ks. prof. Tadeusz Zasępa - były redaktor Tygodnika "Niedziela"

W wieku 70 lat po długiej chorobie serca zmarł 18 września w Rużomberku w środkowej Słowacji ks. prof. Tadeusz Zasępa - emerytowany rektor miejscowego Uniwersytetu Katolickiego. Był uznanym specjalistą w zakresie środków przekazu, a na czele uczelni jako jej czwarty rektor stał w latach 2008-14. Pogrzeb zmarłego zaplanowano wstępnie na 25 września w tamtejszym kościele jezuickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

[ TEMATY ]

zmarły

edukacjamedialna.eu

Ks. Tadeusz Zaspa urodził się 23 kwietnia 1946 v Radziechowicach. Po ukończeniu w 1965 szkoły w Częstochowie wstąpił do seminarium duchownego diecezji częstochowskiej w Krakowie. W 1972 przyjął święcenia kapłańskie, po czym pracował jako kapelan dla niesłyszących w Wieruszowie, a następnie w latach 1974-77 uzupełniał studia na KUL-u a także na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie oraz w Genewie i na Uniwersytecie Sacro Cuore v Mediolanie. W 1983 obronił doktorat z teologii pastoralnej na KUL-u, a w 4 lata później uzyskał tamże habilitację ze specjalnością środki masowego przekazu. W 1995 został profesorem nadzwyczajnym i w 2001 - zwyczajnym.

Głównym obszarem jego zainteresowań i działalności były środki przekazu, teoria i dzieje dziennikarstwa oraz współczesne formy przekazywania wiary. Ogłosił wiele artykułów i rozpraw naukowych z tych dziedzin.

Reklama

W 1993 powołał do życia Katolickie Radio Lublin i została jego pierwszym dyrektorem. W tym samym roku uruchomił też lubelską edycję tygodnika "Niedziela", z którym również współpracował jako redaktor.

W 1998 zaczął wyjeżdżać z wykładami z zakresu dziennikarstwa na uniwersytet w Trnawie. W rok później założył Lubelską Szkołę Biznesu – Szkołę Wyższą (obecnie Lubelska Szkoła Wyższa im. Króla Władysława Jagiełły) i do 2008 był jej rektorem. Przez cały ten czas utrzymywał częste i bliskie kontakty ze Słowacją, zwłaszcza z utworzonym 1 lipca 2000 Uniwersytetem Katolickim w Rużomberku, którego był rektorem od lipca 2008 do czerwca 2014. Wykładał tam jako profesor w katedrze dziennikarstwa.

Ks. Zasępa był poliglotą, znał i czynnie posługiwał się 10 językami. Należał do wielu międzynarodowych rad i towarzystw naukowych, kolegiów i rad szeregu czasopism naukowych i innych organizacji. Otrzymał wiele nagród polskich, słowackich i innych krajów. W 2004 Słowacka Akademia Nauk przyznała mu swą prestiżową Nagrodę Międzynarodową za wkład do rozwoju nauk społecznych i humanistycznych, kultury i sztuki w Słowacji. W maju 2008 został doktorem h.c. Uniwersytetu Preszowskiego. Od 2013 był członkiem prestiżowej Europejskiej Akademii Nauk i Umiejętności w Salzburgu; od maja 2013 działał też w zarządzie Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCE). Ponadto był honorowym obywatelem kilku gmin słowackich i miasta Rużomberku.

2016-09-18 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Jerzy Pomianowski - pisarz, eseista i wybitny znawca współczesnej Rosji

[ TEMATY ]

zmarły

Bożena Sztajner/Niedziela

Zmarł Jerzy Pomianowski - wybitny znawca współczesnej Rosji i krajów Europy Wschodniej, pisarz, eseista, tłumacz „Archipelagu GUŁag” Aleksandra Sołżenicyna i książek Izaaka Babla, Antona Czechowa, Lwa Tołstoja. Miał 95 lat.

Jak poinformował prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski, Jerzy Pomianowski zmarł w czwartek w godzinach przedpołudniowych.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd rad parafialnych archidiecezji wrocławskiej

2021-11-27 21:00

Magdalena Lewandowska

Na spotkaniu rad parafialnych archidiecezji obecny był abp Józef Kupny.

Na spotkaniu rad parafialnych archidiecezji obecny był abp Józef Kupny.

Dziś odbył się pierwszy zjazd rad parafialnych naszej archidiecezji. Rozmawiano o funkcjonowaniu rad duszpasterskich, ale też o zadaniach związanych z trwającym synodem, o wyzwaniach współczesnego Kościoła.

- Cieszę się, że jest nas tak dużo, ponad 1/3 parafii archidiecezji wrocławskiej jest reprezentowana – mówił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii. – Od kilku lat rady duszpasterskie są stałym elementem w życiu parafii. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze i wszędzie rady parafialne funkcjonują tak, jak powinny, ale jest okazja do tego, abyśmy mogli określić ich zadania, bo Synod, który zwołał papież Franciszek, jest ku temu dużą pomocą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję