Reklama

Kościół

Narodowe dziękczynienie Polaków w Rzymie

Msze w czterech rzymskich Bazylikach Większych, audiencja z Ojcem Świętym, wspólny Anioł Pański i przejście przez jubileuszowe drzwi święte złożą się na program narodowej pielgrzymki Polaków do Rzymu, która odbędzie się 20-23 października br. Rzym nawiedzi nawet kilka tysięcy rodaków, w tym duża część biskupów diecezjalnych i biskupów pomocniczych. Udział w pielgrzymce potwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Włodzimierz Rędzioch

Narodowa pielgrzymka do Rzymu będzie dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży i 1050 lat obecności na ziemiach polskich wiary chrześcijańskiej. Będzie połączona z pielgrzymowaniem do Stolicy Apostolskiej w ramach trwającego w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, dlatego jednym z punktów wizyty będzie przejście wiernych przez Drzwi Święte bazyliki św. Piotra w Watykanie. – Nawiedzenie czterech bazylik wiąże się ze specjalnym jubileuszowym odpustem – przypomina zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ks. Jarosław Mrówczyński i zachęca wiernych do udziału w tym wyjątkowym dziękczynieniu.

W programie rozpoczynającej się 20 października pielgrzymki zaplanowane są popołudniowe Msze święte w czterech rzymskich Bazylikach Większych. W czwartek, 20 października, o godz. 17.00 liturgię w Bazylice Santa Maria Maggiore odprawi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Następnego dnia, również o godz. 17.00 Mszę w Bazylice świętego Jana na Lateranie będzie celebrować prymas Polski abp Wojciech Polak. W sobotę, 22 października, o godz. 15.45 w Bazylice św. Pawła za Murami Mszy przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Tego dnia, o godz. 10.00 pielgrzymi z Polski wezmą udział w Watykanie w specjalnej audiencji z Ojcem Świętym. Kolejną okazją do spotkania z papieżem będzie niedzielna modlitwa Anioł Pański, podczas której Franciszek najprawdopodobniej skieruje do Polaków słowa pozdrowienia. Pielgrzymowanie do grobu św. Piotra Apostoła zakończy w niedzielę Msza w Bazylice Watykańskiej, którą o godz. 16. odprawi były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski.

Szczegółowy program pielgrzymki układają diecezjalni, bądź parafialni organizatorzy. Na pielgrzymim szlaku, zwłaszcza dla tych, którzy do Włoszech udadzą się autokarem, znajdą się także inne miejsca kultu oraz te, związane z kulturą chrześcijańską, np. rzymskie katakumby, koloseum, Asyż, Padwa, Wenecja, Loreto, czy San Giovanni Rotondo.

Zaproszenie do udziału w pielgrzymce zostało skierowane również do posłów i senatorów. Jak dowiedziała się KAI, do Rzymu wybiera się marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Parlamentarzyści przybędą do Rzymu 22 października, aby uczestniczyć w audiencji z Ojcem Świętym.

Reklama

Do udziału w narodowym dziękczynieniu zaproszeni są jednak wszyscy wierni. Do Rzymu przybędą delegacje każdej z diecezji. Wyjazdy organizują zarówno poszczególne parafie, jak i diecezjalne biura podróży. Według informacji zebranych przez KAI w pielgrzymce może wziąć udział nawet kilka tysięcy Polaków. Jedna z największych grup diecezjalnych – 300 osób - przyjedzie z diecezji tarnowskiej. Natomiast udział grupy ponad 150 bezdomnych z całej Polski przygotowuje kielecki oddział Caritas. Udział w pielgrzymce weźmie również kilkudziesięciu polskich biskupów.

Wiele diecezji dysponuje jeszcze miejscami dla osób, które decyzję o uczestnictwie w pielgrzymce podejmą w ostatniej chwili. Za organizację grup w diecezjach odpowiedzialne są najczęściej wydziały duszpasterskie lub diecezjalne biura podróży. Funkcjonujące przy współpracy z drohiczyńskim Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży biuro Pielgrzymujmy.pl organizuje pielgrzymkę dla 40 pielgrzymów. Jak mówi KAI jego przedstawiciel Krzysztof Kumięga, dotychczas zgłoszonych jest ponad 20 osób, a zapisy ciągle trwają.

Narodowa pielgrzymka dziękczynna potrwa do niedzieli 23 października.

2016-09-29 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi zaufania w imię Chrystusa

Młodzi ludzie z całego świata wzięli udział w tradycyjnym noworocznym Europejskim Spotkaniu Młodych. W Roku Wiary zjechali do stolicy chrześcijaństwa - Wiecznego Miasta

Wśród młodych, którzy od 28 grudnia 2012 r. do 2 stycznia 2013 r. przybyli na włoską stację Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, najliczniejszą grupę, tradycyjnie, stanowili Polacy. - Młodzi pochodzą ze wszystkich krajów europejskich. Przybyło ponad 3 tys. osób z Ukrainy, około tysiąca Białorusinów, Portugalczycy, Francuzi, Niemcy, młodzi z krajów bałkańskich - mówił na początku spotkania brat Marek z Taizé.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Anielskie rekolekcje na Skałce

2021-09-28 12:47

Zygmunt Put, wikicommons

Od czwartku 30 września do soboty 2 października w kościele na Skałce odbędą się anielskie rekolekcje.

Do udziału w rekolekcjach w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie zaprasza Bractwo Świętych Aniołów Stróżów. Nauki głosić będzie o. Paweł Przygodzki OSPPE w czasie Mszy św. o godz. 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję