Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 7/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Bierzgłowo

„Jasełka misyjne”

Jasełka misyjne to opowieść o małym chłopcu, krewnym króla Melchiora, który zapragnął zobaczyć Króla królów i wraz z Mędrcami wyruszył w drogę. Mimo zakazu Melchiora włożył najpiękniejsze ubranie i zabrał swoje ulubione zabawki. Wędrując, podarował je ubogim, a gdy dotarł do Dzieciątka, nie miał już dla Niego żadnego prezentu. Jezus jednak przyjął jego dobre serce jako najcenniejszy dar.
18 stycznia br. grupa dzieci z koła misyjnego „Mali misjonarze” przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie wystawiła pod kierunkiem katechetki Grażyny Plaskiewicz Jasełka misyjne. Wraz z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem u żłóbka Bożej Dzieciny zebrały się dzieci z całego świata: mała Murzyneczka z darami, Chinka, Japonka, Hinduska, Eskimoska. Wystąpiły w bogatych strojach wykonanych przez rodziców. Piękne kolędy zaprezentował zespół „Wiolinki” prowadzony przez Teresę Głębocką. Były tańce i radość małych dzieci licznie zgromadzonych przed ołtarzem. Nie było to pierwsze przedstawienie; „Mali misjonarze” nieśli już radość mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Pigży, brali też udział w gminnym przeglądzie jasełek oraz zanieśli wigilijne przesłanie swoim kolegom ze Szkoły Podstawowej w Łubiance.

Grażyna Plaskiewicz

Bal karnawałowy

Akcja Katolicka przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie przy pomocy Matek Żywego Różańca i młodzieży z Grupy Biblijnej zorganizowała 17 stycznia br. trzeci już bezalkoholowy bal karnawałowy w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim. Bal tradycyjnie rozpoczęto polonezem, organizatorzy przygotowali niespodzianki, m. in. wybór królowej i króla balu, loterię fantową, konkursy, a o północy bawiących się gości odwiedziły duchy. Dzięki życzliwości ks. Piotra Rutkowskiego, który udostępnił pomieszczenia zamkowe, goście mogli bawić się do wczesnych godzin porannych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hanna Jaworska

Dekanat Golub

Jasełkowy konkurs

Już czwarty raz w Szkole Podstawowej w Ostrowitem został zorganizowany Przegląd Jasełek. W tym roku po raz pierwszy do tego przedsięwzięcia przyłączyła się Powiatowa Biblioteka Publiczna z Golubia-Dobrzynia, na czele z Barbarą Wasiluk - dyrektorem Biblioteki. Wójt gminy Golub-Dobrzyń Edward Dębiec ufundował puchary dla trzech najlepszych zespołów. Zaprezentowały się teatry ze Szkół Podstawowych z Węgierska, Lisewa, Nowogrodu (gmina Golub-Dobrzyń), Lipnicy, Dębowej Łąki, z Gimnazjum w Golubiu-Dobrzyniu, z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu, Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Dębowej Łące oraz gospodarze Przeglądu Jasełek - uczniowie ze SP w Ostrowitem. Inscenizacje jasełkowych treści, upiększane odpowiednim zestawem kolęd, oceniało fachowe jury. Trzy najlepsze zespoły to: SP z Ostrowitego, SP z Lipnicy oraz SP z Węgierska. Jury podkreśliło trud uczniów ze SP w Ostrowitem włożony w przyswojenie gwary góralskich pasterzy oraz ciekawą współpracę z nieco starszym pokoleniem - członkami Klubu Seniora w Ostrowitem, którzy uatrakcyjnili jasełka śpiewem kolęd. SP z Lipnicy zwróciła uwagę wszystkich na dopracowane stroje oraz piękny, swobodny dialog małych aktorów. Obecnych na Przeglądzie wzruszyło jasełkowe widowisko zaprezentowane przez uczniów ze SP w Węgiersku, którzy w swej inscenizacji powiązali biblijne treści ze współczesnością, poruszając tematy biedy, współczucia i miłosierdzia. To bardzo cenna inicjatywa SP w Ostrowitem, bo twórczy trud w głoszeniu treści religijnych miały okazję zobaczyć także społeczności z innych miejsc.

Reklama

Anna Morawska

Dekanaty grudziądzkie

Chór męski „Echo” kolędował w grudziądzkim muzeum

Od wielu lat do wydarzeń na początku każdego roku kalendarzowego w grudziądzkim muzeum należy niewątpliwie uroczysty koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru męskiego „Echo”. Od wielu lat działa on z powodzeniem przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu, która jest jego nieocenionym mecenasem. Chór męski „Echo” im. prof. Pawła Osińskiego ma na swoim koncie wiele sukcesów na gruncie lokalnym i zdobywał laury na międzynarodowych konkursach.
9 stycznia br. grono stałych słuchaczy i sympatyków chóru usłyszało kilkanaście kolęd i pastorałek tradycyjnych, a także skomponowanych przez współczesnych kompozytorów, m. in.: Wacława Lachmana, Stanisława Wiechowicza, Tadeusza Flasza, Jana Pasierba Orlanda. Dyrygował Jerzy Cieślak. Warto dodać, że chór w minionym roku miał niezwykłą okazję zaśpiewać Ojcu Świętemu w Watykanie.

Reklama

Zenon Zaremba

Spotkanie integracyjne młodzieży z burs

W sobotę 10 stycznia br. mieszkańcy bursy szkolnej Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu spotkali się z dziewczętami z bursy Caritas w Brodnicy, które przybyły wraz z opiekunką - p. Małgorzatą. Przed południem chłopcy wyszli z wychowawcą po gości na dworzec PKP, następnie wszyscy udali się na zwiedzanie miasta. Po powrocie do bursy goście zostali powitani przez jej dyrektora, ks. Dariusza Kunickiego. Chłopcy oprowadzili dziewczęta po grudziądzkiej bursie i pokazali pokoje, w których mieszkają. Na wszystkich czekał obiad, a potem zabawa. W auli przy choince i w nastroju karnawałowym odbyła się dyskoteka. Zabawę zakończyła wspólna kolacja. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia, dziewczęta dokonały wpisu do kroniki. Wieczorem młodzież męska wraz z ks. Dariuszem odprowadziła dziewczęta na dworzec PKP. Było to pierwsze takie integracyjne spotkanie młodzieży z burs Caritas naszej diecezji.

Maria Szczęsna

Spotkanie wigilijne w Areszcie Śledczym

Z inicjatywy kapelana ks. Dariusza Święconka 21 grudnia ub.r. odbyło się spotkanie wigilijne w Areszcie Śledczym w Grudziądzu, w którym uczestniczyli członkowie kleryckiego Bractwa Więziennego z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu oraz 25 więźniów, przybyłych z wychowawcami. Po odczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa przy akompaniamencie gitary rozbrzmiał śpiew kolęd i pastorałek, a następnie wszyscy zasiedli do wieczerzy wigilijnej. Wzajemne składanie sobie życzeń, dzielenie się opłatkiem, śpiew kolęd, a nawet łza w oku wytworzyły atmosferę ciepła i serdeczności.

Reklama

Członkowie Bractwa Więziennego

Nie zapominając o najuboższych

Każdego roku proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. inf. Tadeusz Nowicki, wspólnie z zespołem charytatywnym jest inicjatorem spotkań z dziećmi i osobami dorosłymi. Tradycyjnie już na początku tego roku, 10 stycznia, po porannej Mszy św. w salce parafialnej odbyło się spotkanie opłatkowe dla osób samotnych, starszych, emerytów i rencistów, którzy na co dzień prosperują w trudnych warunkach życiowych. Ksiądz Infułat powitał około 30 osób, które skorzystały z zaproszenia. Niektórzy parafianie ze wzruszeniem uczestniczyli w tym religijnym spotkaniu przygotowanym przez zespół charytatywny oraz panie z parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, które od wielu lat działają jako wolontariuszki i doskonale znają środowisko parafialne ludzi osamotnionych, chorych, cierpiących niedostatek, bezrobotnych i wielodzietnych w mieście wysokiego bezrobocia, jakim jest Grudziądz. Wielkie Bóg zapłać ks. inf. Tadeuszowi Nowickiemu i zespołowi charytatywnemu grudziądzkiej kolegiaty za takie inicjatywy.

Zenon Zaremba

Dekanat Lidzbark

Jasełka „Maleńka Miłość”

10 stycznia br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku odbyły się jasełka pt. Maleńka Miłość, a także uroczysty koncert kolęd. Wystąpiła młodzież z parafii św. Wojciecha, z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, młodzież i dzieci z MGOK w Lidzbarku oraz ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum w Lidzbarku, a także chór szkolny gimnazjum.
Licznie przybyłych gości powitała dyrektor MGOK, Jadwiga Majocha, która wyraziła radość ze współpracy obu parafii z Ośrodkiem Kultury. Następnie ks. kan. Marian Kruszona, dziekan lidzbarski, powitał zebranych i podziękował tym, którzy przygotowali uroczystość, tj. katechetom, ks. Tomaszowi Fryc i ks. Karolowi Schmidt, a także katechetce Karolinie Gajewskiej za przygotowanie jasełek oraz Justynie Szostek i Piotrowi Komoszyńskiemu za przygotowanie aranżacji muzycznych, a w szczególny sposób - młodym wykonawcom. Jasełka rozpoczęto pieśnią Zwiastowanie wykonaną przez scholę pod kierunkiem ks. Tomasza Fryc. Przedstawienie przeplatane było kolędami w wykonaniu solistek z MGOK. Po jasełkach rozpoczął się uroczysty koncert kolęd, w występy kolejnych wykonawców zapowiadała Joanna Celmer.

Reklama

Ks. Tomasz Fryc

Misterium „Król Miłości”

W niedzielę 11 stycznia br., wierni parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku, mieli okazję obejrzeć inne misterium bożonarodzeniowe pt.: Król Miłości. Przedstawiły je dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lidzbarku pod kierunkiem Marleny Komosińskiej. W jasełkach ukazano prawdę o Bożym Narodzeniu, a jednocześnie wpleciono w nie treści nawiązujące do współczesności, ukazujące biedę, nędzę i uzależnienia od nałogów, którymi dotknięci są także najmniejsi - dzieci i młodzież.
Podczas Mszy św. dziecięcej jasełka wystawili także najmłodsi z Miejskiego Przedszkola w Lidzbarku wraz ze scholą parafialną „Hosanna” pod kierunkiem wikariusza ks. Karola Schmidta. Przedszkolacy w pięknych, barwnych strojach wcielili się w postaci aniołów i różnych stworzeń Bożych - zwierząt, ptaków i owadów, przekazując najważniejsze wartości, którymi powinien kierować się człowiek: miłość, pokorę, skromność, pokój. Jasełka przyniosły radość parafianom, którzy aktywnie włączali się w inscenizację poprzez śpiew kolęd.

Ewa Rogozińska

Dekanaty toruńskie

Kolędowanie dla Hospicjum Dziecięcego

W niedzielne popołudnie 11 stycznia br. część uczestników VII Międzydiecezjalnego Festiwalu Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka wystąpiła z koncertem w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach. Po zaśpiewaniu kolędy przez wszystkich zgromadzonych w świątyni, zainicjowanym przez proboszcza parafii ks. kan. Zbigniewa Andrzejewskiego, zaprezentowali się młodzi artyści, m. in. utalentowani uczniowie ze Społecznej Szkoły „Edukacja” i zespół „Macaria” z parafii katedralnej Świętych Janów. Podczas występów kwestowano na rzecz Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”, które boleśnie odczuło redukcję państwowych dotacji na cele medyczne i walczy o istnienie. Licznie zgromadzeni widzowie obejrzeli film o tej potrzebnej i unikalnej na naszym terenie placówce medycznej (najbliższa o podobnym charakterze znajduje się w Gdańsku) oraz ze wzruszeniem wysłuchali wiersza 7-letniego Oskara objętego jej opieką.
Zbiórka pieniędzy przyniosła 1193 zł. Ołena Bożemska, założycielka i dyrektorka Hospicjum, nie kryjąc wzruszenia, podziękowała publiczności za ofiarność, a członkom koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z prezesem Witoldem Makowskim i organizatorem koncertu Bogdanem Sobkowskim - za cenną inicjatywę. Poinformowała też, że zebrana kwota pozwoli na częściowe opłacenie pobytu dzieci na zimowisku planowanym na okres ferii.

ww

Wkrótce

18 lutego o godz. 20.00 w Auli WSD w Toruniu, przy placu ks. S. W. Frelichowskiego odbędzie się kolejny wykład z cyklu Kościół wobec wyzwań XXI wieku. Ks. dr hab. Mirosław Mróz z Zakładu Teologii Moralnej i Katolickiej Nauki Społecznej wygłosi prelekcję nt. „«Bóg zechciał pozostawić człowieka w ręku rady jego» (Syr 15,14). Etyka wolności czy etyka przykazań?”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję